Zamknięcie granic, ograniczenie pracy galerii handlowych. Jakie jeszcze obostrzenia wprowadza polski rząd z powodu zagrożenia koronawirusem? [VIDEO]

2020-03-13 17:00:33(ost. akt: 2020-03-13 20:28:48)

Autor zdjęcia: Adam Guz/ KPRM

WHO ogłasza stan globalnej pandemii, a polski rząd wprowadza szereg ograniczeń mających uchronić Polskę przed gwałtownym wzrostem liczby zachorowań na koronawirusa. Przypomnijmy, że w piątek (13 marca) przed godziną 17 pojawiła się informacja o czterech nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w naszym kraju. Oznacza to, że w tej chwili w Polsce 67 osób zmaga się z chorobą. Warto jednak pamiętać, że dotąd wykonano 68 testów zakończonych pozytywnym wynikiem. Jedna osoba jednak zmarła.
W czasie piątkowego wystąpienia, premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że najważniejszym zadaniem służb w Polsce jest niedopuszczenie do tego, żeby w Polsce przybywało przypadków zakażenia na wielką skalę.

- Polscy obywatele po przekroczeniu granicy zostaną skierowani na 14-dniową kwarantannę - powiedział premier.

Jeśli chodzi o wyloty z kraju, zostaną one także wstrzymane, ponieważ, jak tłumaczył minister zdrowia, załogi samolotów musiałyby wówczas zostać objęte kwarantanną.

- Dziś zostaną opublikowane dwa rozporządzenia Ministra Służb Wewnętrznych i Administracji. Pierwsze dotyczy przywrócenia kontroli na wszystkich granicach naszego państwa. Drugie wprowadza znaczące ograniczenia jeżeli chodzi o możliwość przekroczenia granic Polski przez cudzoziemców - zapowiedział szef MSWiA.Od soboty ograniczona zostanie działalność galerii handlowych. Otwarte zostaną sklepy spożywcze, drogerie, pralnie. - Zdecydowaliśmy o tymczasowym zawieszeniu działania innych sklepów w galeriach, by nie generować dodatkowego ruchu. Poza galeriami handlowymi ograniczenie nie obowiązuje. Wszystkie sklepy, placówki finansowe czy punkty usługowe funkcjonują normalnie - powiedział Mateusz Morawiecki.

- Podjęliśmy decyzję o zamknięciu klubów, pubów, restauracji, kasyn. Podkreślam, że wszystkie restauracje będą mogły nadal świadczyć usługi na wynos bądź na dowóz - powiedział premier.


Premier: Przyjmujemy środki bezpieczeństwa polegające na ograniczeniu zgromadzeń zbiorowych do liczby 50 osób. To ograniczenie ma charakter powszechny: dotyczy tych wszystkich miejsc, w których ludzie mogliby się gromadzić.

- Wszystkie te restrykcje dotyczą uroczystości publicznych, manifestacji, marszy, uroczystości religijnych. Msze Święte w Polsce będą transmitowane w telewizji i w internecie. - powiedział premier Mateusz Morawiecki.- Niestety spodziewamy się w najbliższych dniach fali zachorowań. Bez tych decyzji ta fala mogłaby się wymknąć spod kontroli. Nie możemy na to pozwolić - tłumaczył Mateusz Morawiecki.

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski mówił z kolei o tym, że to jest ostatni moment na zdecydowane działania.

- Wprowadzenie stanu zagrożenie epidemicznego wypływa z troski o naszych obywateli. Mamy szansę opanować jego rozprzestrzenianie się - tłumaczył Łukasz Szumowski.

Komentarze (37) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. MATEUSZ PINOKIO M. #2886825 | 81.15.*.* 14 mar 2020 20:17

  JESTEM KŁAMCĄ!!! Z DŁUGIM KULFONEM.

  Ocena komentarza: warty uwagi (30) odpowiedz na ten komentarz

 2. Morawiecki #2886810 | 91.233.*.* 14 mar 2020 19:51

  Zapewniał, że nic nam nie grozi a jeśli już to jesteśmy świetnie przygotowani.... nie rozumiem tej paniki społeczeństwa.. Czy kiedykolwiek Morawiecki okłamał nas ???

  Ocena komentarza: warty uwagi (18) odpowiedz na ten komentarz

 3. Krzych #2886773 | 5.173.*.* 14 mar 2020 18:29

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Czego buraku kasujesz komentarze odnośnie fabryki marzeń?

 4. bnm #2886713 | 176.221.*.* 14 mar 2020 16:35

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Najlepszy rząd RP w historii !!!A wy lemingi mozecie sobie z SB i KODem protestować.A w tej chwili zamknąć gęby nie kaszlać bo juz ludzi żescie wcześniej zainfekowali komuną na wiele lat gdzie do dziś skutki są opłakane..

  1. tth #2886597 | 109.144.*.* 14 mar 2020 14:15

   A chciwe mendy msze organizują. Tym zdrowie i życie ludzkie obojętne. Tylko kasa kasa kasa..

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (37)