Strażacy w służbie społeczeństwu walczą z koronawirusem

2020-03-25 07:10:36 (ost. akt: 2020-03-24 15:31:03)

Autor zdjęcia: archiwum szpitala

Państwowa Straż Pożarna województwa warmińsko-mazurskiego, jak również na terenie kraju, prowadzi działania wspomagające inne służby w zakresie zwalczania zagrożenia koronawirusem SARS CoV-2.
Nieprzerwanie prowadzą pomiary temperatury osobom przekraczającym granice państwa na przejściach granicznych zlokalizowanych w naszym województwie. W chwili obecnej są to przejścia w Bezledach i Grzechotkach.

Pomiary temperatur to nie jedyne podejmowane przez funkcjonariuszy PSP działania zmierzające do ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa. Na polecenie Wojewody Państwowa Straż Pożarna, jako służba, udostępnia i rozstawia namioty logistyczne w pobliżu szpitali w celu zminimalizowania zagrożenia ze strony wirusa.

W chwili obecnej takie polowe izby przyjęć zlokalizowane są w Ostródzie, Olsztynie, Kętrzynie, Ełku, Pasłęku oraz Szczytnie. Dodatkowo dla szpitala w Ostródzie udostępnione zostały (z zasobów PSP) dwie komory dekontaminacyjne oraz 4 respiratory jako wsparcie działań statutowych szpitali.

Prowadzone działania zmierzające do nierozprzestrzeniania się koronawirusa SARS CoV-2 w żadnym stopniu nie wpływają na udzielanie pomocy osobom potrzebującym podczas pożarów czy też innych miejscowych zagrożeń. Wszystkie zgłoszenia kierowane do państwowej Straży Pożarnej są natychmiast obsługiwane, tak jak to miało miejsce do tej pory.

- Jednocześnie występujemy z prośbą do mieszkańców naszego regionu o pozostanie w domach, zminimalizowanie kontaktów z innymi ludźmi - apelują strażacy.

-Równocześnie w chwili zgłaszania zagrożenia oczekujemy informacji dotyczącej zagrożeń ze strony koronawirusa dla naszych funkcjonariuszy i druhów OSP. Taka informacja pozwoli nam zapewnić Państwu maksymalne bezpieczeństwo, a strażakom pozwoli wykonywać nałożone prawem obowiązki - dodaje Rafał Melnyk, oficer prasowy Warmińsko-Mazurskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.

Do chwili obecnej odnotowane zostały dwie interwencje w miejscach objętych kwarantanną i osoby zgłaszające to zagrożenie podały wszelkie niezbędne informacje dotyczące kwarantanny. Kwarantanna nie wpływa na jakość i szybkość niesienia pomocy osobom jej potrzebującym.

Informując o podejmowanych działaniach nie możemy zapominać o naszych wspaniałych Druhach. Ochotnicze Straże Pożarne naszego województwa angażują się w działaniach wspierających lokalne społeczności.

Dowożą żywność osobom potrzebującym, dbają o dostarczanie podstawowych środków niezbędnych do funkcjonowania osobom przebywającym w domach, jednocześnie pozostają w ciągłej dyspozycji do działań związanych z walką z pożarami lub innymi miejscowymi zagrożeniami.

Źródło: PSP Olsztyn


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Wszystkie informacje nt. koronawirusa SARS-CoV-2 znajdziecie Państwo w specjalnym serwisie Gazety Olsztyńskiej.

Za sprawą Gazety Olsztyńskiej na Facebooku pojawiła grupa wsparcia:  Grupa Wsparcia, Koronawirus - Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

Unia Europejska

GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.