Przewozisz zabytki przez granicę? Pamiętaj o dokumentach!

2020-03-04 15:24:37(ost. akt: 2020-03-04 14:31:10)

Autor zdjęcia: W-MOSG

Na drogowym przejściu granicznym w Grzechotkach, funkcjonariusze Straży Granicznej ujawnili w kontrolowanym mercedesie dzieła sztuki. Mieszkaniec obwodu kaliningradzkiego nie posiadał żadnych dokumentów umożliwiających wywóz zabytków z Polski.
Kierowca mercedesa stawił się do odprawy granicznej pod koniec stycznia. W trakcie kontroli funkcjonariusze Straży Granicznej ujawnili w aucie rzeźbę o walorach zabytkowych „Jaguara pożerającego zająca” wskazującego, że autorem może być

Antoine-Louis Barye. W samochodzie znaleziono również obraz, rysunek i fotografię z początku XX wieku. 42-letni mieszkaniec obwodu kaliningradzkiego nie posiadał żadnych dokumentów umożliwiających wywóz dzieł sztuki z RP. W związku z tym wszystkie przedmioty zostały zabezpieczone do czasu wydania opinii przez rzeczoznawcę ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa w zakresie opieki nad zabytkami. Zgodnie, z którą okazało się, że są to zabytki.

Biegły oszacował, że wartość każdego z nich jest mniejsza niż 40 tys. zł, więc nie wymaga pozwolenia na wywóz dzieł sztuki z kraju. Natomiast Rosjanin powinien posiadać dokumenty, o których mowa w ust. 2 § 59 ustawy o ochronie zabytków.

Fot. W-MOSG

Fot. W-MOSG

Fot. W-MOSG

Fot. W-MOSG

W przypadku przewożenia przedmiotów mających znamiona zabytków Straż Graniczna apeluje do podróżnych, by podczas odprawy granicznej posiadali stosowne dokumenty.


— ocena wskazująca czas powstania zabytku,
— wycena zabytku,
— faktura zawierająca dane pozwalające na identyfikację przedmiotu,
— potwierdzenie wwozu zabytku na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
— ubezpieczenie przewozu zabytku z zagranicy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
— pozwolenie na wywóz zabytku z terytorium innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej.

Zgodnie z ustawą, wywożąc za granicę zabytek nie wymagający uzyskania pozwolenia należy liczyć się z tym, że Straż Graniczna może zażądać okazania jednego z niżej wymienionych dokumentów:

Szczegółowe informacje znajdziecie >>> TUTAJ.

Źródło: W-MOSG

Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej i tygodnika lokalnego tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl
Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. emtec #2880169 | 213.184.*.* 5 mar 2020 07:31

    a przepadły czy go puścili z nimi dalej bo nie pisze nic

    odpowiedz na ten komentarz