Referendum w Olsztynie: Sprawdzają każdy podpis

2020-03-20 14:33:29(ost. akt: 2020-03-20 14:49:23)
Inicjatorzy referendum zebrali 14561 podpisów

Inicjatorzy referendum zebrali 14561 podpisów

Autor zdjęcia: Andrzej Mielnicki

Do 8 kwietnia komisarz wyborczy w Olsztynie ma czas na wydanie postanowienia w sprawie referendum w Olsztynie. Obecnie trwa weryfikacja podpisów na listach pod wnioskiem.
Wprawdzie koronawirus paraliżuje życie, to jednak to musi ono toczyć się dalej. Podobnie jest ze sprawą referendum gminnego w Olsztynie. Obecnie trwa weryfikacja podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie odwołania Piotra Grzymowicza ze stanowiska prezydenta Olsztyna.

Inicjatorzy musieli zebrać 12913 podpisów, a zgromadzili ich nieco więcej, bo 14561 podpisów.


Jak tłumaczy dyrektor podpisy weryfikowane są pod kątem wszystkich danych : imię, nazwisko, PESEL i podpis. Program, z którego korzysta delegatura KBW wyłapuje też tzw. duble, czyli przypadki, że jedna osoba mogła podpisać się więcej niż raz. A mając wgląd w bazy PESEL, wiadomo też, czy nie ma przypadków, że ktoś już nie żyje, a jego nazwisko pojawiło się na liście.

Inicjatorzy referendum dostarczając listy z podpisami do komisarza, powiedzieli, że dokonali wewnętrznej weryfikacji podpisów i te niekompletne odrzucili. Sprawdzili każdą kartę. Jednak o zwykłą pomyłkę nietrudno, bo na listach mogli się podpisać jedynie mieszkańcy Olsztyna.

Co jeśli podpisów będzie za mało? W przypadku braku dostatecznej liczby podpisów komisarz wyda postanowienie o nieprzeprowadzaniu referendum. Natomiast jeśli wszystko się zgadza, to komisarz wyda postanowienie o referendum. W przypadku pozytywnej decyzji referendum musi się odbyć w ciągu 50 dni od wydania postanowienia przez komisarza. Natomiast w przypadku negatywnej decyzji inicjatorom referendum przysługuje prawo odwołania do sądu administracyjnego.

Referendum musi się odbyć w dniu wolnym od pracy i nie można łączyć go z innymi wyborami. Kiedy mogłoby się odbyć referendum? Tu ostatnim możliwym terminem jest niedziela 17 maja. I prawdopodobnie wtedy też się odbędzie, a więc między pierwszą a drugą turą wyborów prezydenckich w Polsce. Oczywiście pod warunkiem, że koronawirus nie pokrzyżuje szyków tak jak w przypadku referendum w Ostródzie w sprawie odwołania burmistrza, które miało się odbyć 29 marca. Z powodu zagrożenia epidemią referendum zostało przełożone na bliżej nieokreślony termin.
am


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Wszystkie informacje nt. koronawirusa SARS-CoV-2 znajdziecie Państwo w specjalnym serwisie Gazety Olsztyńskiej.

Za sprawą Gazety Olsztyńskiej na Facebooku pojawiła grupa wsparcia: Grupa Wsparcia, Koronawirus - Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie


Komentarze (13) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Remo #2890834 | 5.173.*.* 21 mar 2020 09:44

  Referendum musi być, nie ma odwrotu!! Pogonimy Grzymowicza, który dba tylko o swój stołek! Mówił aby nie wychodzić z domów, ale tu nie chodziło o Wasze zdrowie i koronowirusa tylko o referendum i zachowaniu swojej ciepłej posadki! Taki właśnie jest ten człowiek! Co zrobiło miasto dla mieszkańców od chwili pojawienia koronowirusa w Polsce? Inne miasta zniosły opłaty dla najemców lokali miejskich, nie ma opłaty za parkingi w płatnych strefach itd a co w Olsztynie?

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 2. Do służb bezpieczeństwa..!! #2890688 | 31.0.*.* 20 mar 2020 23:30

  Niektóre osoby, które zbierają podpisy nie są nawet z Olsztyna.Niektórzy pochodzą nawet z Rosji. Pytanie, które się nasuwa to czy w tym wszystkim nie maczają służby Rosji.Mam nadzieję, ze służby bezpieczeństwa państwa Polskiego to kontrolują. Wiadomo,że Olsztyn jest blisko Kalingradu a tam wojska mnóstwo.

  Ocena komentarza: warty uwagi (10) odpowiedz na ten komentarz

 3. Ludzie ogarnijcie się #2890533 | 94.254.*.* 20 mar 2020 21:38

  Mamy 2020 rok, rządzi człowiek który należał do PZPR, zróbcie coś dla siebie

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. docho #2890511 | 83.9.*.* 20 mar 2020 21:08

   idzie kryzys i zmiecie nie tylko Grzymowicza z jego poronionymi POmysłami.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) odpowiedz na ten komentarz

  2. nie ważne jak głosujesz #2890431 | 37.8.*.* 20 mar 2020 19:11

   ważne kto liczy głosy...

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (13)