Oszustwa sprzedawców energii. Kara wyniesie prawie 380 tys. złotych

2020-03-04 17:53:14(ost. akt: 2020-03-04 13:50:53)
Zdjęcie jest tylko ilustracją tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją tekstu

Autor zdjęcia: archiwum GO

Prezes UOKiK wydał decyzję w sprawie spółki Proton Polska Energia (wcześniej: Gasoenergia Polskie Zakłady Energetyczne). Jej przedstawiciele odwiedzali konsumentów w domach, oferując im zawarcie nowych umów na sprzedaż energii elektrycznej i gazu. Firma kontaktowała się z konsumentami również telefonicznie.
Prezes UOKiK wszczął postępowanie przeciw firmie Gasoenergia po otrzymaniu skarg konsumentów oraz zawiadomień od rzeczników konsumenta. Wynikało z nich, że jej przedstawiciele odwiedzali konsumentów w domu podając się za dotychczasowego sprzedawcę energii lub gazu. Proponowali zawarcie nowej, korzystniejszej umowy lub informowali o konieczności przedłużenia albo aktualizacji starej czy konieczności odczytu licznika.

Dokumenty przekazywane konsumentom do podpisu miały być potwierdzeniem wykonanych czynności. Dopiero, kiedy klienci otrzymywali fakturę orientowali się, że zawarli umowę z nowym sprzedawcą. Co więcej, akwizytorzy informowali, że nowa umowa będzie korzystniejsza a opłaty niższe. Okazywało się to nieprawdą.

Wprowadzanie konsumentów w błąd co do tożsamości przedsiębiorcy jest nie tylko niezgodne z prawem, ale i nieetyczne. Tym bardziej, że ofiarami takich praktyk najczęściej padają osoby starsze, które są bardzo ufne, a często również samotne. To już kolejna decyzja zakończona karą finansową w sprawie podszywania się pod dotychczasowego dostawcę usług — mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Przedstawiciele Gasoenergia nie wydawali konsumentom kopii zawartych umów, co uniemożliwiało im zapoznanie się z ich treścią a także utrudniało dochodzenie ewentualnych roszczeń. Ponadto nie przekazywali informacji o przysługującym klientom prawie do odstąpienia od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa w ciągu 14 dni.

Akwizytorzy zatajali przed konsumentami również informację, że przy podpisywaniu umowy na sprzedaż energii podpisują też umowę na dostarczanie gazu i na odwrót. Dodatkowo podczas podpisywania umów wywierali na konsumentów nacisk i uniemożliwiali im zapoznanie się z ich treścią.

Spółka kierowała również do konsumentów, od których akwizytorzy nie uzyskali wszystkich danych, pisma wywołujące wrażenie, że nieuniknioną konsekwencją nieuzupełnienia żądanych dokumentów lub nieprzekazania informacji, których akwizytorzy nie pozyskali podczas wizyt w domach, będzie poniesienie odpowiedzialności prawnej, w tym kar finansowych.

Firma posługiwała się w korespondencji znakiem programu Rzetelna Firma, do czego nie była uprawniona, ponieważ w tym programie nie uczestniczyła.

Prezes UOKiK uznał, że spółka Proton (d. Gasonenergia) naruszyła zbiorowe interesy konsumentów, dlatego została na tę spółkę nałożona kara finansowa w wysokości prawie 380 tys. zł (379 242 zł).


Podpisujesz umowę z firmą energetyczną, uważaj! Obejrzyj krótki film i dowiedz się, jak ustrzec się pułapek.


Bezpłatną pomoc znajdziesz u rzecznika konsumentów w twoim mieście lub powiecie lub dzwoniąc pod numer infolinii konsumenckiej 801 440 220.

Źródło: UOKiK

Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej i tygodnika lokalnego tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Komentarze (12) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. 380 tys? #2880367 | 91.233.*.* 5 mar 2020 14:04

  To jaki jest kapitał tej firmy? Jaki roczny obrót? Dobrze ze pouczenia nie dostali.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 2. Dla Babci promesa PAD'a #2880233 | 83.9.*.* 5 mar 2020 09:06

  "Czy mnie jeszcze pamiętasz i pamiętasz ten dzień.? Czy jak inne promesy , zapomniałeś już mnie. Czy nas jeszcze pamiętasz , dowód na to nam daj .Czy jak inne promesy , baju baj baju baj? Skoro nas nie pamiętasz ,nie rób więcej z nas "jaj". Prezydenta nie godne , baju baj baju baj. Zapamiętaj więc sobie , wszak to dumny jest Kraj. Obietnica rzecz święta , święty spokój nam daj. ps. to chyba może zrobić...?

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Prokurator nic nie dołoży ? #2880127 | 83.3.*.* 5 mar 2020 04:56

   ..nie wydawali konsumentom kopii zawartych umów..zatajali przed konsumentami również informację, że przy podpisywaniu umowy na sprzedaż energii podpisują też umowę na dostarczanie gazu i na odwrót...wywierali na konsumentów nacisk i uniemożliwiali im zapoznanie się z ich treścią

   Ocena komentarza: warty uwagi (11) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. trol warmiński #2880103 | 79.185.*.* 4 mar 2020 23:49

    Śmieszna kara , ta firma powinna być wrzucona do dołu z wapnem. A wam odbiorcom też niczego nie brakuje , wystarczy zadać pytanie , czy waszej firmie kasa nie jest potrzebna ,skoro oferujecie zmniejszenie rachunku??? Jeszcze nie widziałem , żeby ktoś z kasy dobrowolnie rezygnował , no ale Polak ….????

    Ocena komentarza: warty uwagi (12) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. Oszukany #2880050 | 37.47.*.* 4 mar 2020 21:36

     Uważajcie na placówkę Energii w Bartoszycach na domkach przy Łynostradzie. Wredna podstępna paskudna baba wciska ludziom kit, naciąga ludzi na niekorzystne umowy, celowo wprowadza w błąd.

     Ocena komentarza: warty uwagi (15) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

     Pokaż wszystkie komentarze (12)