Zmniejszył się czas oczekiwania na wjazd do Polski

2020-03-19 19:18:47(ost. akt: 2020-03-19 19:13:59)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Archiwum W-MOSG

Podczas czwartkowej (19 marca) konferencji prasowej, minister Mariusz Kamiński poinformował, że dzięki działaniom polskich służb udało się zmniejszyć korki na granicach. Szef MSWiA wyraził także uznanie dla obywateli i podziękował wszystkim funkcjonariuszom zaangażowanym w walkę z koronawirusem.
Istotnej redukcji uległ czas oczekiwania na wjazd do naszego kraju od strony Niemiec, natomiast na przejściach z Czechami, Słowacją i Litwą ruch odbywa się na bieżąco, a granice są w pełni przejezdne.

Ruch graniczny jest duży, bo wielu naszych obywateli chce wrócić do domu. To jest naturalne, ale zdajemy sobie także sprawę, że korki to duża uciążliwość — powiedział szef MSWiA. — W związku z tym, że wczoraj liczba osób oczekujących na wjazd do Polski była duża, podjęliśmy przemyślane i skuteczne działania, żeby przeorganizować pracę punktów sanitarnych i otworzyć nowe przejścia graniczne — dodał minister Mariusz Kamiński.

Jak zaznaczył, żadne z działań podejmowanych przez służby nie może uchybić procedurom sanitarnym.

Wczoraj (18 marca) otwarto dodatkowe przejścia graniczne, w tym jedno przeznaczone specjalnie do przewozu zwierząt. — Działania, które przeprowadziliśmy, przyniosły efekty. Dziś korki się zmniejszyły — powiedział minister Mariusz Kamiński.

Komendant główny Straży Granicznej, gen. dyw. SG Tomasz Praga, poinformował, że funkcjonariusze skrócili działania do niezbędnego minimum, aby przyspieszyć czas kontroli. Wprowadzono dodatkowe siły Straży Granicznej i zmieniono organizację ruchu.

Wczoraj wieczorem na wjazd do Polski przez przejście w Jędrzychowicach trzeba było czekać około 30 godzin – dziś czas ten zmalał do 8 godzin. Bez przeszkód można przekroczyć granicę z Czechami, Słowacją i Litwą. W Kołbaskowie czas oczekiwania także wynosi 8 godzin. — Mam nadzieję, że działania, które zamierzamy jeszcze podjąć, spowodują dalsze skrócenie kolejek — powiedział komendant Straży Granicznej.

Jednocześnie poprosił wszystkich podróżnych o wyrozumiałość. Jak wyjaśnił, funkcjonariusze muszą dokonywać na granicy czynności zarówno sanitarnych, jak i typowo granicznych, a to wymaga czasu.

Ostatniej doby strażnicy graniczni odprawili w sumie ponad 65 tys. osób na wszystkich przejściach granicznych. Tylko na granicach wewnętrznych (Niemcy, Czechy, Słowacja, Litwa) było to 52 tys. osób, a na samo lotnisko im. Fryderyka Chopina w Warszawie przybyło wczoraj około 4,5 tys. podróżnych.

W działaniach Straży Granicznej pomagają także policjanci. Funkcjonariusze pilnują m.in. tych miejsc, przez które nie można obecnie wjechać do Polski. Policjantom pomagają żołnierze. Prawdopodobnie Policja skorzysta także z pomocy wojska w sytuacjach kontroli osób objętych kwarantanną.

Chciałbym wyrazić uznanie dla naszych obywateli za ogromną dyscyplinę. Dane dotyczące tych, którzy odbywają kwarantannę, są bardzo budujące. Pokazują, że uświadamiamy sobie z jak poważnym zagrożeniem mamy do czynienia — podsumował minister Mariusz Kamiński.

Źródło: MSWiA

Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Wszystkie informacje nt. koronawirusa SARS-CoV-2 znajdziecie Państwo w specjalnym serwisie Gazety Olsztyńskiej.

Za sprawą Gazety Olsztyńskiej na Facebooku pojawiła grupa wsparcia: Grupa Wsparcia, Koronawirus - Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. zorro #2890254 | 95.222.*.* 20 mar 2020 11:44

    Na granicy Polski ,Bundeswera(stary Wehrmacht) dokarmia Polskich kierowcöw.

    odpowiedz na ten komentarz