Państwo daje zasiłek opiekuńczy tylko za żłobek i przedszkole. Za nianię już nie

2020-03-19 10:42:25(ost. akt: 2020-03-19 13:05:59)

Autor zdjęcia: źródło: Pixabay

Specustawa przewiduje zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci ze żłobka lub przedszkola. Co mają zrobić rodzice których pociechy do tej pory były pod opieką niani bądź babci? Zapytała nas o to nasza czytelniczka. Poniżej odpowiedź prawnika.
Dzień dobry, jestem mamą 3 dzieci. Dwoje ma ponad 8 lat. Najmłodszy ma 4 latka. Do tej pory był pod opieką niani w wieku +65. W związku z zagrożeniem epidemicznym niania nie może opiekować synkiem. Mówi się, że dzieci powinno się odseparować od osób starszych.

Specustawa przewiduje zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci ze żłobka lub przedszkol. Co mają zrobić rodzice których pociechy do tej pory były pod opieką niani bądź babci?Ja nie mogę wziąć opieki na synka, bo nie chodził do przedszkola. Do pracy muszę chodzić każdego dnia....Bardzo proszę o zainteresowanie się tym tematem. Serdecznie pozdrawiam.

Mama z dylematem

Odpowiada Maciej Piotrowski, adwokat w Kancelarii
Chojniak i Wspólnicy Adwokaci sp.p., oddział w Olsztynie

1. Niestety, ale specustawa wprowadzona w związku z zagrożeniem koronawirusem uzależnia prawo do dodatkowego 14-dniowego zasiłku opiekuńczego od zamknięcia żłobka, przedszkola lub klubu dziecięcego, do którego dziecko uczęszczało. Nie ma w niej żadnej mowy o osobach, które korzystają z usług niani, w związku z czym osobom takim dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie przysługuje.

2. Na chwilę obecną nie zostały wprowadzone rozwiązania, które normowałyby sytuację takich osób. Należy więc odnieść się do uprawnień przysługujących pracownikowi na podstawie Kodeksu Pracy oraz szeregu ustaw dotyczących ubezpieczeń społecznych. Możliwe jest bez wątpienia skorzystanie z 2 dni (lub 16 godzin wymiennie) opieki nad dzieckiem zdrowym. Uprawnienie to wynika z art. 188 Kodeksu Pracy. Nie wymaga żadnego zaświadczenia, wystarczy jedynie wniosek złożony pracodawcy. Pracodawca jest związany wnioskiem pracownika o udzielenie takiego zwolnienia od pracy. Pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia za ten czas. Wskazuję, że jest to wymiennie 16 godzin opieki nad dzieckiem lub 2 dni, gdyż może Pani to uprawnienie wykorzystywać godzinowo. Nie ma konieczności wykorzystywania całych dni wolnych.

3. Prócz tego uprawnienia każdemu pracownikowi przysługuje zasiłek opiekuńczy z tytułu sprawowania opieki nad dzieckiem chorym. W przypadku gdyby jedno z Pani dzieci pozostawało chore, wówczas może Pani sprawować osobistą opiekę nad dzieckiem w okresie do 60 dni w roku kalendarzowym (niezależnie od liczby dzieci okres pobierania zasiłku wynosi do 60 dni).

Dotyczy to dziecka w wieku do lat 14 i zasiłek ten przysługuje wówczas, gdy nie ma innych członków rodziny (pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym), którzy mogą zaopiekować się dzieckiem. Jednak wówczas niezbędne jest uzyskanie zwolnienia tzw. "na dziecko" na druku ZUS-ZLA od lekarza.

4. W przypadku, który Pani opisała zakładam jednak, że dzieci są zdrowe, a wówczas uprawnienie do takiego zasiłku opiekuńczego przysługuje wyłącznie w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, do których uczęszcza dziecko, porodu lub choroby małżonka stale opiekującego się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwia temu małżonkowi sprawowanie opieki, bądź też pobytu małżonka stale opiekującego się dzieckiem w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej.

5. Niestety w powyższych sytuacjach dotyczy to wyłącznie dziecka do lat 8, w związku z czym zamknięcie szkół, do których uczęszczała dwójka 11-letnich dzieci nie będzie podstawą do wypłacenia takiego zasiłku. Dodatkowo w przypadku dziecka w wieku od ukończenia 20 tygodnia życia do końca roku szkolnego, w którym dziecko skończy 3 lata i posiadania z nianią podpisanej umowy uaktywniającej oraz choroby niani zatrudnionej na taką umowę również jest możliwość uzyskania zasiłku opiekuńczego na dziecko zdrowe. Brak jest natomiast, jak wskazywałem na wstępie, dodatkowych rozwiązań związanych z obecną sytuacją.

Maciej Piotrowski, adwokat w Kancelarii
Chojniak i Wspólnicy Adwokaci sp.p., oddział w Olsztynie
Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Jula #2918004 | 195.20.*.* 8 maj 2020 16:55

  A ja jestem samotną mamą. W związku ze straszrnoem ludzi koronawirusem moja mama, ktora opiekowala się córka gdy ja byłam w pracy, pozamykala się na cztery spusty. Jest w grupie ryzyka, na ciezkie POCHP. Niani nie mogę zatrudnić, bo ani mnie na nią nie stać, a i jest zakaz przecież przebywania obcych ludzi w mieszkaniu. Pracuje i co mam zrobić w zaistniałej sytuacji, zwolnić się i wylądować pod mostem?

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Anik #2905650 | 31.1.*.* 13 kwi 2020 19:44

  Juz któryś raz czytam o 2 dniach opieki na dziecko zdrowe. To chyba jakiś żart jest. Zamykaja szkoly na kilka tygodni a jakiś prawnik pisze o 2 dniach. A potem to niby co?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 3. Obywatel #2904184 | 89.64.*.* 10 kwi 2020 21:30

  Szanowny Panie Macieju Piotrowski, adwokacie z Kancelarii Chojniak i Wspólnicy Adwokaci sp.p. oddziału w Olsztynie, to co Pan napisał w artykule powyżej, to średnio inteligentna małpa potrafiłaby znaleźć w necie. Może poradziłby Pan gdzie szukać pomocy, do kogo się zgłosić, komu przedstawić problem, że w tym Państwie z Tektury są też rodziny, których dzieci nie spełniają kryteriów przyznania zasiłków, a babcie które są osobami starszymi i są w grupie ryzyka ze względu na realne zagrożenie ich zdrowia i życia, nie powinny opiekować się naszymi maluchami. Czy ktoś w tym chorym kraju pomyślał o takich osobach? Co my mamy zrobić. Jak zwykle polskie państwo wypina się dupą na prawowitego obywatela, odprowadzającego podatki.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 4. Mike #2894917 | 83.29.*.* 27 mar 2020 18:56

  Mam dwoje dzieci, 11latek I dwulatka, moja żona pracuje, a mi nie należy się zasilek o czymbdowiedzialem się wczoraj... taka właśnie pyta jest kadrową U mnie w zakładzie, tak czy siak jej błąd kosztował mnie 7 dni urlopu, brawo dla niej I rzadu

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Ktoś #2890227 | 83.23.*.* 20 mar 2020 11:03

   4 latek to powinien już dawno chodzić do przedszkola :o A nie siedzieć z niania

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-9) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (7)