Lewica apeluje do Kościoła w sprawie mszy

2020-03-12 12:30:00 (ost. akt: 2020-03-12 12:47:42)

Autor zdjęcia: archiwum Moniki Falej

— Apeluję do rozsądku i poczucia odpowiedzialności Waszej Ekscelencji oraz całej Kancelarii Episkopatu Polski, aby w imię dobra ogółu społeczeństwa, zastosować środki ostrożności w postaci odwołania dużych zgromadzeń również w kościołach, gdzie nie sięga władza polskiego państwa — czytamy w liście posłanki Lewicy Moniki Falej skierowanym do biskupa elbląskiego Jacka Jezierskiego.
— Według mnie nawet zgromadzenia około stu osób, już nie mówiąc o tysiącu, może stanowić zagrożenia w obliczu rozprzestrzeniającego się koronawirusa, stąd nasz apel do władz Kościoła, by działały zdroworozsądkowo — wyjaśnia posłanka wybrana w elbląskim okręgu wyborczym. — Zwiększenie liczby mszy, co proponuje Episkopat, nie wydaje mi się dobrym pomysłem, wręcz przeciwnie, bo to organizacja większej ilości zgromadzeń. Uważam, że skoro od polityczek i polityków wymaga się konkretnych, skutecznych i działań i zdrowego rozsądku, to tego samego powinniśmy wymagać i od hierarchów Kościoła. Myślę, że parafianie taką decyzję o ograniczeniu nabożeństw by zrozumieli, zwłaszcza, że można do tego wykorzystać współczesne media, radio, telewizję publiczną. Nawet Watykan korzysta z takich możliwości i przyłącza się do walki z koronawirusem.

Jak dodała Falej, nie chodzi tu o żadną ideologię, zwłaszcza, że chodzi po prostu o troskę o ludzi, o ich życie i zdrowie.

— Skoro rząd postanowił zamknąć przedszkola, szkoły, muzea i kina, to znaczy, że sytuacja jest poważna, i wszyscy powinniśmy stanąć razem w walce z zagrożeniem — podkreśla posłanka.

Wcześniej z podobnym apelem do Prymasa Polski zwróciło się klub parlamentarny Lewicy. Przedstawiciele Lewicy wezwali Episkopat Polski do "wzięcia odpowiedzialności za życie i zdrowie Polek i Polaków oraz wstrzymanie się od organizowania większych zgromadzeń".

— Imprezy masowe są odwoływane, szkoły są zamykane, ale na mocy Konkordatu zapisy ustawowe o zgromadzeniach publicznych Kościoła katolickiego nie obowiązują — mówiła posłanka Hanna Gill-Piątek podczas konferencji prasowej zwołanej w tej sprawie. — Prosimy Prymasa, aby odwołał duże zgromadzenia religijne — dodała.

Łukasz Razowski

Czy twoim zdaniem Kościół powinien "odwołać duże zgromadzenia również w kościołach"?
Tak
83.08%
Nie
16.92%


Komentarze (22) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. anna #2885245 | 91.231.*.* 12 mar 2020 15:17

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. lewica to zapewne zamknęłaby Kościoły na zawsze... Każdy ma wybór. A może wniosek lewicy o zamknięcie galerii handlowych. Tam są tłumy !!!

  1. Henryk #2885207 | 37.248.*.* 12 mar 2020 14:41

   Pani poseł na Sejm RP Falej jest najlepszym reprezentantem naszego województwa w Sejmie RP

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-7) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

   1. trzeźwy rychu #2885203 | 89.228.*.* 12 mar 2020 14:38

    Zamknąć też świątynie handlu czyli galerie handlowe.Nikt nie potrzebuje na gwałt butów i szmat,a włóczy się tam pełno młodzieży.NATYCHMIAST ZAMKNĄĆ! Włosi dostali nauczkę i już to zrobili.Tylko sklepy spożywcze czynne.Kawiarnie,pijalnie piwa i restauracje pozamykane też pozamykane

    Ocena komentarza: warty uwagi (12) odpowiedz na ten komentarz

   2. anatol #2885195 | 88.156.*.* 12 mar 2020 14:27

    Brawo Lewica

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-8) odpowiedz na ten komentarz

   3. patrząc realnie #2885181 | 213.184.*.* 12 mar 2020 14:09

    kościoły przede wszystkim powinny być zamknięte. przez godzinę ludzie znajdują się w jednym miejscu blisko siebie. dotykają ławek, robiąc znak krzyża często dotykają ust nie mówiąc już o kaszlu i kichaniu. jak tego nie ograniczą to po niedzieli pojawi się KORONKA WIRUS!!!

    Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (22)