Szef MSWiA: Granice Polski będą zamknięte do 13 kwietnia. Będzie też więcej ograniczeń

2020-03-25 14:03:58(ost. akt: 2020-03-25 18:50:10)

Autor zdjęcia: AG

Mariusz Kamiński poinformował dzisiaj (25 marca) o tym, że polskie granice będą zamknięte dłużej. Szef MSWiA przekazał także, że osoby, które pracują w innym kraju (i które dotąd codziennie przekraczały w związku z tym granicę), będą także objęte dwutygodniową kwarantanną. Wcześniej były one wyłączone z tego obowiązku.
Polacy, którzy pracują poza krajem (a także mieszkańcy sąsiednich krajów pracujący w Polsce), mają dwa dni na to, żeby uporządkować swoją sytuację zawodową - wynika z przekazanych przez ministra Kamińskiego informacji. Nie będą oni mogli codziennie przekraczać granicy. Nie dotyczy to jednak zawodowych kierowców.


Jak zapewnił Mariusz Kamiński, funkcjonariusze będą egzekwować także wprowadzone zasady, w tym także najnowsze, dotyczące m.in. zakazu gromadzenia się więcej niż 2 osób.

W konferencji prasowej, poza Mariuszem Kamińskim, wzięli udział komendant główny policji gen. insp. Jarosław Szymczyk oraz komendant główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasz Praga.


Szef policji poinformował m.in. o tym, że wkrótce Polacy dostaną specjalne SMS-y.

Jarosław Szymczyk podkreślił też, że policjanci będą szczególnie restrykcyjni wobec gromadzącej się w miejscach publicznych młodzieży oraz kierowców autobusów, którzy będą zabierać więcej pasażerów niż pozwala rozporządzenie.

Przedstawiciele służb mówili także o działaniach związanych z kontrolą osób poddanych kwarantannie. Mariusz Kamiński poinformował, że na najbliższym posiedzeniu Sejmu, głosowana specustawa, na mocy której na takie osoby zostanie nałożony obowiązek zainstalowania aplikacji ułatwiającym policji kontrole zdalne.

Jak dowiedzieliśmy się od szefa MSWiA, poniżej pół procenta osób, które są poddane kwarantannie, wyłamuje się z rygorów.

Ubiegłej doby policjanci odwiedzili ponad 100 tys. naszych obywateli, którzy przebywają w kwarantannie. Tylko w 380 przypadkach stwierdzono nieuzasadnioną absencję.

Jak jednak zapewniali Mariusz Kamiński i szef policji, te osoby poniosą konsekwencje swoich działań.Na przejściach granicznych – zarówno na granicy wewnętrznej, jak i zewnętrznej – przy wjeździe do Polski utrzymane zostają ograniczenia dla cudzoziemców.

Duże ograniczenia dotyczące wjazdu cudzoziemców do naszego kraju związane są z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Chodzi o uniknięcie wjazdu na teren Polski osób, które mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego.

W zakresie ruchu osobowego na kierunku wjazdowym do Polski na lądowych przejściach granicznych oraz w lotniczych i morskich przejściach granicznych przekraczać granicę państwową mogą:

- obywatele RP;
- cudzoziemcy, którzy są małżonkami albo dziećmi obywateli RP albo pozostają pod stałą opieką obywateli RP;
- cudzoziemcy posiadający Kartę Polaka;
- szefowie misji dyplomatycznych oraz członkowie personelu dyplomatyczno- konsularnego misji, czyli osoby posiadające stopień dyplomatyczny oraz członkowie ich rodzin;
- cudzoziemcy posiadające prawo stałego lub czasowego pobytu na terytorium RP;
- cudzoziemcy posiadający prawo do pracy na terytorium RP, czyli cudzoziemcy uprawnieni do wykonywania pracy na takich samych zasadach co obywatele polscy, posiadający zezwolenie na pracę, zaświadczenie o wpisie do ewidencji w sprawie pracy sezonowej, oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, którzy:
a) wykonują pracę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub
b) przedstawiają dokumenty, z których wynika, że podjęcie pracy rozpocznie się niezwłocznie po przekroczeniu granicy;
cudzoziemcy, którzy prowadzą środek transportu służący do przewozu osób lub towarów, a ich przejazd następuje w ramach czynności zawodowych polegających na transporcie towarów lub przewozie osób.
- w szczególnie uzasadnionych przypadkach komendant placówki Straży Granicznej, po uzyskaniu zgody Komendanta Głównego Straży Granicznej, może zezwolić cudzoziemcom, innym niż wskazani powyżej, na wjazd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
OGRANICZENIA DLA CUDZOZIEMCÓW:Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.plW dzisiejszym wydaniu m.in.

Koronawirus nie wystraszył krwiodawców
Na krwiodawców z Warmii i Mazur można zawsze liczyć. Nie przestraszyli się epidemii i codziennie stawiają się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie. Dyrektor Grażyna Kula: mamy sytuację opanowaną.


Tanie paliwo już nie cieszy
Dawno już nie było tak tanio na stacjach benzynowych. Ceny paliw spadły nawet poniżej 4 zł za litr. Dziś jednak chyba nikogo to nie cieszy.

zdalna nauka
Szkoły przeszły do sieci
Lekcje online to zupełnie nowa rzecz w polskim systemie edukacji. Przygotowana na szybko, więc nic dziwnego, że natrafiła na wiele problemów. I to nie tylko natury technicznej...Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Polski Niemiec #2893512 | 31.0.*.* 25 mar 2020 15:56

  Nicht ! jak ja wrócę ze szparagów do Polski

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 2. Miś #2893492 | 95.41.*.* 25 mar 2020 15:29

  Kierowca autobusu miejskiego nie po to jest oddzielony taśmą od pasażerów, żeby teraz wychodził i liczył pasażerów

  odpowiedz na ten komentarz

 3. as #2893484 | 176.97.*.* 25 mar 2020 15:01

  Zostawić zamknięte granice na zawsze

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Polish border guard #2893473 | 83.31.*.* 25 mar 2020 14:45

   Normalnie zielona wyspa, graniczymy z Irlandią, że kubraczek w anglijskim jazyku.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz