Koronawirus zmienia Wielkanoc?

2020-03-23 09:35:13(ost. akt: 2020-03-23 08:56:18)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: ms

Wielkanoc w tym roku będzie wyglądała zupełnie inaczej. Prezydium Episkopatu Polski ze względu na stan epidemii wydaje wskazania dotyczące świąt.
Dużą zmianą dla wszystkich wiernych będzie brak tradycyjnego święcenia pokarmów w Wielką Sobotę. Biskupi zalecają, aby w tym roku zrezygnować z organizowania tego obrzędu w kościołach. W zamian proponują wiernym odmówienie błogosławieństwa posiłku w domu przed śniadaniem wielkanocnym.

W niedzielę natomiast msze święte będą się odbywały. Biskupi nie zalecają jednak kropienia wiernych wodą święconą w Wigilię Paschalną i Wielkanoc. W niektórych przypadkach księża będą mogli otrzymać zezwolenie na odprawienie większej liczby mszy świętych dla dobra wiernych.

Wyraźną różnicę odczują nie tylko wierni, ale i kapłani. W Wielki Czwartek zawsze przed południem gromadzą się w katedrach na Mszy Świętej Krzyżma. W tym roku w uroczystości z biskupem diecezjalnym wezmą udział wyłącznie jego najbliżsi współpracownicy. W Wielki Piątek kościoły nie będą zamknięte. Ale nocna adoracja Najświętszego Sakramentu może być okazją dla wiernych do przeżywania, ale w odpowiednio małej grupie.

W tej chwili Wszystkie msze św. są ograniczone do udziału maksymalnie 50 osób. Te same ograniczenia dotyczą również Niedzieli Palmowej i drogi krzyżowej.

Wielki Post to też czas, w którym wielu katolików korzysta ze spowiedzi. Biskupi przypominają, że kapłani przez cały czas będą spowiadać wiernych z zachowaniem zasad bezpieczeństwa sanitarnego. Podkreślają też, że nie ma zgody Stolicy Apostolskiej na spowiedź na odległość, na przykład za pośrednictwem telefonu lub Internetu.

Sposób na bezpieczną i higieniczną spowiedź znalazł ksiądz Scott Holmer z miasta Bowie na obrzeżach Waszyngtonu otworzył punkt spowiedzi na parkingu. Udziela jej kierowcom, którzy nie muszą nawet wychodzić z samochodów. Pomysł zaczerpnął z barów szybkiej obsługi.

ar


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Wszystkie informacje nt. koronawirusa SARS-CoV-2 znajdziecie Państwo w specjalnym serwisie Gazety Olsztyńskiej.

Za sprawą Gazety Olsztyńskiej na Facebooku pojawiła grupa wsparcia: Grupa Wsparcia, Koronawirus - Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie

Komentarze (15) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. prosty człek #2892486 | 83.31.*.* 24 mar 2020 06:15

  Obłuda i zabobon , czy naturalna rzeczywistość ? To kościół i jego szamani pomagają naturze w selekcji . Nie trzeba wojen, bomb atomowych , rakiet itd. wystarczy cichy wirus , Brud i smród , wytwarzany przez ''genialnego'' człowieka , to jest przyczyna powstawania takiego wirusa . Natura posprząta po człowieku i znowu ZIEMIA będzie piękną Planetą ! ale już bez nas .

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 2. adam #2892415 | 89.228.*.* 23 mar 2020 23:09

  w budach krzyzowych najwiecej bakterii,, koszyki na podloze stoja jak szaman ze szczotaka kropi,, odkryja jakies chusteczki tam nawet kropla wody nie spadnie i nieby swiecone czym?? w kranie wody mase jest a nie jedzenie w syf nosic i pozniej na stol stawiac,, czlowiek sam sobie wirusa wypielegnowal przez brak higieny,, np z łap wafel daje do buzi mnich bez rekawiczek sterylnych fuuuuuuu,,

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz

 3. Hhhhh #2892241 | 95.222.*.* 23 mar 2020 19:34

  Nikomu to nie jest potrzebne w zaistniałej sytuacji . Można się bez tego obejść ze względu na zdrowie , swoje lub czyjeś !!! Nawet ty Zenon przeżyjesz jak raz mszy nie będzie . Nie myśl tylko o sobie i o swojej duchowości czy chuj wie co masz tam w głowie , ale pomysł o innych . Swoją droga kto za młodu nagrzeszył ten na starość krzyżem leży przed ołtarzem , także ten !!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 4. Do Zenek #2892238 | 95.222.*.* 23 mar 2020 19:22

  Potrzebą duszy jest spędzenie godziny w kościele żeby posłuchać bredzenia faceta w sukience i wrzucenie mu na tacę bo tylko o tą tace cały dym . Nie ważne że po tym spędzie ktoś się może zarazić i trafić do szpitala czy na cmentarz . Ważne abyś ty dusze zaspokoił a pedofil w koszyczek zebrał !!! Co z tym społeczeństwem myśli tylko o sobie , nie ważne ze komuś może się coś stać , ważne żeby choooj przed ołtarzem postał dla dobra jego potrzeby duchowej .

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 5. Złomiarz #2892097 | 188.147.*.* 23 mar 2020 16:11

  Czasowo zwiększą liczbę osób "dla dobra wiernych" - chyba dla takiego dobra aby ich zaraz pochować ! Ciemnogród jeden !

  Ocena komentarza: warty uwagi (12) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (15)