Kwarantanna w powiecie działdowskim

2020-03-12 12:00:00(ost. akt: 2020-03-12 11:16:08)

Autor zdjęcia: pixabay

Od 12 do 25 marca wszystkie przedszkola, szkoły i placówki oświatowe zarówno publiczne, jak i niepubliczne nie będą prowadziły zajęć dydaktyczno-wychowawczych. To decyzja Ministra Edukacji Narodowej wynikająca z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa.
Szkoły będą zamknięte, zajęcia w domach kultury odwołane, wizyty w urzędach ograniczone. Sprawdź, jak wygląda sytuacja w powiecie i poszczególnych gminach.

Paweł Cieśliński - starosta działdowski:
Wspólnie z burmistrzami i wójtami będziemy szukać rozwiązań. Pomału zaczynamy odwoływać większe imprezy. Nie planujemy natomiast ograniczania działań urzędu, wciąż będziemy przyjmować interesantów, apelujemy jednak o rozwagę. Część spraw można załatwić w urzędzie drogą elektroniczną i do tego gorąco zachęcamy. W budynku starostwa prowadzimy także działania profilaktyczne - kilka razy w ciągu dnia dezynfekujemy pomieszczenia.

Grzegorz Mrowiński - burmistrz Działdowa:
Decyzją premiera rządu, od poniedziałku, na dwa tygodnie zostaną zamknięte wszystkie szkoły, przedszkola i żłobki. Nieczynne będą także Miejski Dom Kultury i biblioteka. Ideą kwarantanny jest, by dzieci pozostały przez dwa tygodnie w domach. Nauczyciele będą kontaktować się z uczniami drogą internetową, mailową. Na pewno w najbliższym czasie nie będzie imprez masowych, ostrożnie podchodzimy też do nowych uroczystości. W urzędzie wdrażamy środki ostrożności- częściej dezynfekujemy pomieszczenia, szkolimy pracowników.

Janusz Bielecki - zastępca burmistrza Lidzbarka:
Od poniedziałku wszystkie jednostki zostały zaopatrzone w płyny do dezynfekcji. Jesteśmy także po spotkaniach z dyrektorami szkół. Od 16 marca nauczyciele będą kontaktować się z rodzicami i uczniami poprzez platformę elektroniczną eDziennik, by okres kwarantanny nie był czasem zmarnowanym pod względem edukacyjnym. Jesteśmy także po spotkaniu z sołtysami, wszystkie imprezy zarówno większe, jak i te mniejsze zostały odwołane. Czasowo ograniczamy działalność sekcji funkcjonujących przy domu kultury, bibliotece, MOSiR. Większość pracowników będziemy starali się wysyłać na urlopy. Wizyty w urzędzie będzie starali się ograniczyć, poprzez kontakt telefoniczny z mieszkańcami.

Sebastian Cichocki - wójt Iłowa-Osady:
Z uwagi na trwający wzmożony okres zachorowań na grypę oraz pojawienie się na terytorium RP koronawirusa zwracamy się z prośbą o ograniczenie wizyt w urzędzie. Petenci proszeni są w miarę możliwości o załatwianie spraw urzędowych poprzez kontakt telefoniczny. Jeżeli wystąpi pilna potrzeba będziemy prosić o osobiste stawienie się w urzędzie. Wszelkie opłaty zalecamy uiszczać przelewem. W związku z zagrożeniem epidemiologicznym koronawirusa, wszystkie imprezy o charakterze kulturalnym i sportowym w gminie Iłowo-Osada zostają zawieszone do odwołania.

Tomasz Węgrzynowski - wójt gminy Rybno:
Urząd gminy będzie funkcjonował normalnie, będę prosił mieszkańców o ograniczenie wizyt w urzędzie. Plusem jest to, że jesteśmy na ukończeniu e-usług, więc większość spraw będzie można przez 24 godziny załatwić nie przychodząc do urzędu. Ta inwestycja jak widać nam się sprawdziła i opłaciła. Dobrą rzeczą jest to, że posiadamy własny publiczny ośrodek zdrowia, bardzo sprawne służby i dobrego dyrektora, stosowne zarządzenia związane z funkcjonowaniem ośrodka. Zajęcia w szkołach są zawieszone. Zajęcia dodatkowe odwołane. Mamy 3 kluby "Senior+" i dwa dzienne domy, gdzie uczęszczają osoby podwyższonego ryzyka- w nich również przerwaliśmy pracę. Trzeba otoczyć opieką osoby starsze, osoby z podwyższonym ryzykiem zachorowań, osoby z chorobami przewlekłymi. Jeżeli chodzi o dezynfekcję miejsc publicznych, pracownicy już dawno zostali przeszkoleni (przecieranie klamek, miejsc, które są często dotykane przez ludzi). Wydaliśmy ulotki w formacie A4 i A5. Na jednej stornie mamy informacje, jak skutecznie myć ręce, na drugiej zalecenia ministerstwa zdrowia. Edukujemy społeczeństwo, aby słuchało informacji od głównego instytutu sanitarnego, sanepidu działdowskiego, a nie wiadomości z internetu. Najgorszą rzeczą jest panika.

Krzysztof Groblewski - wójt gminy Płośnica,
Środki dezynfekujące mamy w urzędzie. Dwa-trzy razy dziennie są przecierane klamki, balustrady. Urząd będzie czynny normalnie. Wszystkie zajęcia - mniejsze i większe, tak jak w zaleceniach krajowych są odwołane. Będą też pewne ograniczenia dotyczące odczytu wody. Pracownicy, którzy spisują stan liczników zrobią to dopiero za dwa tygodnie. Nie ma co siać propagandy. Na stronie internetowej damy swój komunikat, mieszkańcy czytają naszą stronę, jeśli są zainteresowani, więc też musimy ich o tym poinformować.

Mirosław Zieliński - wójt gminy Działdowo
W trosce o bezpieczeństwo państwa oraz państwa dzieci bardzo proszę o ograniczenie wizyt w Urzędzie Gminy oraz Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Działdowie. Wszelkie sprawy, które nie wymagają państwa osobistej wizyty w urzędzie możecie zrealizować przez telefon z pracownikiem. W związku z ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych osobowych, otrzymacie państwo telefonicznie wyłącznie informacje, które nie naruszają państwa danych.

Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?
- Często myj ręce przy użyciu mydła i wody.
- Przy kasłaniu i kichaniu zakrywaj usta i nos. Zachowaj co najmniej metr odległości od osób, które kaszlą i kichają.
- osoby wracające z regionów zarażonych koronawirusem powinny powiadomić o tym telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się do oddziału obserwacyjno-zakaźnego. Więcej informacji dotyczących koronawirusa na stronie: gov.pl/koronawirus
Podejrzewasz u siebie koronawirusa? Zadzwoń pod numer 800 190 590! Bezpłatna infolinia NFZ jest czynna całą dobę, przez 7 dni w tygodniu. Wykwalifikowani konsultanci poinformują Cię, co zrobić, by otrzymać pomoc.


Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Teresa #2889881 | 31.0.*.* 19 mar 2020 17:17

  Panie Burmistrzu sesje się odbywają ,a potraficie kochani radni prowadzić wideo-sesje ,bo w przeciwnym razie sale szpitalne szybko zapełnicie .Narazicie siebie swoje rodziny sąsiadów i służbę zdrowia ,która także przez Was zacznie się sypać.NIC DO WAS NIE DOCIERA .ZGROZA. Opamiętajcie się.Pracować można w domu.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Do Bieleckiego #2885860 | 37.248.*.* 13 mar 2020 12:41

   Tłumaczenie że Włoch mieszka w Polsce nie usprawiedliwia błędu, koncert trzeba było odwołać. Czy była wiedza, że przed koncertem nie był w swoim rodzinnym kraju, czy u niego przebywali goście z Włoch. Sam Włoch twierdzi że współpracuje ze swoimi rodakami. Na szczęście społeczeństwo lidzbarka jest mądrzejsze gdyż sala świeciła pustymi krzesłami. Jedynie w pierwszym rzędzie siedział Sitarek z Ciesielskim i nikt więcej

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Gość #2885394 | 217.96.*.* 12 mar 2020 18:24

    Szkoły zamknięte? Obsługa pracuje. Środków dezynfekujacych brak!

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

   2. Do Bieleckiego #2885372 | 176.103.*.* 12 mar 2020 17:58

    Na spotkaniu z Włochem, chodził po sali, dotykał kobiety w starszym wieku, rozmawiał z nimi. Skrajna nieodpowiedzialność, narażenie ludzi na zarażenie. Czy Włoch pokazał wynik badania że jest zdrowy? A może kuźwa trzeba było to spotkanie odwołać. Szkoda tych ludzi, wirus rozwija się do 2 tygodni, wszystko po tym Włochy może się zdarzyć Bez pojęcia

    Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz

   3. Dzialdowianin #2885365 | 185.170.*.* 12 mar 2020 17:49

    Nauczcie się pisać Tytuły swoich artykułów bo z tego wychodzi ze w powiecie dzialdowski jest kwarantanna a piszecie o zamknięciu placówek oświatowych. Przecież zamknęli w całej Polsce. Żenada jaki tytuł dajecie żenada

    Ocena komentarza: warty uwagi (10) odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (7)