Orły i herosy mają dziś święto

2020-03-10 20:30:03 (ost. akt: 2020-03-10 19:59:30)
Dziś mężczyzna nie musi być już macho

Dziś mężczyzna nie musi być już macho

Autor zdjęcia: pixabay.com

Kiedyś ideałem był mężczyzna, który skutecznie polował i rozpalał ogień. W ten sposób zapewniał rodzinie bezpieczeństwo. Ale świat bardzo się zmienił. Stał się wielowymiarowy. Dziś obchodzimy Dzień Mężczyzn. Wszystkiego dobrego!
Kobiety czasem narzekają, że dziś prawdziwych mężczyzn już nie ma. To jednak temat kontrowersyjny, bo przecież każdy ma swoją definicję męskości. Czasy patriarchatu jednak już dawno za nami. Trudno więc nawiązać do tradycyjnej roli mężczyzny — żywiciela i obrońcy rodziny. Dziś faceci albo za bardzo starają się być macho, albo wprost przeciwnie — są nadmiernie wrażliwi i niezaradni. A w kobietach poszukują bardziej matek niż partnerek. I zarzucają paniom, że wciąż mówią o kryzysie męskości. Czy jednak nie jest to wygodne alibi dla mężczyzn?

— Moje pokolenie zostało wychowane w poczuciu, że mężczyzna jest najsilniejszy. Ja już tak nie uważam. Właśnie za siłę podziwiam kobiety. Za siłę, której nie znajduję w sobie — mówi Łukasz Staniszewski, olsztyński prozaik, dramaturg i czterdziestolatek [...]

Czytaj e-wydanie

Aby przeczytać cały artykuł, kup e-wydanie Gazety Olsztyńskiej.

Wejdź na stronę >>> kupgazete.pl lub kliknij w załączony PDF.


Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ? #2884133 | 185.138.*.* 11 mar 2020 12:25

    Kiedyś "dzieciak" szedł do wojska a po DWÓCH LATACH służby do domu wracał MĘŻCZYZNA. A teraz w "wojsku" obchodzony jest dzień kobiet (do czego to doszło?), "żołnierki i żołnierze" nie służą tylko pracują na godziny, "terytorialsi" bawią się w harcerzy a harcerze zamiast budować szałasy i polowe latryny chodzą na pielgrzymki. Kiedyś wzorem męskości była walka w obronie jaskini, wioski, szczepu, państwa a teraz feministki krzyczą, że same się wyzwolą i nie potrzebują mężczyzn. A najgorsze w tym wszystkim jest to, że tacy"faceci" jak Łukasz Staniszewski ten źle rozumiany feminizm popierają.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

  2. Barbara #2883798 | 188.147.*.* 10 mar 2020 21:21

    Dla mężczyzn nastały bardzo trudne czasy. Przede wszystkim przez roszczeniowy feminizm. Mężczyźni są ofiarami cichej przemocy domowej, są dyskryminowani w sądach...

    Ocena komentarza: warty uwagi (10) odpowiedz na ten komentarz