Harcerze też są na służbie i niosą pomoc

2020-03-22 15:05:52(ost. akt: 2020-03-22 15:19:17)
Harcerze pomagają seniorom

Harcerze pomagają seniorom

Autor zdjęcia: archiwum prywatne

Harcerze z Warmii i Mazur wspierają głównie seniorów. Robią zakupy, aby osoby w podeszłym wieku nie musiały wychodzić z domu. Szyją również maseczki dla szpitali zakaźnych.
„Harcerz jest pożyteczny i niesie chętną pomoc bliźnim” – każda harcerka i każdy harcerz zna ten punkt Prawa Harcerskiego. Widząc potrzebę, harcerki i harcerze chcą na nią czym prędzej odpowiedzieć. Tak również stało się w przypadku pandemii koronawirusa – pełnoletni członkowie Związku Harcerstwa Polskiego ruszyli do służby, aby pomóc tym, którzy tej pomocy potrzebują.

Harcerki i harcerze z Olsztyna, Bartoszyc, Nidzicy i wielu innych miejscowości wspierają głównie seniorów: robią zakupy, aby osoby w podeszłym wieku nie musiały wychodzić z domu. W Ostródzie i Olsztynie harcerze szyją maseczki dla szpitali zakaźnych. A to tylko niektóre z przykładów służby, którą pełnią pełnoletni członkowie Chorągwi Warmińsko- Mazurskiej Związku Harcerstwa Polskiego.

Harcerstwo to ruch, który uczy odpowiedzialności za siebie i innych. To właśnie dlatego harcerkom i harcerzom tak łatwo przychodzi niesienie bezinteresownej pomocy. Od kilku dni w całym kraju pełnoletni członkowie Związku Harcerstwa Polskiego pomagają, jak tylko mogą w tym trudnym czasie.

Jednym z pól służby, którego podejmują się pełnoletni członkowie ZHP, jest pomoc osobom starszym, które często potrzebują wsparcia chociażby w zrobieniu zakupów, czy wykupieniu leków w aptece. W takiej pomocy najważniejsze jest oczywiście bezpieczeństwo – przede wszystkim seniorów.

W tym celu uruchomiony został również specjalny numer alarmowy- 535 056 768, na który można zgłaszać zapotrzebowanie na pomoc. Ważne dla chorągwi jest, by kontaktować się z takimi osobami telefonicznie czy zostawiać zakupy pod drzwiami, aby zredukować ryzyko płynące obecnie z bezpośredniego kontaktu między osobami młodymi a starszymi. Przed rozpoczęciem służby upewniają się, czy osoba, której chcą pomóc, czuje się dobrze (nie wykazuje objawów chorobowych) oraz czy nie znajduje się w grupie ryzyka. Przede wszystkim hufce w naszej chorągwi opiekują się harcerskimi seniorami i starszyzną- dzwonią, uspokajają ich, ale też pozostają w gotowości do pomocy dla nich.

W ramach pomocy dla seniorów współpracujemy z Miejskimi i Gminnymi Ośrodkami Pomocy Społecznej i staramy się wspólnymi siłami reagować na pojawiające się potrzeby.

Instruktorzy harcerscy dbają także o rozwój harcerek i harcerzy – organizują zbiórki on-line, proponują im wiele rozwijających aktywności, które mogą być wykonane bez wychodzenia z domu. Na specjalnie stworzonym wydarzeniu „A gdy zbiórek nie ma…” na portalu Facebook harcerki i harcerze z całej Polski, dzielą się pomysłami na to, jak produktywnie wykorzystać czas spędzany w domach. Kadra naszej chorągwi prowadzi kampanię „Warmia&Mazury na nudę ma receptury”, gdzie wymienia się swoimi pomysłami i inspiracjami do robienia harcerstwa online.

Obrazek w tresci

Ważnym aspektem harcerskiej służby jest też przekazywanie informacji – rzetelnych i pochodzących ze sprawdzonych źródeł. Jako największa wychowawcza organizacja w Polsce, Związek Harcerstwa Polskiego posiada możliwość dotarcia z aktualnymi informacjami do dużej liczby młodych osób. Dzięki temu mają one pełny ogląd sytuacji oraz wiedzą, jak postępować. Harcerki i harcerze przekazują te informacje za pomocą mediów społecznościowych, ale również rozwieszają oni plakaty.

Obrazek w tresci

Obrazek w tresci

Związek Harcerstwa Polskiego jest ogólnopolskim, patriotycznym stowarzyszeniem, które od 1918 roku wspiera wychowywanie kolejnych pokoleń młodych Polaków. ZHP dba o ich wszechstronny rozwój, rozwija ich i wychowuje na prawych, aktywnych i odpowiedzialnych obywateli w duchu wartości zawartych w Prawie Harcerskim. Każdego dnia ponad 12 000 instruktorów – wolontariuszy pełni służbę. Pracuje, aby ZHP stawało się coraz prężniej działającą organizacją, która zmienia otaczający nas świat. Ponad 110 000 dzieci i młodzieży zrzeszonych w ZHP rozwija swoje umiejętności i zdobywa nową wiedzę, aby móc czerpać z nich w dorosłym życiu.

Obrazek w tresci

Obrazek w tresci


Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. alolsztyn #2897925 | 81.190.*.* 1 kwi 2020 14:35

  Nie mogę się dodzwonić na ten nr. telefonu . Kryguje się zawsze by prosić o pomoc ale teraz tej bezpiecznej pomocy czasem bardzo potrzebuje, chodzi o zakupy. Pubuje dzwonic i nic.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. ZHP czy ZHR ? #2891810 | 94.254.*.* 23 mar 2020 07:43

  ZHP pomaga a ZHR się modli

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Harcerz #2891707 | 88.156.*.* 22 mar 2020 19:41

   A gdzie teraz są tzw." Zieloni" miłośnicy przyrody, którzy ratują ptaszki i drzewka a nie potrafią zebrać się i pomagać potrzebującym????????Gdzie jest ich Kinia Ru..n????

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

  2. Harcerze! #2891623 | 95.90.*.* 22 mar 2020 16:08

   Po prosto brawo. Tak trzymać. Jedni ciągle krytykują i gadają, a inni pomagają.

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

  3. warmiak #2891622 | 83.6.*.* 22 mar 2020 16:06

   Nie tylko służba zdrowia walczy z epidemią jest wile zawodów które walczą z tym okropnym i niewidzialnym przeciwnikiem (kolejarze również) to robią dlatego należy dodać również zwykłych ludzi, którzy pomagają sobie na wzajem tak o po prostu z dobrego serca

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (8)