Maseczki muszą stać się trendem

2020-03-27 14:31:00(ost. akt: 2020-03-27 14:39:11)

Autor zdjęcia: Sylwester Kasprowicz

23 marca wójt gminy Rybno Tomasz Węgrzynowski udostępnił specjalne zalecania dla mieszkańców gminy. Zalecenia dotyczyły zakazu wychodzenia z domu dla dzieci poniżej 15 roku życia oraz noszenia maseczek w miejscach publicznych.
Gmina Rybno dała dobry przykład zachowania w trakcie pandemii. Wójt i mieszkańcy, aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa zorganizowali dla mieszkańców maseczki ochronne.
— Uważam, że obowiązkiem każdego wójta, burmistrza, prezydenta jest zapewnienie masek, które chronią nas przed nieświadomymi nosicielami wirusa. Chrońmy naszych sprzedawców, aptekarzy. Musimy pamiętać, że siejemy chorobę, która przenoszona jest drogą kropelkową, a maseczka utrudni rozprzestrzenianie się wirusa. Poza tym wyrabiamy nawyki, żeby nie dotykać twarzy: nosa, ust. Musimy zrobić z tego trend. Musimy się przyzwyczaić do noszenia maseczki — tłumaczy wójt Tomasz Węgrzynowski.

Maseczki rozdawane są w kopertach, na których zawarta jest informacja, jak należy z nich korzystać:
"Z uwagi na brak dostępności certyfikowanych maseczek jednorazowych proszę o powszechne noszenie maseczek bawełnianych wielorazowego użytku. Zakładajcie maseczki zawsze gdy udajecie się w miejsca publiczne: sklepy, apteki, urzędy, itp.
-maseczki te służą do użytku prywatnego,
-nie chronią przed koronawirusem, ale ograniczają dotykanie twarzy, zmniejszają rozsiewanie wydzielin użytkownika (katar, kaszel),
-maksymalny czas noszenia 2 godz.,
-służą do wielokrotnego użytku pod warunkiem, że po każdym użyciu zostaną wyprane w temperaturze powyżej 60 stopni C oraz wyprasowane w temperaturze przeznaczonej do prasowania bawełny,
-ze względu na brak nadzoru nad produkcją i dystrybucją konieczne pranie i prasowanie również przed pierwszym użyciem".

Maseczki roznoszone są do domów wszystkich mieszkańców gminy przez wolontariuszy młodzieżowej lokalnej organizacji społecznej „W rękach młodych”, straż pożarną i ochotników. Maseczki dniami i nocami szyją dziewczyny z koła gospodyń w Rumianie, pani Genowefa ze Szczuplin, panie z domu dziennego w Jeglii, pani Chmielewska, która szyła maseczki i oddała materiały do ich zrobienia. Zarówno w roznoszenie, jak i w szycie maseczek zaangażowało się wiele mieszkańców.

— Musimy pomagać sobie nawzajem. Wszystko zależy od nas. Musimy się dyscyplinować. Nie możemy wpadać w panikę, tylko zachowywać się racjonalnie i przestrzegać pewnych reguł. Częste mycie rąk, siedzenie w domu, a jeśli wychodzimy z domu – zakładamy maseczki, bo nie wiemy czy nie jesteśmy nieświadomymi nosicielami wirusa. Dane pokazują, że najwięcej zarażeń pochodzi od nieświadomych nosicieli — zaznaczył wójt Tomasz Węgrzynowski.

Katarzyna Wiśniewska


Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. magdalena #2895464 | 83.31.*.* 28 mar 2020 21:19

  Brawa dla władz Rybna!!! Naśladujmy . Dbajmy o siebie i o siebie nawzajem!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Antek #2894945 | 176.221.*.* 27 mar 2020 20:07

  Wspaniały sposób na rozniesienie wirusa.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 3. Maseczki #2894924 | 31.0.*.* 27 mar 2020 19:17

  można kupić w Nidzicy w firmie PUR na ul.Przemysłowej 7, która je szyje. Dobrej jakiści i niedrogo, bodajże po 3,50 zł.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz