Zerwany dach, połamane drzewa – "Hanna" szaleje, a strażacy mają pracowite popołudnie

2020-03-12 15:42:07(ost. akt: 2020-03-12 16:23:11)
Zdjęcie ilustracyjne. Droga krajowa nr 51 między Olsztynem a Dywitami była dziś przez pewien czas zablokowana. Silny wiatr powalił duże drzewo

Zdjęcie ilustracyjne. Droga krajowa nr 51 między Olsztynem a Dywitami była dziś przez pewien czas zablokowana. Silny wiatr powalił duże drzewo

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Jeszcze do południa było dziś (czwartek 12 marca) spokojnie, jednak już po godzinie 12. w powiecie iławskim zaczęła się seria wyjazdów strażaków do kolejnych zdarzeń. Przyczyną zgłoszeń są zniszczenia spowodowane przez szalejący wiatr, który pojawił się wraz z niżem wtórnym "Hanna".
Jak nam przekazał kpt. Krzysztof Rutkowski, oficer prasowy komendy powiatowej państwowej straży pożarnej w Iławie, strażacy na terenie powiatu brali udział w 20 akcjach. - W zdecydowanej większości dotyczyły one usuwania drzew i konarów, zwłaszcza z dróg – mówi kpt. Rutkowski.

Do poważniejszego zdarzenia, na szczęście bez ofiar, doszło w miejscowości Dąbrowa w gminie Iława, gdzie szalejący wiatr zerwał cały dach budynku gospodarczego. Na miejscu pracują strażacy.

- Do południa nie mieliśmy żadnych zgłoszeń, jednak później telefon dyżurnego rozdzwonił się i co chwila pojawiały się kolejne zgłoszenia. Silny, porywisty wiatr szczególnie daje się we znaki mieszkańcom gminy Susz oraz gminy Zalewo. Front ten kieruje się w stronę gminy Iława, jednak zaobserwowaliśmy, że siła wiatru zaczęła maleć. W mieście i gminie Lubawa na razie nie jest on odczuwalny – dodaje kpt. Rutkowski.

Dziś rano Warmińsko-Mazurscy Łowcy Burz / SkyWarning WM ostrzegali:
"OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE - SILNY WIATR
Ważność: 12.03.2020, godz: 11:00 - 13.03.2020, godz: 23:00
Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska 85%
... OPIS ZAGROŻENIA ...
W czasie ważności ostrzeżenia na obszarze całego woj. Warmińsko-Mazurskiego prognozowany jest wzrost maksymalnych porywów wiatru do 90-110 km/h. Te najsilniejsze porywy są prognozowane w czasie wędrówek zjawisk konwekcyjnych.

... ZAGROŻONY OBSZAR ...
Praktycznie całe woj. Warmińsko-Mazurskie oprócz krańców wschodnich regionu.

... OPIS SZCZEGÓŁOWY ...
W czwartek dostaniemy się pod wpływ oddziaływania niżu wtórnego "HANNA" z ośrodkiem ulokowanym w rejonie południowej Skandynawii oraz środkowej części Morza Bałtyckiego.

Od północnego-zachodu Polski wkracza chłodny wycinek frontu atmosferycznego, który związany jest właśnie we wspomnianym wyżej niżem wtórnym. Obecność niżu zwiększy gradient ciśnienia atmosferycznego, a co za tym idzie zwiększy się siła wiatru. Z kolei podczas wędrówki frontu atmosferycznego należy oczekiwać, że wiatr będzie jeszcze silniejszy i lokalnie mogą pojawić się burze. Energia termodynamiczna będzie niska CAPE (100 J/kg), ale za to pojawią się zwiększone warunki kinematyczne DLS w warstwie 0-6km ( 40-48 m/s ), w warstwie 0-1km do ( 15-20 m/s ). Z powodu zwiększonego zachmurzenia, które pozostało po wędrującym dzisiejszej nocy ciepłym froncie atmosferycznym szanse na pojawienie się burz jest niewielka 20%. Burze o ile się pojawią będą przybierać kształt pojedynczych komórek lub zwykłych komórek burzowych. Nie da się wykluczyć, że na wędrującym froncie powstanie liniowa formacja konwekcyjna w trakcie których pojawiać się może silny/bardzo silny wiatr, który w porywach może osiągać do 90-110 km/h

Opracował: Arkadiusz Drozd
źródło: Warmińsko-Mazurscy Łowcy Burz / SkyWarning WM

zico
m.partyga@gazetaolsztynska.pl