Policja ostrzega: Uwaga na nowe metody oszustów!

2020-03-20 09:08:45(ost. akt: 2020-03-20 09:19:17)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Znane są metody działania oszustów metodą "na policjanta", "na funkcjonariusza CBŚP" czy "na wnuczka". Teraz policja przestrzega przed jego kolejną formą.
— Ostrzegamy przed nieuczciwym postępowaniem osób, które wykorzystują epidemię COVID-19. W sytuacji, gdy wiele służb dba o nasze bezpieczeństwo, niektórzy chcą to wykorzystać w swoim przestępczym procederze. Oszuści nie śpią! Są skłonni nawet ubrać kombinezon ochronny i pod pretekstem przeprowadzenia rzekomej dezynfekcji próbują nas okraść. Bądźmy czujni! — czytamy w komunikacie policji.

Przestępcy ubrani w kombinezony ochronne próbują dostać się do naszych domów i mieszkań, a następnie nas okraść. Czas epidemii zmusza do wzmożonej rozwagi nad tym, kogo wpuszczamy do domu. Nie zapraszajmy nieznanych osób, które mogą wykorzystać niepokój związany z zaistniałą sytuacją.

W sieci aż roi się od „fake newsów” czy ofert sprzedaży środków mających uchronić przed zachorowaniem na SARS-CoV-2. Pamiętajmy, że najpewniejszym źródłem informacji są oficjalne strony internetowe poszczególnych instytucji, na których znajdziemy wiarygodne wiadomości oraz instrukcje postępowania w różnych sytuacjach.

Polska Policja na bieżąco informuje o czyhających zagrożeniach oraz uczula na nieuczciwe osoby, które pod przykrywką panującej atmosfery próbują wzbogacić się za wszelką cenę, wykorzystując nasze zaufanie.

Pamiętajmy, że oszuści wykorzystując maile i smsy próbują wzbudzić obawę o oszczędności zgromadzone na rachunkach bankowych. Przestępcy wykorzystując obecną sytuację próbują nas zmanipulować. Sugerują zalogowanie się na wskazaną bramkę internetową, w ten sposób tworząc możliwość do działań przestępczych na kontach internetowych. Nie działajmy wówczas pochopnie i pod wpływem emocji. Zachowajmy rozwagę i skontaktujmy się z infolinią banku, aby rozwiać wszelkie wątpliwości.

Policja przypomina również, że nadzór nad osobami pozostającymi w kwarantannie domowej sprawują jedynie umundurowani policjanci. Funkcjonariusze podczas kontroli mającej związek z przestrzeganiem kwarantanny nie wchodzą do naszych mieszkań.

Pamiętaj, że jeżeli masz wątpliwości czy osoba podająca się za policjanta jest nią faktycznie – bez wahania zadzwoń pod nr alarmowy 112, aby to zweryfikować.

Źródło: Policja

Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Wszystkie informacje nt. koronawirusa SARS-CoV-2 znajdziecie Państwo w specjalnym serwisie Gazety Olsztyńskiej.

Za sprawą Gazety Olsztyńskiej na Facebooku pojawiła grupa wsparcia: Grupa Wsparcia, Koronawirus - Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Do "Fakt" /poniżej/ #2891150 | 91.233.*.* 21 mar 2020 19:15

  W miniony poniedziałek tuż przed południem, odebrałem taki sam telefon od przedstawiającego się za policjanta, ale gdy powiedziałem, że nagrywam rozmowę i zaraz ustalę jego numer telefonu, zaklął szpetnie i wyłączył się. Natychmiast zatelefonowałem do kryminalnych, może go namierzyli.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 2. fakt #2890263 | 91.233.*.* 20 mar 2020 12:16

  Kilka dni temu jakiś młody podszył się pod policję i chciał ochronić moje konto, więc uważajcie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 3. tex #2890259 | 5.173.*.* 20 mar 2020 12:05

  Wiem, że obowiązują przepisy RODO, no ale w przypadku zatrzymania bezczelnych oszustów, ku przestrodze innym, chyba podacie ich dane za zgodą sądu? Istnieje jeszcze jedna hipotetyczna możliwość już bez zgody. To nekrologi.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 4. PIOTR #2890208 | 83.31.*.* 20 mar 2020 10:33

  DLA POLSKIEJ CIEMNOTY ,WSZYSTKO MOŻNA WCISNĄĆ I ROZGŁOŚCIE TO

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. kj #2890189 | 77.111.*.* 20 mar 2020 09:59

   sprzedają maseczki malarskie lub pyłowe na koronowirusa, a ludzie jak de bi le to kupują.

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)