W budynkach w Olsztynie trwa dezynfekcja, a z nią rosną opłaty [AKTUALIZACJA]

2020-03-31 17:00:00 (ost. akt: 2020-03-31 19:50:51)
Mieszkańcy wielkiej płyty

Mieszkańcy wielkiej płyty

Autor zdjęcia: Przemysław Getka

Większość spółdzielni mieszkaniowych na terenie Olsztyna wprowadziło dodatkowe formy prewencyjne i dezynfekują widny, klamki i poręcze na klatkach schodowych. Dodatkowym zabiegom czyszczącym są poddane w szczególności te elementy, które są dotykane przez mieszkańców.
Dezynfekcja części wspólnych na klatkach schodowych w zasobach Spółdzielni Mieszkaniowej „DOM” w Olsztynie odbywa się z zastosowaniem specjalistycznych środków, zgodnie z harmonogramem sprzątania klatek schodowych, tj. dwa razy w tygodniu. Tak samo jest w budynkach Spółdzielni Mieszkaniowej "Jaroty" oraz Spółdzielni Mieszkaniowej "Pojezierze".

- Windy, ich panele sterownicze, przyciski domofonów, pochwyty drzwi wejściowych do budynków oraz poręcze schodowe są codziennie dezynfekowane specjalnym środkiem odkażającym. Również posadzki klatek schodowych są myte z dodatkiem środka odkażającego - informuje Wiesława Tańska ze SM "Pojezierze".

Spółdzielnia Mieszkaniowa "Dom" oraz SM "Pojezierze" nie planują podwyżek opłat eksploatacyjnych w związku z prowadzonymi zabiegami dezynfekcyjnymi w częściach wspólnych nieruchomości.

- W planie gospodarczo-finansowym spółdzielni ujęta jest rezerwa na wydatki nieprzewidziane - tłumaczy Wiesław Barański ze SM "Pojezierze".


Inaczej jest w przypadku Spółdzielni Mieszkaniowej "Jaroty". Mieszkańcy budynków zarządzanych przez tę spółdzielnię, poniosą dodatkowe koszty.

- Wysłaliśmy pismo do wszystkich sześciu firm świadczących usługi w zakresie sprzątania klatek schodowych, w którym zaleciliśmy regularne przecieranie zmywanie dostępnymi środkami dezynfekującymi wszystkich klamek (z wyłączeniem klamek do poszczególnych mieszkań), poręczy, skrzynek pocztowych, kaset domofonowych( w windach paneli sterujących i poręczy oraz innych uchwytów) - tłumaczy Roman Przedwojski, prezes SM Jaroty

- Wystąpienie miało charakter zalecenia, gdyż w łączących nas umowach takich zakresów nie przewidywano. Po wyczerpaniu doraźnych zapasów środków dezynfekujących dalsze prowadzenie przez te firmy poszerzonego zakresu prac uwarunkowane zostało zwiększeniem odpłatności. W sprawie tej trwają negocjacje – dodaje prezes SM Jaroty.

A jak sprawa dezynfekcji wygląda w budynkach zarządzanych przez Zakład Lokali i Budynków Komunalnych?

- Wystąpiłem do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Olsztynie
z prośbą o przekazanie wykazu budynków, w których mieszkańcy są objęci kwarantanną domową oraz o podanie zasad na jakich powinny odbywać się zabiegi dezynfekcji. Ponadto wystąpiłem do firmy sprzątającej odpowiedzialnej za utrzymanie właściwego stanu sanitarno-porządkowego w budynkach administrowanych przez tutejszy Zakład w sprawie systematycznego (zgodnego z harmonogramami) przecierania środkami dezynfekującymi poręczy, balustrad, klamek i drzwi w obsługiwanych budynkach - Zbigniew Karpowicz dyrektor Zakładu Lokali i Budynków Komunalnych.

- W chwili obecnej przedmiotowe zabiegi są realizowane w ramach posiadanych środków i nie jest przewidziana w związku z tym zmiana wysokości opłat - dodaje KarpowiczCzytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


We wtorkowym (31 marca) wydaniu m.in.

Marcin BurzaWirus zabija miejsca pracy
Koronawirus zmienił wszystko, a walka z pandemią to też walka o przetrwanie gospodarki, przedsiębiorstw i miejsc pracy. Eksperci przewidują falę bankructw, skok bezrobocia. A przedsiębiorcy apelują do rządu o jak najszybsze wsparcie.

Teraz PiS chce referendum
Ledwie upadła jedna inicjatywa referendalna, a już jest zapowiadana kolejna. Działacze PiS mówią o zamiarze zorganizowania referendum w sprawie odwołania Piotra Grzymowicza z funkcji prezydenta Olsztyna.

Egzaminy też miały problem
Próbne egzaminy ósmoklasistów to nic nowego. Nowy był tylko sposób ich przeprowadzenia — w sieci. Stało się jednak to samo, co w przypadku startującego niedawno e-learningu. Padły serwery. Na szczęście nie na długo.
Komentarze (92) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Noname #2906011 | 83.5.*.* 14 kwi 2020 15:32

  Jaki sens pod względem ochrony epidemiologicznej jest rozdawanie tylko zameldowanym? Komus w ratuszu brak podstawowej wiedzy o biologii. Aby chronić populację trzeba zaopatrzyć ja cała w środki ochrony. Częściowe uzupełnienie nic nie poprawi a da złudne poczucie bezpieczeństwa.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 2. Wick425 #2905301 | 95.160.*.* 13 kwi 2020 02:58

  Owszem.. Widziałem jak dokładnie dezynfekują. Dwóch panów w rękawiczkach lata od klatki do klatki wycierając wszystko tą samą ścierką... Zapewne nie długo znów będzie podwyżka czynszu.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. dr Hayd #2900130 | 88.156.*.* 4 kwi 2020 16:03

  To znaczy, że przez te wszystkie lata klamek, skrzynek pocztowych, poręczy, paneli domofonowych i paneli sterujących w windach nikt nigdy nie czyścił i nie dezynfekował.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 4. Drogie Jatoty #2897944 | 91.185.*.* 1 kwi 2020 14:49

  Płacić, nie wiedząc ile. Tacy oni otwarci informacyjnie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. and #2897937 | 89.228.*.* 1 kwi 2020 14:45

   wprowadzając podwyżki w czasie epidemi to bandytyzm

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (92)
  2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

  GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

  Unia Europejska

  VISA MASTER CARD