Testy na obecność koronawirusa. Komu się je wykonuje i kiedy? Rzecznik wojewody warmińsko-mazurskiego wyjaśnia

2020-03-25 16:10:24 (ost. akt: 2020-03-25 16:21:56)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Pixabay.com

Krzysztof Guzek, rzecznik wojewody warmińsko-mazurskiego, który od kilku tygodni odpowiedzialny jest także za przekazywanie informacji o koronawirusie naszym regionie, odpowiada na kilka najczęściej pojawiających się pytań związanych z wykonywaniem badań, dzięki którym możliwe jest wykrycie zakażenie koronawirusem.

Kto zleca testy? Kto się do nich kwalifikuje?


Badania w kierunku koronawirusa zleca lekarz w porozumieniu z Państwową Inspekcją Sanitarną. Badania są pobierane, gdy u pacjenta spełnione są kryteria kliniczne (co najmniej jeden z objawów ostrej infekcji układowego: kaszel, duszność) oraz kryteria epidemiologiczne (osoba przebywała lub powróciła z obszaru, w którym występuje lokalna transmisja COVID-19). Pacjenci, którzy nie wymagają spełnienia kryterium epidemiologicznego to osoby hospitalizowane z objawami ciężkiej infekcji układu oddechowego bez stwierdzenia innej etiologii w pełni wyjaśniającej obraz kliniczny lub osoby w nagłym stanie zagrożenia życia lub zdrowia z objawami niewydolności oddechowej. W przypadku pacjentów hospitalizowanych badanie wykonywane jest podczas pobytu w szpitalu w Ostródzie lub w innym oddziale zakaźnym.

Jak wygląda pobieranie próbki od osoby w kwarantannie domowej?


W przypadku osób poddawanych obowiązkowej kwarantannie organizowane jest pobieranie wymazów przez zespoły wyjazdowe. Nie oznacza to jednak, że wszystkie osoby objęte kwarantanną będą miały takie wymazy pobrane, lecz tylko te, które zgłaszają objawy chorobowe.

Kiedy pobiera się materiał do badań?


Należy też pamiętać o terminie poboru prób osób objętych kwarantanną. Od osób objawowych badania pobierane są niezwłocznie po otrzymaniu takiej informacji, natomiast wobec pozostałych osób termin ten wynosi nie wcześniej niż po 7 dniach od narażenia (powrót z kraju epidemii lub kontakt z osobą potwierdzoną COVID 19).


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.plW dzisiejszym wydaniu m.in.

Koronawirus nie wystraszył krwiodawców
Na krwiodawców z Warmii i Mazur można zawsze liczyć. Nie przestraszyli się epidemii i codziennie stawiają się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie. Dyrektor Grażyna Kula: mamy sytuację opanowaną.


Tanie paliwo już nie cieszy
Dawno już nie było tak tanio na stacjach benzynowych. Ceny paliw spadły nawet poniżej 4 zł za litr. Dziś jednak chyba nikogo to nie cieszy.

zdalna nauka
Szkoły przeszły do sieci
Lekcje online to zupełnie nowa rzecz w polskim systemie edukacji. Przygotowana na szybko, więc nic dziwnego, że natrafiła na wiele problemów. I to nie tylko natury technicznej...Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Jola Szatan #2905768 13 kwi 2020 23:54

    Testów wykonuje się za mało. Zwyczajnie trzeba się o nie prosić. To jest naprawdę problem obecnie. Dlatego dobrze, że można już wykonać prywatnie, na kontrakoronawirus.pl można zakupić. Do tego wesprzeć akcję zbiórkę na rzecz walki z epidemią. Fundacja Cel prowadzi.

    odpowiedz na ten komentarz

  2. Jasio #2893572 | 88.156.*.* 25 mar 2020 17:39

    Autor zapomniał dopisać, że nie dotyczy to Pisiorów.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz