Zignorował zakaz i jechał „na karcie” syna

2020-03-05 17:30:22 (ost. akt: 2020-03-05 17:35:20)

Autor zdjęcia: ITD

Niezastosowanie się do ograniczenia tonażowego było przyczyną zatrzymania do kontroli dwóch zestawów ciężarowych przez patrol warmińsko-mazurskiej Inspekcji Transportu Drogowego. Złamanie zakazu okazało się jednym z wielu ujawnionych naruszeń. Kierujących ukarano mandatami. Przewoźnikom grożą spore kary pieniężne.
40-tonowe ciężarówki zatrzymano do kontroli na drodze powiatowej w miejscowości Płośnica koło Działdowa w czwartek (5 marca). Powodem spotkania się z inspektorami ITD było niezastosowanie się do znaku zakazującego wjazdu pojazdów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 16 ton.

Tuż po zatrzymaniu pierwszego samochodu okazało się, że w tachografie była zalogowana karta należąca do syna kontrolowanego kierowcy. Co ciekawe, syn kierującego jest jednocześnie szefem firmy transportowej. Inspektorzy zatrzymali bezprawnie wykorzystywaną kartę. Kierowcę ukarali kilkoma mandatami za niestosowanie się do przepisów ruchu drogowego oraz przepisów określających normy czasu pracy kierowcy i obsługę tachografów. Dodatkowo ustalili, że przedsiębiorca nie dokonał pobrań danych z karty kierowcy i tachografu w obowiązujących terminach. Wobec przewoźnika toczy się postępowanie administracyjne. Za stwierdzone nieprawidłowości przedsiębiorcy grozi 6 tys. 400 zł kary.


Druga z zatrzymanych ciężarówek należała do innego, krajowego przewoźnika. Kierowcą, który wjechał pod obowiązujący zakaz tonażowy, był właściciel firmy. On również popełnił naruszenia z zakresu czasu pracy kierowcy oraz związane z obsługą tachografu. Oprócz tego naczepa nie posiadała ważnego przeglądu technicznego. Inspektorzy zatrzymali dowód rejestracyjny pojazdu. Kierowca został ukarany mandatem za niezastosowanie się do znaku ograniczenia tonażowego. Wobec przedsiębiorstwa toczy się postępowanie administracyjne w sprawie nałożenia kary w łącznej wysokości 2 tys. 650 zł.Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej i tygodnika lokalnego tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Stanislaw #2880579 | 82.177.*.* 5 mar 2020 21:02

    Bardzo dobrze,tylko kary sa za male,zaplaca i dalej beda jezdzic na cudzych kartach.Gdyby kary byly 10 krotnie wyzsze to by nikt nie jezdzil na nie swoich kartach

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

  2. slayer #2880505 | 176.221.*.* 5 mar 2020 17:56

    Za mało jest ITD na drogach. Policja nie ingeruje w takie zestawy,straz miejska nic nie moze a ITD w całym wojewodztwie jest za mało na drogach.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-8) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)