Dorośli harcerze z ZHP na służbie w związku z epidemią COVID-19

2020-03-19 07:41:33(ost. akt: 2020-03-19 08:23:24)

Autor zdjęcia: Chorągiew Warmińsko-Mazurska ZHP

Harcerki i harcerze z Olsztyna, Bartoszyc, Nidzicy i wielu innych miejscowości wspierają głównie seniorów: robią zakupy, aby osoby w podeszłym wieku nie musiały wychodzić z domu. W Ostródzie i Olsztynie harcerze szyją maseczki dla szpitali zakaźnych. A to tylko niektóre z przykładów służby, którą pełnią pełnoletni członkowie Chorągwi Warmińsko- Mazurskiej Związku Harcerstwa Polskiego.
„Harcerz jest pożyteczny i niesie chętną pomoc bliźnim” – każda harcerka i każdy harcerz zna ten punkt Prawa Harcerskiego. Widząc potrzebę, harcerki i harcerze chcą na nią czym prędzej odpowiedzieć. Tak również stało się w przypadku pandemii koronawirusa – pełnoletni członkowie Związku Harcerstwa Polskiego ruszyli do służby, aby pomóc tym, którzy tej pomocy potrzebują.


Jednym z pól służby, którego podejmują się pełnoletni członkowie ZHP, jest pomoc osobom starszym, które często potrzebują wsparcia chociażby w zrobieniu zakupów, czy wykupieniu leków w aptece. W takiej pomocy najważniejsze jest oczywiście bezpieczeństwo – przede wszystkim seniorów. W tym celu uruchomiony został również specjalny numer alarmowy- 535 056 768, na który można zgłaszać zapotrzebowanie na pomoc.

Ważne dla chorągwi jest, by kontaktować się z takimi osobami telefonicznie czy zostawiać zakupy pod drzwiami, aby zredukować ryzyko płynące obecnie z bezpośredniego kontaktu między osobami młodymi a starszymi. Przed rozpoczęciem służby upewniają się, czy osoba, której chcą pomóc, czuje się dobrze (nie wykazuje objawów chorobowych) oraz czy nie znajduje się w grupie ryzyka. Przede wszystkim hufce w naszej chorągwi opiekują się harcerskimi seniorami i starszyzną- dzwonią, uspokajają ich, ale też pozostają w gotowości do pomocy dla nich.

W ramach pomocy dla seniorów współpracujemy z Miejskimi i Gminnymi Ośrodkami Pomocy Społecznej i staramy się wspólnymi siłami reagować na pojawiające się potrzeby.Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. slayer #2889749 | 176.221.*.* 19 mar 2020 15:02

    A dlaczego żaden klecha nie oferuje takiej pomocy swoim parafianom? Ile watykan przeznaczył ze swoich skarbów na walkę i pomoc z epidemią? Miłosierdzie takie? Upadek wasz jest bliski bo czynicie inaczej jak mówicie. Ament.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz