Do Żywkowa przyleciały bociany. ZOBACZ ZDJĘCIA

2020-03-25 08:34:30(ost. akt: 2020-03-25 12:49:25)

Autor zdjęcia: BT

Początek wiosny niezmiennie kojarzy się w naszym regionie z pojawieniem się bocianów w opuszczonych pod koniec lata gniazdach. Ich powrót jest utożsamiany z budzeniem się przyrody do życia po zimie i faktycznym przyjściem wiosny. Jedno z przysłów ludowych powiada: "Gdy na Józefa bociek siędzie, zimy więcej już nie będzie".
Nasi przodkowie Słowianie wierzyli, że dusza człowieka po śmierci zamienia się właśnie w bociana, i że ten ptak może w określonych przypadkach sprowadzić nieszczęście na prześladowcę, a nawet przynieść płonącą żagiew na domostwo, aby pomścić śmierć swoich piskląt. Tak więc bocian od niepamiętnych czasów był nietykalny, zatem objęty zwyczajową ochroną.

Aby zobaczyć pierwsze bociany, najlepiej udać się do Żywkowa – Bocianiej Wsi. Pierwsze pary już są. Porządkują swoje gniazda, usuwają śmieci, przynoszą nowe gałązki i kępki suchej trawy – słowem, przygotowują się do nowego sezonu.

W Żywkowie, prócz licznych bocianich gniazd, uważny obserwator odszuka też gniazda czapli siwej, która także tutaj zamieszkuje, a jej obecność bardzo urozmaica miejscowe środowisko.

BTCzytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.plW dzisiejszym wydaniu m.in.

Koronawirus nie wystraszył krwiodawców
Na krwiodawców z Warmii i Mazur można zawsze liczyć. Nie przestraszyli się epidemii i codziennie stawiają się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie. Dyrektor Grażyna Kula: mamy sytuację opanowaną.


Tanie paliwo już nie cieszy
Dawno już nie było tak tanio na stacjach benzynowych. Ceny paliw spadły nawet poniżej 4 zł za litr. Dziś jednak chyba nikogo to nie cieszy.Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: StronaBohdana

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. tata #2920585 | 5.173.*.* 14 maj 2020 18:57

    w Żywkowie prócz bocianów jest tzw.STODOŁA - stacja nasłuchowa telefonii na wschód. Łatwo ją znależć - nie ma okien.

    odpowiedz na ten komentarz

  2. ggg #2893266 | 83.15.*.* 25 mar 2020 09:10

    A kto dopilnuje teraz u boćków 14 dniową kwarantannę??? Wróciły z zagranicy! :-)

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz