Komisja Europejska na temat koronawirusa: musimy być gotowi na najgorszy scenariusz

2020-03-06 19:44:46 (ost. akt: 2020-03-06 19:48:17)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Pixabay

Musimy uwzględnić następny etap i powinniśmy być gotowi na najgorszy scenariusz – oświadczył w czwartek w Brukseli dyrektor Komisji Europejskiej ds. zdrowia publicznego John F. Ryan. Odniósł się w ten sposób do działań Unii Europejskiej w związku z epidemią koronawirusa.
Przedstawiciel KE, relacjonując w Komitecie Regionów kroki podejmowane przez UE, zaznaczył, że Europa jest w tej chwili w fazie hamowania rozprzestrzenia się wirusa. "Rozpoznajemy kontakty osób zakażonych, w ten sposób starając się ograniczyć ognisko zapalne, jednocześnie jeżeli mamy być właściwe przygotowani, to musimy uwzględnić następny etap i powinniśmy być przygotowani na najgorszy scenariusz" – podkreślił.

Dodał, że KE rozpoczęła współpracę z państwami członkowskimi nad tym, by systemy ochrony zdrowia poszczególnych krajów były przygotowane na konieczność leczenia dużej liczby osób potrzebujących pomocy.

"Współpracujemy z państwami członkowskimi, by były one świadome, jakie środki mają być wdrożone na poszczególnych etapach epidemii, by przerwać łańcuchy zakażenia wirusem; oczywiście także chodzi o przygotowanie do ewentualnej pandemii na tyle, na ile jest to możliwe" – zaznaczył Ryan.

Poinformował też, w UE działa poufny system wczesnego ostrzegania i wszystkie środki podejmowane przez państwa członkowskie są notyfikowane pozostałym krajom w czasie rzeczywistym.

Jak podkreślił Ryan, Komisja Europejska niepokoi się fake newsami, pojawiającymi się w mediach społecznościowych na temat koronawirusa. "Media społecznościowe często przekazują te fake newsy. Dotyczy to zwłaszcza skuteczności fałszywych leków bądź fałszywych terapii. Dlatego dla nas istotne jest oparcie się o wiarygodne informacje" - powiedział.

Przedstawiciel KE poinformował ponadto, że KE uruchomiła wspólną procedurę przetargową dotyczącą środków ochrony. "Wiemy, że środków ochrony brakuje w UE. 20 państw członkowskich współpracuje z Komisją Europejską nad ich wspólnym zakupem, negocjacje są w toku; mamy nadzieję, że ostateczne wyniki tego przetargu znane będą w kwietniu" - oświadczył.

Dyrektor KE ds. zarządzania kryzysowego Johannes Luchner przyznał, że w UE występują problemy z odzieżą ochronną. "Sytuacja jest trudna także na rynkach światowych; również dlatego, że zdolność produkcyjna ulokowana jest właśnie w (objętej epidemią - PAP) prowincji Wuhan w Chinach" – wyjaśnił.

Luchner poinformował też, że unijny Mechanizm Ochrony Ludności pozwolił na sprowadzenie w związku z epidemią ponad 500 obywateli UE z Chin i Japonii. "Jak na razie nie ma próśb o dalsze transporty, ale (…) reagujemy na bieżąco na sytuację. Jesteśmy gotowi do ewentualnych procesów repatriacyjnych z Iranu" - podkreślił.

Z dostępnych w momencie nadania depeszy danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że zakażenie koronawirusem potwierdzono w UE u 4296 osób; 113 osób zmarło.

Z Brukseli Mateusz Kicka (PAP)Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej i tygodnika lokalnego tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.plKomentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Edward #2881677 | 83.9.*.* 7 mar 2020 15:45

    To kupować te 20kg makaronu czy nie?

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

Unia Europejska

VISA MASTER CARD