Uwaga krwiodawcy! Potrzebna krew w związku z epidemią koronawirusa

2020-03-16 12:52:25 (ost. akt: 2020-03-16 13:14:34)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Archiwum DE

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie apeluje o oddawanie krwi, która w obliczu panującej epidemii jest szczególnie potrzebna. Kto może zostać krwiodawcą i jakie zmiany zostały wprowadzone?
Krew i jej składniki potrzebne są każdego dnia. Podawane są głównie osobom, u których występują braki krwi i jej składników. Braki te mogą wystąpić w wyniku wypadku albo zabiegu operacyjnego, zaburzeń krzepnięcia, po oparzeniach i urazach, a także u pacjentów z chorobami nowotworami, w trakcie i po chemioterapii oraz u pacjentów wymagających transplantacji lub zabiegów kardiochirurgicznych.

W związku z wyjątkową sytuacją związaną z epidemią koronawirusa i wzrastającą liczbą osób hospitalizowanych, centra krwiodawstwa w całej Polsce zwracają się do Honorowych Dawców Krwi oraz wszystkich zdrowych osób, które o ostatnim czasie nie podróżowały do innych krajów i nie miały kontaktu z osobą zakażoną wirusem lub objętą kwarantanną, o zgłaszanie się w celu oddania krwi.

Jest to bezpieczny proces. Na wszystkich etapach oddawania krwi używa się wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku, w związku z czym, nie grozi zakażeniem czynnikami chorobotwórczymi . Oddawanie krwi nie szkodzi również zdrowiu.

Na stronach centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa zamieszczone są informacje dotyczące bieżącego stanu zapasów krwi i jej składników. Jednakże wszystkie grupy krwi są potrzebne, ponieważ istnieją biorcy o różnych grupach. Z użytecznego punktu widzenia najbardziej oczekiwana jest krew grupy O RhD- (ujemne), gdyż w nagłych wypadkach, przy braku krwi właściwej grupy, może być przetoczona każdemu biorcy. Problem polega na tym, że jest to jedna z rzadziej występujących grup krwi. Posiada ją zaledwie ok. 7 proc. Polaków.

Kto może oddawać krew?
Krew lub jej składniki mogą oddawać osoby od 18 do 65 roku życia, które ważą co najmniej 50 kilogramów. Stan zdrowia krwiodawcy powinien odpowiadać niezbędnym wymaganiom zdrowotnym, aby pobranie krwi nie wywołało ewentualnych ujemnych skutków dla jego stanu zdrowia lub stanu zdrowia przyszłego biorcy.

Więcej informacji o tym, kto może zostać Krwiodawcą zamieszonych jest na stronach internetowych Narodowego Centrum Krwi oraz Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, znajdziecie >>>TUTAJ.

Ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną i rekomendacje jednostek nadrzędnych, RCKiK w Olsztynie wstrzymuje wykonywanie badań komercyjnych (oznaczenie grupy krwi, badania przeglądowe przeciwciał, itp ) od dnia 13.03.2020r. do odwołania.

Jednocześnie informuje, że na terenie Centrum i Terenowych Oddziałów, oprócz personelu, mogą przebywać jedynie dawcy - bez osób towarzyszących.

W związku z dynamicznie zmieniającą się sytuacją epidemiologiczną przed planowaną wizytą w Centrum Krwiodawstwa należy zapoznać się z listą krajów, po pobycie w których wymagana jest karencja w oddawaniu krwi:
— Chiny,
— Korea Południowa,
— Japonia,
— Iran,
— Włochy,
— Niemcy,
— Francja,
— Hiszpania,
— USA - stan Waszyngton i Kalifornia,
— Norwegia,
— Wielka Brytania,
— Szwajcaria,
— Szwecja,
— Holandia.

Źródło: RCKiK Olsztyn


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Wszystkie informacje nt. koronawirusa SARS-CoV-2 znajdziecie Państwo w specjalnym serwisie Gazety Olsztyńskiej.

Za sprawą Gazety Olsztyńskiej na Facebooku pojawiły się dwie grupy wsparcia: Grupa Wsparcia, Koronawirus - Olsztyn (przeznaczona dla mieszkańców stolicy Warmii) oraz Grupa Wsparcia, Koronawirus - Warmińsko-Mazurskie (o zasięgu wojewódzkim).


Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Bb #2890396 | 83.9.*.* 20 mar 2020 17:41

  Każdy powinien być przebadany w tych czasach!!!! Przed pobraniem

  odpowiedz na ten komentarz

 2. 123 #2888674 | 82.139.*.* 18 mar 2020 01:15

  RCKiK w Olsztynie informuje, że w dniach 17-19 marca pobór krwi w Bartoszycach odbywać się będzie w mobilnym punkcie poboru krwi przy Szpitalu Powiatowym w Bartoszycach. Rejestracja w godzinach 8.00-12.00

  odpowiedz na ten komentarz

 3. Dawca #2887827 | 88.220.*.* 16 mar 2020 15:16

  Tu apel o oddawanie krwi, a w Bartoszycach, mimo że nie ma żadnego przypadku wirusa, krwiodawstwo zamknięte. A ludzie chcą oddać krew, nie jadąc do Olsztyna.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  1. 500+ #2887788 | 83.31.*.* 16 mar 2020 14:02

   7 % 0RhD- rozmnażać się!

   odpowiedz na ten komentarz

  2. Варшавянка #2887760 | 83.31.*.* 16 mar 2020 13:27

   Нам ненавистны тиранов короны

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz