Boli ząb, wypadła plomba? Izabela Denisiuk, stomatolog z Olsztyna udziela porad na czas epidemii

2020-03-18 12:54:17(ost. akt: 2020-03-18 14:54:58)

Autor zdjęcia: Archiwum prywatne

Stomatolog Izabela Denisiuk, która na co dzień ratuje nasze zęby przed próchnicą i bólem, postanowiła także przygotować swoich pacjentów na trudny czas kwarantanny społeczeństwa. O pomoc w gabinecie nie będzie łatwo, dlatego warto wiedzieć, jak poradzić sobie w domu, ale — jak uczula Izabela Denisiuk — są to rady na czas stanu wyjątkowego.
— Życie pisze różne scenariusze, nikt z nas nie spodziewał się epidemii. Niestety uzyskanie pomocy stomatologicznej w tej sytuacji może być utrudnione — zauważa Izabela Denisiuk, stomatolog z Olsztyna, która poradami podzieliła się także w mediach społecznościowych. — Od kilku dni moi pacjenci dzwonią, piszą w sprawach swoich, swoich rodzin i znajomych. Niestety nie jestem w stanie wszystkim pomóc, szczególnie że udzielam porad tylko telefonicznie i na facebookowym komunikatorze.

Doceniając gotowość pani stomatolog do dzielenia się fachowymi poradami, postanowiliśmy zebrać jej eksperckie porady.

1. Problem: Zrozumiały w obecnej sytuacji stres powoduje jednostronny ból zębów.
Może być on tępy, czasem pulsujący. Zęby mogą boleć przy nagryzaniu i może towarzyszyć temu ból mięśni w okolicy kąta żuchwy. Często po dłuższym zaciskaniu czy zgrzytaniu wypadają, wyłamują się wypełnienia lub łamią się własne ściany zęba, również zdrowego. Może również pojawić się ból głowy, migrenowy.

Co robić?
W takiej sytuacji może pomóc masaż np. piłką do tenisa okolicy mięśni (tych, które przy zaciśnięciu zębów robią się twarde). Piłkę mocno przyciskamy, turlając, jest to bolesne, ale skuteczne. Pomocnym ćwiczenie może być włożenie ołówka między przednie zęby. Powtarzamy to kilka razy w ciągu dnia po 5 minut. Ołówek i mięśnie mogą przy tym drżeć. Rozwiązaniem mogą być ciepłe okłady w okolicy policzka, jeśli tylko nie ma w tej okolicy zęba ze stanem zapalnym. Jeżeli czujesz, że budzisz się z zaciśniętymi zębami, warto rozważyć zakup (nawet przez internet) szyny relaksacyjnej tymczasowej. W codziennej planowej pracy odradzam to jako rozwiązanie na długi czas, ale w obecnej wyjątkowej sytuacji warte jest to przemyślenia.

2. Problem: Wypadło wypełnienie.

Co robić?
Zadbaj o skuteczną higienę jamy ustnej. Nie pozwalaj na zaleganie w jego miejscu resztek pokarmowych. Jeśli masz możliwość, załóż, dostępny do kupienia przez internet, opatrunek. Jest on również w niektórych aptekach (koniecznie sprawdź jego dostępność przed zakupami!). Przed założeniem opatrunku umyj dokładnie zęby, przepłucz usta, możesz zdezynfekować płynem do jamy ustnej i osusz ząb watką.


3. Problem: Boli konkretny ząb.

Co robić?
W sytuacji braku możliwości wizyty u stomatologa, można przeciwbólowo zastosować leki bez recepty po wykluczeniu przeciwwskazań ich stosowania (do sprawdzenia w ulotce). W tym momencie nie ma według mojej wiedzy listy gabinetów, które na 100 procent przyjmą każdego z bólem. Jeśli będziecie poszukiwać pomocy profesjonalnej – postępujemy, jak w przypadku wizyty w aptece. Nie jeździmy po gabinetach. Dzwonimy, aby uzyskać informację o możliwości wizyty lub, jeśli będzie taka konieczność, poprosić o e-receptę. Pozwoli to uniknąć narażenia pacjentów i personelu.

4. Problem: Mamy stan zapalny jamy ustnej (bolesne nadżerki, afty, obrzęki wokół wyrzynających się zębów).

Co robić?
Można zastosować płyny dentystyczne o szerokim spektrum działania, zabijające większość drobnoustrojów. Na nadżerki i afty można używać również przeznaczonych do ich leczenia żeli, które ułatwią gojenie i zmniejszą ból.

5. Problem: Dokucza nam nadwrażliwość zębów, objawiająca się silnym bólem na zimno, ciepło, słodkie.

Co robić?
To też jest często związane ze stresem. Pomocna może być pasta o zwiększonej zawartości fluoru lub żele stosowane wg ulotki i zastosowanie porad jak przy stresie.

6. Problem: Ból zęba dokucza dziecku.

Co robić?
Jeśli taki ból wystąpi, postępujmy bez paniki. Po pierwsze obejrzyj w dobrym świetle zęby dziecka. Jeśli jest ubytek, postępowanie jest takie, jak u dorosłego. Jeżeli jest pęcherz wypełniony np. ropą, bardzo ważne jest usunięcie resztek jedzenia i dbanie o dalszy brak zalegania resztek pokarmowych. Pomocy profesjonalnej poszukujemy tak, jak w przypadku osoby dorosłej. Jeżeli dziecko jest w okresie wymiany uzębienia (nawet od 5 roku życia), należy sprawdzić, czy ząb się nie rusza. Jeżeli tak, pomóżmy dziecku, ponieważ im szybciej ząb wypadnie, tym krótsze będą dolegliwości bólowe. Podczas ząbkowania pomagają pokarmy chłodne, ale i twarde oraz masowanie dziąseł.

I, na koniec, kilka ogólnych porad od stomatolog Izabeli Denisiuk. Po pierwsze, podkreśla specjalistka, należy pamiętać, że najważniejsza jest profilaktyka, czyli dokładne mycie zębów. — Małe dziecko (1-6 lat) nie może decydować, czy będzie miało umyte zęby. Moi pacjenci wiedzą, że mogą usłyszeć, że to jak z podtarciem pupy. Dziecko nie chce, ale czy mu na to pozwalamy? — pyta retorycznie stomatolog.

Po drugie, pamiętajmy, że powyższe porady są związane z zaistniałą wyjątkową sytuacją. — Gdy wszystko wróci do "normy", część z nich będzie nieaktualna — podkreśla Izabela Denisiuk.

Co jeszcze radzi pani stomatolog? — Pamiętajcie, aby zawsze starać się zachować zimną krew. Trzymajcie się ciepło i dzielnie, życzę dużo cierpliwości i wyrozumiałości. W tym trudnym momencie nie oceniajcie, nie działajcie pod wpływem emocji i zostańcie w domach.

oprac. Daria Bruszewska-Przytuła


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Wszystkie informacje nt. koronawirusa SARS-CoV-2 znajdziecie Państwo w specjalnym serwisie Gazety Olsztyńskiej.

Za sprawą Gazety Olsztyńskiej na Facebooku pojawiła grupa wsparcia: Grupa Wsparcia, Koronawirus - Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie


Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. lala #2891962 | 83.6.*.* 23 mar 2020 12:15

  boli ząb-zrobcie pogotowie tylko do usuwania, zadnego leczenia, miejcie litosc nad chorymi! dobrze ze mamy ciocie dentystę, jak będzie zle to do niej pojedziemy

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) odpowiedz na ten komentarz

 2. Vide komentarz pani stomatolog poniżej #2891218 | 195.136.*.* 21 mar 2020 21:10

  Jeżeli ktoś pracuje w ZK, poprawczaku- szybko na zwolnienie lekarskie. Martwy strażnik/wychowawca to późniejszy brak wychowawcy! Więźniowie sami zorganizuja sobie samorząd! To tylko kilka miesięcy! Dla mnie to podobna wymowa etyczna. Przypominam- pracownicy tych miejsc nie mają dostępu do masek i kombinezonów.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-7) odpowiedz na ten komentarz

 3. Strażak #2890818 | 81.190.*.* 21 mar 2020 09:32

  Zawsze mysłałem, że bycie lekarzem to misja a przysięga Hipokratesa do czegoś zobowiązuje. Widocznie się myliłem. Dla Pani Stomatolog kilka rad: kupić gaśnicę, przygotować wiadra z wodą. W razie pożaru nie dzwonić do straży, nie przyjadą, bo może wirus u pogorzelca. Z nadzieją,że policja, wojsko, służby miejskie no i piekarze te pójdą jej przykładem. W razie czego telefonicznie podadzą przepis na chleb. Podrawiam

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  1. Leniwy Św. Mikołaj #2890421 | 79.191.*.* 20 mar 2020 18:48

   Pacjencie !!! Wylecz się SAM :)))

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) odpowiedz na ten komentarz

  2. wot #2889955 | 83.9.*.* 19 mar 2020 19:20

   Gdy złamię nogę, też powinienem "starać się zachować zimną krew"? I czekać aż sama się zrośnie?

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz