Koronawirus w Olsztynie i regionie. Podsumowujemy ostatni tydzień

2020-03-20 07:11:00 (ost. akt: 2020-03-19 18:39:41)

Autor zdjęcia: pixabay

Każdego dnia dowiadujemy się o nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. W Polsce obowiązuje stan epidemiczny. Obowiązuje zakaz zgromadzeń. Nieczynne są kina, kluby, galerie. Służby apelują, by nie wychodzić z domu, jeśli nie ma takiej konieczności.

13 marca


* — Zamykamy nasze kluby fitness na czas ogólnopolskiej kwarantanny. Prosimy Was - dbajcie o siebie! - czytamy we wspólnym oświadczeniu kilku największych olsztyńskich klubów.

14-15 marca


* Piotr Grzymowicz poinformował na Facebooku o ustaleniach Zespołu Zarządzania Kryzysowego, który w weekend obradował w Olsztynie.
" W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele wszystkich instytucji i służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo olsztynian i mieszkańców powiatu olsztyńskiego. Byliśmy zgodni, że priorytetem jest ochrona szpitali. To w tej chwili kluczowe ogniwo zabezpieczania, dlatego przed Szpitalem Wojewódzkim ustawiliśmy dwa specjalne namioty z zasobów naszego Regionalnego Centrum Bezpieczeństwa. Ustaliliśmy także listę obiektów na terenie Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego, gdzie osoby powracające będą mogły odbyć kwarantannę, w sytuacji gdyby nie było to możliwe w ich domach rodzinnych. Z tych powodów przeszkoliliśmy już pierwszą grupę pracowników tych placówek. Obecnie oczekujemy na listy osób skierowanych na kwarantannę, a wszystkich oczekujących informacji w tym zakresie lub innych sprawach związanych z epidemią koronawirusa prosimy o kontakt z Dyżurnym Miasta pod telefonami: 89 522 24 11 lub 603 77 78 58."
* Od niedzieli 15 marca zamknięto na 10 dni granice naszego kraju dla cudzoziemców. Wszyscy polscy obywatele znajdujący się teraz poza granicami – mogą wracać do Polski. Będą poddani obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie domowej. Zawieszane są natomiast międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe, ale transport cargo działa. Towary będą wyjeżdżały i wjeżdżały do Polski bez zakłóceń.
* Galeria Warmińska i Aura Olsztyn ograniczają swoje funkcjonowanie do aptek, drogerii i piekarni oraz supermarketu.
* W konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie odprawiono mszę św. w intencji ustania epidemii koronawirusa. Przewodniczył jej Arcybiskup Józef Górzyński, Metropolita Warmiński z udziałem Księży Dziekanów.
* Przed szpitalem wojewódzkim w Olsztynie strażacy rozstawili namioty, które będą "śluzą" dla osób zgłaszających się do szpitala. Będą miejscem do wstępnego diagnozowania osób podejrzanych o zakażenie koronawirusem.
* Pierwszy urząd miejski zamknięty. — W trosce o dobro ogółu zamykam do odwołania dla petentów Urząd Miejski w Biskupcu oraz jednostki jemu podległe i spółkę — informuje Kamil Kozłowski, burmistrz Biskupca.
* Obsługa klientów w olsztyńskim Urzędzie Miasta zostaje czasowo zawieszona. Wyjątek dotyczy kilku rodzajów pilnych spraw, które nie mogą być załatwione zdalnie.
* Zmiany w funkcjonowaniu Urzędu Wojewódzkiego. Od 16 marca w godzinach 7.30 - 15.30 otwarte jest tylko wejście od strony ul. Piłsudskiego. Przy wejściu są skrzynki nadawcze na składanie dokumentów w sprawach nie wymagających kontaktu z pracownikiem.

16 marca


* Rośnie liczba zakażonych, 3 osoby zmarły. W szpitalu w Ostródzie przebywa Brytyjczyk, żołnierz Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód, zakażony koronawirusem. Jest piątą osobą z pozytywnym wynikiem koronawirusem w naszym województwie. Dzienny raport: hospitalizowanych - 61, kwarantanna szpitalna - 2, kwarantanna domowa - 244, nadzór epidemiologiczny - 1003.
* Poczta Polska wstrzymuje przyjmowanie przesyłek do innych krajów, nie zmienia jednak zasad wypłaty przekazów rentowo-emerytalnych.
* Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie apeluje o oddawanie krwi, która w obliczu panującej epidemii jest szczególnie potrzebna. Najbardziej oczekiwana jest krew grupy O RhD- (ujemne), gdyż w nagłych wypadkach, przy braku krwi właściwej grupy, może być przetoczona każdemu biorcy.
* Uruchomiliśmy grupę na Facebooku - Grupa Wsparcia, Koronawirus - Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie. Możecie tam szukać pomocy i dzielić się informacjami na temat koronawirusa.
* Od 16 marca siedziba Olsztyńskich Wodociągów przy ul. Oficerskiej 16a zostaje zamknięta. Olsztyński ratusz zamknął też pchli targ na Sybiraków.
* Urzędy i instytucje ograniczają swoje działania.
* Piękny gest proboszcza z olsztyńskiej parafii św. Anny.
— Zapraszam, by to co zwykle rzucasz na tacę w naszej świątyni, przekazać na konkretny cel - posiłek dla lekarza i pielęgniarek, którzy pomagają poszkodowanym. Może zamiast kolejnego makaronu, ryżu czy papieru da się wspomóc tych na pierwszej linii frontu against wirus — zaapelował do swoich parafian ks. Adrian Bienasz.
* Starżacy z OSP Gietrzwałd apelują do mieszkańców, że gdy potrzebują interwencji, a przebywają na kwarantannie czy też mają objawy zarażenia koronawirusem COVID-19, poinformali o tym dyspozytora podczas zgłoszenia.
— Posiadamy oczywiście odpowiednie procedury pozwalające zabezpieczyć się przed zarażeniem, ale dodatkowa informacja o tym jeszcze bardziej pomoże wyeliminować niepotrzebne ryzyko — piszą na FB. — Proszę się nie obawiać, pomożemy wszystkim, tak jak czyniliśmy to do tej pory. Prosimy poinformować o kwarantannie dyspozytora i dodatkowo strażaków przybyłych na miejsce zdarzenia.
Tam, gdzie to możliwe, informacja ta pozwoli nam skutecznie przygotować się do akcji. Jeden zarażony strażak wyklucza czasowo całą jednostkę z dalszej służby. W naszej pracy mamy kontakt z ratownikami, lekarzami, policjantami te służby muszą działać !!!
Zawsze w trudnych chwilach naród nasz potrafił się jednoczyć i działać wspólnie, obecna sytuacja również tego wymaga dlatego bądźmy odpowiedzialni, bo sprawny system ratowniczy jest kluczowy w zaistniałej sytuacji.
* Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów powiedział, że premier podjął decyzję o zawieszeniu lotów wewnątrzkrajowych.
* Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej w Olsztynie zawieszają działalność.
* Wojewoda Warmińsko-Mazurski oraz Urząd Miasta Olsztyna informują, że wstrzymane zostaje działanie powiatowych komisji lekarskich kwalifikacji wojskowych na terenie całego kraju.
* Specjalny rozkład tramwajowej linii nr 3. Pojazdy będą kursowały między poniedziałkiem a piątkiem w godzinach porannych i popołudniowych. Godziny odjazdów można sprawdzić na stronie internetowej. W ciągu dnia realizowanych będzie po dziesięć par kursów - pięć zostanie zrealizowanych z rana i kolejnych pięć po południu.

17 marca


* Mamy dwa kolejne przypadki osób zakażonych koronawirusem z terenu naszego województwa. To dwaj mężczyźni: jeden w wieku 59 lat - wrócił z Włoch i drugi w wieku 38 lat - wrócił z Austrii. Obaj są hospitalizowani w Ostródzie, ich stan jest dobry. W sumie mamy 7 pacjentów zakażonych koronawirusem w naszym regionie. Poza nimi w szpitalu przebywa 50 pacjentów, u których pojawiło się podejrzenie koronawirusa. Kwarantanną szpitalną objęto 2 osoby, a domową - 314. Nadzór epidemiologiczny służby sprawują nad 1227 osobami.
* W związku z zagrożeniem epidemicznym został ograniczony ruch na polskiej granicy. Cudzoziemcy są wpuszczani do Polski tylko w wyjątkowych przypadkach. Wszyscy przekraczający granicę przechodzą kontrolę sanitarną. Obowiązuje także 14-dniowa kwarantanna.
* Prawdopodobnie dwutygodniowa przerwa w szkołach zostanie wydłużona do Świąt Wielkanocnych — zapowiedział minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.
Przypomnijmy. Do 25 marca ze względu na rozprzestrzenianie się koronawirusa wszystkie placówki oświatowe w kraju są zamknięte. MEN zaleca, by w czasie, gdy nie odbywają się w szkołach lekcje w formie tradycyjnej, nauczyciele prowadzili nauczanie online.
* Resort zdrowia przekazał najnowsze dane dotyczące liczby zakażonych. W Polsce koronawirusa zdiagnozowano dotąd u 221 osób. Pięć z nich zmarło.
* UEFA podjęła kluczowe decyzje dotyczące europejskiego futbolu reprezentacyjnego, a także klubowego w nadchodzących miesiącach. Najważniejsza informacja: EURO 2020 odbędzie się w 2021 roku!
* Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Olsztynie wspiera osoby starsze. Uruchomione zostały specjalne numery telefonów, pod które można dzwonić, by uzyskać niezbędne informacje. Wystarczy, że seniorzy zadzwonią pod jeden z sześciu, specjalnie uruchomionych numerów telefonu: 608 239 567, 506 359 557, 504 042 814, 89 533 31 21, 89 534 67 43, 89 534 65 59. Telefony będą działać do odwołania, od poniedziałku do piątku między 7:15 a 17:00.
* Na tę informację czekali nie tylko bliscy pacjenta, ale i ludzie z całej Polski. Pierwsza osoba ze zdiagnozowanym zakażeniem koronawirusem wyzdrowiała. Jest decyzja. Pacjent "zero" ma wyjść 18 marca ze szpitala.
* Mężczyzna, stojąc pod ratuszem w Olsztynie, zaalarmował służby, że podejrzewa u siebie zakażenie koronawirusem. Okazało się, że fałyszywe zgloszenie. Żart czy głupota? - skomentował na FB prezydent Olsztyna. — W każdym razie bezmyślność i brak szacunku dla tych, od których może zależeć nasze życie! Proszę, nie dzwońcie bezpodstawnie do Centrum Powiadamiania Ratunkowego z fałszywymi informacjami o Waszym zdrowiu i podejrzeniu korona wirusa. Dzisiejsza interwencja uliczna po takim właśnie telefonie ( jestem na ulicy i podejrzewam, że mam koronawirusa) wymagała wyjazdu policji i specjalistycznego ambulansu. Sprawca fałszywego alarmu został ukarany mandatem, ale tak naprawdę w tych sprawach nie chodzi o pieniądze, ale życie ludzi, którzy być może w tej chwili oczekują rzeczywistej pomocy.
* Urząd Pracy Powiatu Olsztyńskiego oraz Miejski Urząd Pracy w Olsztynie będzie zamknięty do odwołania. Dotyczy to również siedziby Centrum Aktywizacji Zawodowej przy ul. Wyszyńskiego 1 oraz Filii UPPO w Biskupcu i Dobrym Mieście. Kontakt z urzędnikami jest możliwy telefonicznie i elektronicznie.
* Straż Miejska apeluje o ograniczenie osobistych wizyt w komendzie i posterunkach olsztyńskiej straży miejskiej. W przypadku otrzymania wezwania, osoby proszone są najpierw o kontakt telefoniczny lub za pomocą e-mail.
— Jeżeli sytuacja wymaga interwencji, przyjmujemy zgłoszenie i wysyłamy patrol. Jedyne ograniczenia dotyczą bezpośrednich wizyt w komendzie. Jeżeli sytuacja tego wymaga np. opłacenia mandatu za złe parkowanie i zdjęcie blokady to naturalnym jest, że ta wizyta jest potrzebna. W innych sytuacjach apelujemy o kontakt telefoniczny i ewentualne przełożenie wizyt – mówi Kamil Sułkowski, rzecznik Straży Miejskiej.
* Posłanka Monika Falej zaapelował do prezydentów Piotra Grzymowicza i Witolda Wróblewskiego, aby zawiesili do końca marca opłaty za parkowanie w centrum Olsztyna i Elbląga.

18 marca


* Mamy 8 nowych przypadków zakażenia koronawirusem potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych — poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Cztery nowe przypadki potwierdzono w naszym regionie. W sumie liczba osób, które zostały zakażone koronawirusem w kraju: 246/5 (wszystkie przypadki/w tym osoby zmarłe).
Zakażone osoby z naszego regionu to mężczyzna, który trafił do szpitala w Ostródzie, i trzy osoby z jednostki wojskowej w Elblągu: dwóch mężczyzn i kobieta. Te trzy osoby trafią do szpitala Marynarki Wojennej w Gdańsku. Stan wszystkich jest dobry.
* Prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie sędzia Maciej Nawacki poinformował kierownictwo Sądu Okręgowego w Olsztynie, że decyzją powiatowego inspektora sanitarnego został objęty kwarantanną domową w związku z zagrożeniem wystąpienia u niego koronawirusa i z tego powodu w dniach od 15 do 19 marca nie będzie go w pracy — poinformował rzecznik Sądu Okręgowego w Olsztynie. Jak dodał Olgierd Dąbrowski-Żegalski, sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie, żaden inny pracownik, jak również sędzia Sądu Rejonowego w Olsztynie, na chwilę obecną nie został objęty kwarantanną.
* Naukowcy z Uniwersytetu Warmińnsko-Mazurskiego w Olsztynie nie próżnują. Mimo że na uczelni nie odbywają się zajęcia dydaktyczne, wykładowcy dzielą się swoją wiedzą. Tym razem w wersji online. Cykl wykładów online UWM realizowany jest przez Radio UWM FM oraz Telewizję Kortowską na stronach internetowych i w mediach społecznościowych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
* Od 18 do 27 marca Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi wstrzymuje odbiór odpadów wielkogabarytowych.
* Pasażerowie komunikacji miejskiej mogą zawiesić długookresowe bilety. Poza tym Zarząd Dróg Zieleni i Transportu zapowiedział sukcesywne wyłączanie przycisków przy przejściach dla pieszych oraz zamknięcie placów zabaw.

19 marca


* W Biurze Bezpieczeństwa Narodowego odbyło się posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy i Premiera Mateusza Morawieckiego. Dotyczyło działań związanych z walką z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2. Premier chwalił między innymi nauczycieli i uczniów za to, jak radzą sobie z przerwą w szkołach.
* Minister zdrowia poinformował, że wśród 20 nowych przypadków, które wykryto od rana, jest też pacjent z województwa warmińsko-mazurskiego. Do tej pory w całym kraju zdiagnozowano 325 przypadków zakażenia koronawirusem. Przypomnijmy, że pięć osób zmarło.
* Odkąd środki antybakteryjne stały się towarem deficytowym, każdy sposób na zapewnienie sobie płynu odkażającego jest na wagę złota. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski ma, na szczęście, chemików, którzy pospieszyli z pomocą i przygotowują własny środek odkażający. Jak czytamy na etykiecie płynu do dezynfekcji rąk, został on przygotowany z zastosowaniem wskazówek WHO.
* Wójt gminy Stawiguda, Michał Kontraktowicz, wprowadził zakaz korzystania z placów zabaw, siłowni zewnętrznych i plaż. Ma to na celu zapobieganie potencjalnej możliwości rozprzestrzenia się koronawirusa. O swojej decyzji wójt poinformował na swojej stronie na Facebooku: — Podjąłem taką decyzję, ponieważ w tych miejscach zbierały się większe grupy osób. Pamiętajmy także o tym, że wirus utrzymuje się na niektórych powierzchniach nawet do kilku dni. Proszę o uszanowanie tej decyzji.
* Zgodnie z rozporządzeniem wojewody warmińsko-mazurskiego, każda gmina musi przygotować miejsca zbiorowej kwarantanny dla osób, które nie mogą odbyć jej w swoim domu. Iławski ratusz zorganizował pierwszy taki punkt w Ośrodku Psychoedukacji, Profilaktyki Uzależnień i Pomocy Rodzinie mieszczącym się przy ul. Chełmińskiej na Gajerku.
* Irmina Filipek, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej poinformowała dziś, że na chwilę obecną, na terenie powiatu kętrzyńskiego koronawirus nie występuje. Domowej kwarantannie poddanych jest 50 osób, a około stu jest pod dozorem epidemiologicznym.
* W powiecie bartoszyckim na przymusowej kwarantannie domowej jest 25 osób, które wróciły z zagranicy i 3 osoby w związku z kontaktem z osobami zarażonymi. Policja nie ujawniła ani jednego przypadku złamania zasad kwarantanny przez te osoby.
* W celu zapobiegania potencjalnej możliwości rozprzestrzenia się koronawirusa, Urząd Statystyczny w Olsztynie poinformował o wprowadzeniu zmian w organizacji pracy urzędu. Zmiany dotyczą głównie realizacji badań ankietowych wśród respondentów, kontaktu z Informatorium oraz kontaktu w sprawach dotyczących rejestru REGON. Jednocześnie urząd zachęca wszystkich zainteresowanych do kontaktu telefonicznego pod numerem infolinii statystycznej +48 22 279 99 99 oraz poprzez: formularz zamawiania danych statystycznych dostępny na stronie urzędu, pocztę elektroniczną na adres e-mail: sekretariatUSOLS@stat.gov.pl lub przesłanie pytań w formie pisemnej na adres: Urząd Statystyczny w Olsztynie, ul. Tadeusza Kościuszki 78/82, 10-555 Olsztyn.
* Wojewoda warmińsko-mazurski wprowadził od dnia 19 marca 2020 r. (czwartek) do odwołania ograniczenia w funkcjonowaniu Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie polegające na wykonywaniu wyłącznie zadań niezbędnych do zapewnienia pomocy obywatelom oraz określonych zadań wyłączających bezpośrednią obsługę interesantów.
* Na podstawie § 10 ust. 2 w zw. z § 5 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego, pacjent, który rozpoczął leczenie uzdrowiskowe przed dniem 14 marca 2020 roku, może kontynuować leczenie do czasu przewidzianego programem turnusu uzdrowiskowego. W tym okresie, pacjentowi przysługują świadczenia lecznictwa uzdrowiskowego, które mogą być realizowane zgodnie z aktualnymi zaleceniami służb sanitarno-epidemiologicznych (w tym również zabiegi fizjoterapeutyczne).
* Nowa i trudna sytuacja w jakiej wszyscy się znaleźliśmy, związana z występowaniem koronawirusa COVID-19, wymaga podjęcia specjalnych decyzji i procedur. Jedną z nich jest wdrożony ścisły nadzór nad osobami objętymi kwarantanną domową. Umundurowani policjanci wspierając służby sanitarne przynajmniej raz na dobę sprawdzają, czy osoby te znajdują się w miejscu kwarantanny oraz czy nie potrzebują pomocy.
* Do listy zamkniętych placów zabaw w Olsztynie dołączyły te, znajdujące się w rejonie terenów administrowanych przez Spółdzielnię Mieszkaniową Jaroty.
— Na podstawie decyzji Zespołu Kryzysowego SM Jaroty z dniem 19.03.2020r wszystkie place zabaw zostają zamknięte — informuje Tomasz Swędrowski, kierownik Administracji Osiedla "Nagórki" w Olsztynie. I dodaje: — Wobec powyższego wszystkie ogrodzone place zabaw zostaną trwale zamknięte, natomiast w przypadku placów zabaw, które nie mają ogrodzenia odpowiednie informacje zostaną rozwieszone na klatkach schodowych budynków będących w bezpośrednim ich sąsiedztwie.
*


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Wszystkie informacje nt. koronawirusa SARS-CoV-2 znajdziecie Państwo w specjalnym serwisie Gazety Olsztyńskiej.

Za sprawą Gazety Olsztyńskiej na Facebooku pojawiła grupa wsparcia: Grupa Wsparcia, Koronawirus - Olsztyn, Warmińsko-MazurskieKomentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. mariusz #2890111 | 83.9.*.* 20 mar 2020 07:44

  DOBRE MIASTO MAŁŻEŃSTWO PRZYJECHAŁO Z ANGLII I W DUPIE MA KWARANTANNE BO MAJĄ FIRME TRANSPORTOWĄ !! JEŻDZĄ GDZIE CHCĄ ROBIĄ CO CHCĄ !! POLICJA PRZYJECHAA I NIC NIE ZROBILI !!

  Ocena komentarza: warty uwagi (12) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. UWM administracja #2890108 | 5.173.*.* 20 mar 2020 07:40

   Miło mi słyszeć o płynie do dezynfekcji produkowanym przez chemiku na UWM. Studenci mają odwołane zajęcia ale pracownicy administracyjni przychodzą do Pracy. UWM jako pracodawca nie zapewnił swoim Pracowników podstawowych środków ochrony. Płyn do dezynfekcji rąk który powinien się znaleźć w każdej Jednostce do tej pory nie dotarł. Coraz trudniej jest go kupić nie mówiąc już o kosztach. Pracownicy UWM muszą go sobie organizować sami!

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz