Koronawirus: odwołano wszystkie imprezy masowe w Polsce! [VIDEO]

2020-03-10 10:10:48(ost. akt: 2020-03-10 14:02:36)

Autor zdjęcia: Pixabay

Poinformowano o tym podczas wtorkowej konferencji premiera Mateusza Morawieckiego. — Chcemy być odpowiedzialni, chcemy być mądrzy przed szkodą. W oparciu o zalecenia epidemiologów i zdecydowaliśmy się na ten krok, który wprowadzają też Francja i Niemcy, które przyznają, że robią to za późno. My chcemy zapobiegać — powiedział premier Morawiecki.
We wtorek rano odbyło się posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Po tym posiedzeniu, podczas wspólnej konferencji premiera, ministra zdrowia, ministra nauki i szkolnictwa, ministra spraw wewnętrznych i administracji oraz ministra edukacji narodowej przestawione zostały nowe informacje i zalecenia w sprawie koronawirusa w Polsce.

— Koronawirus i epidemia to realne i globalne zagrożenie. WHO proponuje podjęcie radykalnych działań, ograniczających rozprzestrzenianie się wirusa. W poczuciu odpowiedzialności wolimy zapobiegać niż leczyć późniejsze skutki — powiedział premier Matusz Morawiecki. I dodał: W Hiszpanii w ciągu doby odnotowano 400 przypadków zachorowań, widzimy też co dzieje się we Włoszech. Obserwując sytuację i czytając zalecenia WHO podejmujemy decyzje, które mają na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

— Minister WHO zaleca środki radykalne. Jesteśmy w o tyle lepszej sytuacji niż inni, że liczba zakażonych pacjentów jest bardzo duża w innych krajach. Jeżeli wprowadzimy odpowiednie działania to możemy ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Wiemy, że ten wirus jest najbardziej groźny u osób starszych, u osób chorych. Zróbmy wszystko, by spowolnić jego rozprzestrzenianie się. Pozwólmy służbie zdrowia działać dla tych, którzy potrzebują pomocy — poinformował Łukasz Szumowski, minister zdrowia.

Wojewodowie w porozumieniu z organizatorami imprez masowych będą wydawali decyzje. Jeśli organizatorzy uznają, że impreza ma sens bez udziału publiczności to ta impreza się odbędzie.

Jak dodał minister nauki i szkolnictwa Jaroslaw Gowin, od wielu dni działa specjalny zespół, który monitoruje na bieżąco sytuację na uczelniach. Nie stwierdzono przypadku choroby u studentów. Zawieszona została współpraca międzynarodową i wymiana studentów. Minister zaapelował do władz uczelni o odwołania imprez kulturalnych czy sportowych na uczelniach. — Chcę zobowiązać władzę uczelni, by analizowały możliwość przejścia na kształcenie online. W najbliższych dniach to zalecenie może być konieczne — dodał.

Dyrektorzy szkół mają obserwować sytuację w najbliższym otoczeniu i adekwatnie podejmować decyzje o zawieszeniu zajęć.

Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej, przypomniał dyrektorom o zachowaniu podstawowych warunków higieny. — W każdej szkole powinno być mydło i środki czystości, by spełniać zalecenia — powiedział.

— Z ogromnym zrozumieniem przyjmuję decyzję samorządów o zamykaniu szkół. Analizujemy tę sytuację na bieżąco. Jesteśmy w kontakcie z samorządami. Kolejne decyzje będą podawane do wiadomości publicznej w najbliższym czasie — podsumował premier Morawiecki.

***


Komunikat wojewody warmińsko-mazurskiego:
Mając na uwadze negatywną ocenę stanu bezpieczeństwa wynikającą z analizy sytuacji związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2, uprzejmie informuję, że na podstawie art. 34 ustawy z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 2171) zakazywane będą planowane lub przeprowadzane imprezy masowe z udziałem publiczności. Jednocześnie należy zwrócić uwagę na możliwość przeprowadzania niektórych imprez masowych, zwłaszcza sportowych, bez udziału publiczności. Bardzo proszę o zrozumienie zaistniałej sytuacji i współdziałanie z organami administracji publicznej w tej sprawie, w tym potwierdzanie, że dana impreza masowa mimo otrzymania stosownego zezwolenia nie zostanie przeprowadzona lub zostanie przeprowadzona bez udziału publiczności, tak, by nie było konieczne jej przerywanie na podstawie art. 34a ww. ustawy.

***


Na razie nie wiadomo w jakiej formule odbędzie się najbliższy mecz Stomilu Olsztyn. — Stomil Olsztyn informuje, że w związku z decyzją organu prowadzącego rozgrywki, wstrzymuje sprzedaż biletów na sobotnie spotkanie z Chrobrym Głogów do odwołania. Więcej informacji podamy w czwartek — czytamy w komunikacje na stronie klubu.
Indykpol AZS Olsztyn poinformował, że mecz z Jastrzębskim Węglem, który został zaplanowany w Hali Urania, w dniu 18 marca 2020 roku, o godz. 17:30, odbędzie się bez udziału publiczności. Kibice, którzy zakupili bilety, otrzymają zwrot środków pieniężnych.
Jeśli chodzi o Kortowiadę — jak udało nam się dowiedzieć, na razie wstrzymano sprzedaż biletów, ale przygotowania trwają. Do maja jest jeszcze trochę czasu, więc organizatorzy wierzą, że juwenalia się odbędą.
Jak już informowaliśmy, odwołane zostały:
Auto Moto Arena
Dzień Otwartych Drzwi na UWM
Koncert Szewczenkowski

Mecze reprezentacji Polski
Mecze Polska - Finlandia we Wrocławiu i Polska - Ukraina w Chorzowie odbędą się bez udziału publiczności — poinformował sekretarz generalny Polskiego Związku Piłki Nożnej Maciej Sawicki.


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej i tygodnika lokalnego tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Komentarze (12) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. młdy #2884041 | 83.31.*.* 11 mar 2020 11:20

  Natura ma już dosyć człowieka

  odpowiedz na ten komentarz

 2. vexis #2883686 | 95.160.*.* 10 mar 2020 18:16

  A ja obecnie jestem w Bari i sobie odpoczywam. Niedługo wracam do Olsztyna

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. czas #2883586 | 107.2.*.* 10 mar 2020 15:46

   APOKALIPSA SIE ZBLIZA.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. asd #2883532 | 88.156.*.* 10 mar 2020 14:08

    Serio Wy dalej łykacie wszystko co Wam wcisną o tym wirusie? A ile w tym samym czasie zmarło ludzi na grype? Kilkaset tysięcy na całym świecie. Otumanili Was fest widze.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    1. Mikołaj #2883498 | 37.47.*.* 10 mar 2020 13:09

     Co z tego że odwołają imprezy masowe. Kościoły, markety, kina, galerie będą otwarte. Zacznie się dopiero jak Polacy przyjadą na święta z pracy za granicy. W szczególności panie które we Włoszech pilnują starsze osoby i wtedy dopiero się zacznie. Robiąc zakupy w biedronce albo Lidlu zamiast swiezakow i lidlakow dostaniecie bez naklejek koronawirusaki. Pozdrawiam wszystkich korzystających z nowej promocji.

     Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

    Pokaż wszystkie komentarze (12)