Studenci dali z siebie wszystko [ZDJĘCIA]

2020-03-04 17:47:28 (ost. akt: 2020-03-04 19:01:18)
III Lokalne Zawody Symulacji Medycznej "OlSim"

III Lokalne Zawody Symulacji Medycznej "OlSim"

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Studenci kierunku lekarskiego i pielęgniarstwa sprawdzili swoje umiejętności w czasie III Lokalnych Zawodów Symulacji Medycznej "OlSim". Najlepsze okazały się dziewczyny, które wygrały ubiegłoroczne zawody. W maju pojadą do Poznania.
Przez dwa dni studenci i studentki kierunku lekarskiego i pielęgniarstwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie dawali z siebie wszystko podczas rywalizacji w III Lokalnych Zawodach Symulacji Medycznej "OlSim". Cel był jeden: wyłonienie zwycięskiego zespołu, który będzie w maju reprezentować uczelnię na Ogólnopolskich Zawodach Symulacji Medycznej w Poznaniu. I już wiemy. Najlepsze okazały się Justyna Balmas, Agnieszka Barańska, Ewelina Pudłowska, Magdalena Fadrowska oraz Agata Pypkowska.

To już nasze trzecie zwycięstwo i bardzo się z tego cieszymy — mówi liderka grupy Justyna Balmas, studentka szóstego roku na kierunku lekarskim. — W tym roku poziom konkurencji był znacznie wyższy. Były bardziej praktyczne, realne. Scenariusze rozbudowane, w niektórych miałyśmy kilku pacjentów. Musiałyśmy współpracować, dzielić się obowiązkami. Te zawody to dobra możliwość do sprawdzenia swoich umiejętności, podsumowania swojej wiedzy i przede wszystkim fajna zabawa.

Dziewczyny twierdzą, że przed zawodami w Poznaniu będą szlifować jeszcze swoje umiejętności.
Czeka nas seria treningów. Błędy, które popełniłyśmy, zostały spisane, wnioski wyciągniemy, a niedociągnięcia skorygujemy. Do Poznania jedziemy z myślą, by te zawody wygrać — dodaje studentka.

Co się działo przez te dwa dni? Studenci podczas zawodów byli podzieleni na 10 pięcioosobowych grup. Każda z nich otrzymała swój numer startowy, mapę konkurencji oraz plecak zawierający podstawowy zestaw sprzętów. Każdego dnia studenci musieli wykonać 6 zadań, a na każdą z konkurencji mieli tylko 15 minut.

Oceniane było wykonanie zadań praktycznych wymagających postępowania w stanach zagrożenia życia dorosłych i dzieci, w tym urazów, stanów nagłych pochodzenia wewnętrznego i zewnętrznego. Najważniejsza była tu jednak praca zespołowa.

III Lokalne Zawody Symulacji Medycznej

Mamy teraz erę symulacji medycznych. Studenci mogą uczyć się na trenażerach, manekinach i symulatorach, które zachowują się tak samo jak pacjenci, aczkolwiek nie są to żywi ludzie. Dzięki temu studenci mogą zdobyć umiejętność wykonywania różnego rodzaju procedur oraz zyskać pewność siebie, aby później przełożyć to na pacjenta. Kiedy ja studiowałem, to było o wiele mniej takich zajęć — mówi dr n. med. Rakesh Jalali, prodziekan ds.
Zawody odbyły się w dniach 3-4 marca w Zakładzie Dydaktyki Symulacji Medycznej Collegium Medicinum z Centrum Symulacji Medycznej przy ul. Warszawskiej 30 w Olsztynie.
studentów anglojęzycznych i rozwoju Wydziału Lekarskiego na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. — Widzimy, jak nasi studenci nabierają umiejętności i są dobrzy w tym, co robią. A kiedy możemy te umiejętności zaprezentować całej Polsce i nasi studenci zdobywają pierwsze miejsca, jest to ogromny prestiż i duma naszego uniwersytetu. Studenci to nasza przyszłość i trzymamy za nich kciuki — dodaje prodziekan.

Tuż przed rozpoczęciem III Lokalnych Zawodów Symulacji Medycznej "OlSim" rozmawialiśmy z Karoliną Balukiewicz-Hnatiuk, studentką czwartego roku kierunku lekarskiego. — Jest to nowe doświadczenie. To taki mój pierwszy moment, kiedy leży pacjent na ulicy i mogę coś zrobić, zweryfikować swoją wiedzę, umiejętności i zobaczyć, jak to jest. Liczę po prostu na nowe doświadczenie i fajną zabawę.

III Lokalne Zawody Symulacji Medycznej

Oprócz studentów startujących w zawodach, byli też pomocnicy i pozoranci. Jednym z nich był Adrian Cwaliński, student pierwszego roku Ratownictwa Medycznego, wcielający się w rolę lekarza w karetce pogotowia ratunkowego.
Każdy z nas miał wydzieloną rolę i mieliśmy pomagać sędziom i jednocześnie uczestniczyć w akcji jako pozoranci i uczestnicy. To nie były trudne role i każdy z nas był dobrze przygotowany. A było nas około ośmiu osób — opowiada.

III Lokalne Zawody Symulacji Medycznej

Całość nadzorowali pracownicy Centrum Symulacji Medycznych. Studentów oceniali dydaktycy, ale też studenci ratownictwa medycznego, których proces kształcenia jest krótszy i posiedli odpowiednią wiedzę, aby móc ocenić przyszłych lekarzy. Zdaniem sędziów wszyscy studenci zarówno pod względem merytorycznym, jak i reprezentacyjnym wypadli świetnie.

III Lokalne Zawody Symulacji Medycznej

Lokalne Zawody Symulacji Medycznej "OLSIM" realizowane były w ramach projektu pn. „Program rozwojowy Wydziału Nauk Medycznych UWM w Olsztynie” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej, z Europejskiego Funduszu Społecznego, Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020.

III Lokalne Zawody Symulacji Medycznej


Milena Siemiątkowska

Więcej informacji o naszym uniwersytecie: >>> kliknij tutaj.

Obrazek w tresci


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej i tygodnika lokalnego tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.plKomentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. wot #2879947 | 83.9.*.* 4 mar 2020 19:03

    Brawo, brawo, brawo. Szanuję ludzi, którzy ciągle doskonalą swoje umiejętności.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz