Granice pod kontrolą służb sanitarnych

2020-03-10 15:31:57 (ost. akt: 2020-03-10 21:59:24)
Zgodnie z wytycznymi premiera, na granicach Polski trwają kontrole. Najpierw objęto nimi przejścia między naszym krajem a Niemcami. Teraz także na przejściach granicznych z Rosją, Białorusią i Ukrainą trwa kontrola sanitarna. Kontroli poddawane są wszystkie osoby przyjeżdzające do Polski.
Kontrola sanitarna prowadzona jest wobec wszystkich osób i pojazdów na drogowych przejściach granicznych. Kontroli poddawani są także podróżni w pociągach.

Straż pożarna dokonuje pomiaru temperatury, a funkcjonariusze Straży Granicznej pobierają karty lokalizacyjne.

W przypadku osoby zgłaszającej złe samopoczucie i z podwyższoną temperaturą, dalsze czynności realizować będą służby sanitarne zgodnie z wytycznymi GIS.

W związku z decyzją o wprowadzeniu kontroli sanitarnych na głównych przejściach granicznych, w ramach działań zapobiegawczych niekontrolowanemu rozprzestrzenianiu się w Polsce koronawirusa, GIS opublikował wzory tzw. formularzy lokalizacyjnych. Zebrane w ten sposób dane będą służyły służbom sanitarnym do kontaktu z pasażerami w razie stwierdzenia ryzyka zarażenia ich ww. wirusem.

W pierwszej kolejności, kontrole zostały uruchomione na zachodniej granicy kraju w odniesieniu do zbiorowego transportu drogowego. Następnie, zakres kontroli będzie rozszerzany na pozostałe przejścia graniczne oraz inne rodzaje transportu.

GIS apeluje do wszystkich pasażerów, w trosce o ich zdrowie, o rzetelne wypełnianie formularzy, a przewoźników i operatorów o w miarę możliwości wcześniejsze udostępnienie pasażerom formularzy do wypełnienia, tak by kontrola na granicy mogła przebiec szybko i sprawie.

Pozostałe wzory można znaleźć na stronie GIS.

Źródło: komunikat wojewody, GIS, red.

Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej i tygodnika lokalnego tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.plKomentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Bartoszyce #2884350 | 83.9.*.* 11 mar 2020 16:08

  Przyjezdzalem dziś przez przejście w Bezledach owszem badają temperaturę. Ale z 5 pasów jest czynny tylko 1 i Rosjanie Rosjan wpuszczają szybko i bez problemu A Polacy stoją tam w kolejce i od 6 godz stałem w miejscu. I Ja się pytam czemu szybko nie zrobią odprawy i nie otworzą wszystkich pasów by wszyscy spokojnie do domu dotarli ! Ile czasu tam ludzie mają czekać na powrót? Rosjanie jadą do Polski i szybko wracają A Polacy stoją! W czym mają pomóc te długie odprawy?

  odpowiedz na ten komentarz

 2. aqq #2883707 | 83.5.*.* 10 mar 2020 19:06

  a co te kontrole maja dac?tylko tyle ze zbiora dane osob wjezdzajacych. a chorych i tak przepuszcza, bo cie sie nalykaja lekow i beda nie do rozpoznania. a potem szukaj wiatru w polu.... Szacun dla wszystkich sluzb tyrajacych teraz na granicach zeby poprawic wizerunek medialny rzadzacych.

  odpowiedz na ten komentarz

 3. Dan #2883682 | 188.147.*.* 10 mar 2020 18:12

  Od kiedy PSP to służba medyczna? Bo tak wynika z artykułu

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

 4. Po szkodzie #2883679 | 95.40.*.* 10 mar 2020 18:06

  Te kontrole powinny być już miesiąc temu !!

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

Unia Europejska

VISA MASTER CARD