Spalił w piecu cztery koty. Sprawca trafi do więzienia

2020-03-04 20:17:36(ost. akt: 2020-03-04 14:04:45)
Koty mają się dobrze i czekają na adopcję

Koty mają się dobrze i czekają na adopcję

Autor zdjęcia: Arhciwum AFN

W Sądzie Okręgowym w Elblągu odbyła się rozprawa apelacyjna w głośnej sprawie spalenia kotów. Sąd zaostrzył wyrok, jaki zapadł w pierwszej instancji i uchylił warunkowe zawieszenie kary. Sprawca trafi do więzienia.
Kilka miesięcy temu Prokuratura Rejonowa w Ostródzie wszczęła postępowanie w sprawie mieszkańca Turznicy (gmina Ostróda), który w piecu centralnego ogrzewania spalił cztery kilkudniowe koty. Do tego bulwersującego zdarzenia doszło w nocy z 9 na 10 czerwca 2019 r.

Funkcjonariusze zabezpieczyli szczątki kotów, zatrzymali właściciela zwierząt — informowała wówczas mł. asp. Anna Karczewska z Komendy Powiatowej Policji w Ostródzie. — Inne zwierzęta, które znajdowały się w gospodarstwie, przekazali pod opiekę Alarmowego Funduszu Nadziei na Życie w Ostródzie.

Zatrzymany 35-latek usłyszał zarzut znęcania się nad zwierzętami ze szczególnym okrucieństwem. Prokurator zastosował też wobec niego środek zapobiegawczy w postaci dozoru policji z obowiązkiem stawiennictwa w komendzie w Ostródzie. Otrzymał też nakaz powstrzymywania się od opieki nad zwierzętami oraz poprawnego zachowania się wobec zwierząt. Prokuratura skierowała sprawę do sądu.

W listopadzie w Sądzie Rejonowym w Ostródzie zapadł wyrok. Jakub W. otrzymał karę pozbawienia wolności 1 roku, która została zawieszona na okres 3 lat i zakaz posiadania zwierząt na lat 10 oraz wpłatę nawiązki w wysokości 10 tys. zł na rzecz organizacji AFN i pokrycie kosztów sądowych. Wyrok miał też zostać podany do publicznej wiadomości poprzez wywieszenie go w Urzędzie Gminy w Ostródzie na okres 6 miesięcy.

Po odwołaniu Prokuratury Rejonowej w Ostródzie, która żądała 1 roku i 4 miesięcy pozbawienia wolności bez zawieszenia jej wykonania oraz Fundacji AFN żądającej kary 3 lat pozbawienia wolności bez zawieszenia, sąd w Elblągu zmienił zaskarżony wyrok. Uchylił warunkowe zawieszenie wykonania kary pozbawienia wolności. Sprawca trafi więc na rok do więzienia. Pozostałe punkty utrzymał w mocy.

Wyrok Sądu Okręgowego w Elblągu bardzo nas cieszy, chociaż przyznam, że był dla nas zaskoczeniem — mówi Agnieszka Korbal Bondarczuk z Fundacji AFN. — Jako Fundacja często występująca w sprawach sądowych jako oskarżyciel posiłkowy mieliśmy już sporo wyroków, w których orzekano karę bezwzględnego więzienia dla sprawców znęcania się nad zwierzętami, ale nieczęsto zdarza się tak, by sąd wyższej instancji zaostrzał wyrok. Raczej działo się odwrotnie i sąd karę łagodził. W tym przypadku chodziło jednak o wyjątkowo okrutny czyn.

Wyroki sądowe za znęcanie się nad zwierzętami mają być karą, ale też spełniać rolę prewencyjną, by odstraszać innych przed takimi zachowaniami. Czy spełniają taką rolę?

To jest cel, jaki nam przyświeca — dodaje Agnieszka Korbal Bondarczuk. — Chodzi też bowiem o nagłośnienie takich sytuacji i skuteczność wymiaru sprawiedliwości. W tym przypadku bardzo zależało nam też na tym, by wyrok był podany do publicznej wiadomości. I tak się stało, wyrok ma być przez sześć miesięcy wywieszony w urzędzie gminy, by każdy mógł się z nim zapoznać. Nie zmienia to jednak faktu, że zgłoszeń o okrucieństwie wobec zwierząt mamy wciąż bardzo wiele, mówiąc kolokwialnie, nie jesteśmy w stanie tego wszystkiego obrobić. Są z całej Polski. Zgłaszają się do nas ludzie, którzy wiedzą, że mamy wieloletnie doświadczenie w walce o prawa zwierząt i robimy to skutecznie od 14 lat.

Pozostałe koty odebrane sprawcy trafiły do schroniska dla bezdomnych zwierząt w Lubajnach koło Ostródy. Rita, Eska i Bros są pod dobrą opieką i mają się dobrze.

Barbara Chadaj-Lamcho

Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej i tygodnika lokalnego tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl
Komentarze (16) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Karol Kuligowski #2880483 | 80.53.*.* 5 mar 2020 17:14

  Okrucieństwo wobec zwierząt to grzech i to poważny. Wielu z Was życzy skazanemu wszystkiego najgorszego, ale dopóki człowiek żyje, jest nadzieja na poprawę. A na przyszłość, niechciane kotki można oddać w dobre ręce, a w najgorszym razie do uśpienia. Powinno być bezpłatne.

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  1. Pielęgniarka #2880474 | 37.47.*.* 5 mar 2020 17:03

   Tego nie zrobił człowiek, to potomek tych ssmanów.

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

  2. Leniwy Św. Mikołaj #2880439 | 83.5.*.* 5 mar 2020 15:25

   Nie można być właścicielem, czy panem kota ! Można być co najwyżej opiekunem kota :)

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  3. ??? #2880266 | 5.173.*.* 5 mar 2020 10:14

   Jakim bydlakiem trzeba być, żeby palić zwierzęta. NIEPOJĘTE

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

  4. On jeszcze #2880177 | 88.156.*.* 5 mar 2020 07:47

   w tym więzieniu powinien zarobić na swoje utrzymanie. A nie, że będzie siedział a my podatnicy za to zapłacimy.

   Ocena komentarza: warty uwagi (10) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (16)