Jan Ossowski Rybakiem Roku!

2020-03-10 18:40:00(ost. akt: 2020-03-10 20:01:30)
Rodzina Ossowskich prowadzi gospodarstwo rybackie prawie przez całe życie. Ciągły rozwój, czynny udział w szkoleniach i kolegiach, poszerzanie oferty działalności zostały docenione przez Polskie Towarzystwo Rybackie. Jan otrzymał tytuł Rybaka Roku 2019.
Gospodarstwo Rybackie Barbary i Jana Lecha Ossowskich powstało w 1987 roku na bazie przejętego gospodarstwa po rodzicach Barbary, Genowefie i Maksymilianie Kowalewskich. Wtedy powierzchnia wynosiła 3,5 ha stawów karpiowych. Po roku 1987 dobudowano 6,5 ha nowych stawów karpiowych oraz w roku 1994 przejęto po byłym PGR Ryb Iława 15 ha. W sumie gospodarstwo zajmuje powierzchnię 50 ha, z czego 25 ha jest pod wodą.

Gospodarstwo rybackie jest gospodarstwem rodzinnym, w którym pracują Jan Lech Ossowski z żoną Barbarą, syn Michał z żoną Magdaleną oraz córka Justyna. Woda zasilająca stawy pochodzi z trzech ujęć, z rzeki Wel, ze strugi Koszelewskiej oraz z wód źródlanych. Stworzyło to możliwość produkcji pstrąga, dlatego też wybudowano obiekt pstrągowy o powierzchni 1 ha.

Na łowiska wędkarskie rocznie przyjeżdża około 4 tysięcy wędkarzy. Gospodarstwo w sezonie organizuje zawody wędkarskie, szczególnie zaangażowana w takie wydarzenia jest Justyna. — Justyna jest takim motorem napędowym zawodów. Ludzie bardzo chętnie biorą w nich udział. Jakby można było, to nawet codzienna organizacja zawodów wędkarskich byłaby zbyt rzadka — śmieje się Jan.

Jan Ossowski to zdecydowanie mężczyzna, który nie lubi się nudzić, wciąż planuje nowe inwestycje i rozbudowę gospodarstwa. Ciągle pracuje, jest bardzo zaangażowany w swoje pomysły, a ich realizacje, w większości trudnych rzeczy wykonuje sam.

— Tata ma takie plany, że my nie zdążymy ich wszystkich zrealizować, ani nasze dzieci, może nasze wnuki się wyrobią — śmieje się Justyna.

Najbliższymi projektami gospodarzy, które są w trakcie realizacji jest restauracja rybna w kształcie statku, której otwarcie planuje się na koniec maja 2020 roku oraz budowa bazy noclegowej (domki letniskowe z infrastrukturą).

Jan bardzo udziela się w sprawach rybactwa w skali krajowej. Mimo wielu barier, do końca walczył z systemem utrudniającym rozwój gospodarstwa. Uczestniczył we wszystkich protestach rybaków dotyczących opłat za pobór wód do celów rybackich, które były horendalne i przekraczały pięciokrotnie wartość produkcji gospodarstwa. Protesty zakończyły się sukcesem rybaków. Trzykrotnie brał udział w posiedzeniach komisji sejmowej rolnictwa i środowiska. Uczestniczył w wielu protestach. Ma też ogromną wiedzę dotyczącą ichtiologii, budownictwa, ochrony środowiska. O wielu z tych rzeczy mógłby mówić godzinami. Szkoły chętnie zapraszają Jana do prowadzenia prelekcji.

Gospodarz jest członkiem Polskiego Towarzystwa Rybackiego od 25 lat. Bierze czynny udział w kolegiach i szkoleniach na Uniwersytecie Warmińsko - Mazurskim. Starania dotyczące rybactwa zostały docenione. 20 lutego na Krajowej Konferencji Hodowców Karpia, Jan Ossowski dzięki swojemu zaangażowaniu, ciągłej pracy i ulepszaniu gospodarstwa otrzymał wyróżnienie ,,Rybak Roku 2019”. Nagroda ta nadawana jest przez Polskie Towarzystwo Rybackie za szczególne osiągnięcia w rybactwie śródlądowym oraz za szczególny wkład w rozwój tej dziedziny gospodarki.

Godność „Rybaka Roku”, choć odnosi się do roku za który została nadana, jest dożywotnią własnością nagrodzonego. To bardzo ważne i wysokie wyróżnienie.

— Nigdy nie myślałem, że zostanę tak doceniony. Szok, wielka radość i świętowanie właśnie dla takich chwil warto żyć. Oceniała to niezależna kapituła. Usłyszałem słowa „panie Janie, zmiażdżył pan konkurencje”. Na uroczystej kolacji nie wiedziałem, że dostanę tę nagrodę. Tajemnice znała moja żona, bo kazali jej, żeby elegancko mnie ubrała — śmieje się Jan.

Dzięki tej nagrodzie Jan zostanie członkiem kapituły. Gastronomia jest mocną stroną Barbary, która otrzymuje najwyższe miejsca w konkursach kulinarnych. Dwukrotnie zdobyła Puchar Marszałka Województwa Warmińsko Mazurskiego za najlepsze potrawy rybne. Gospodarstwo odwiedzają kucharze i znane gwiazdy, a nawet kilka razy nagrywano tu programy kulinarne. To nie jedyna nagroda dla gospodarstwa. Inne nagrody to m.in. : w organizowanym przez Urząd Marszałkowskim w Olsztynie konkurs na najlepsze łowisko wędkarskie - 2 miejsce, w Gdyni na Krajowej Konferencji Hodowców Ryb Łososiowatych w konkursie na przysmak z pstrąga - 3 miejsce. Gospodarstwo pozyskuje środki unijne, podpisano 5 umów z ARMiR na dofinansowanie inwestycji w gospodarstwie.

Życzymy dalszych sukcesów i wielu nagród.

Katarzyna Wiśniewska


Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Bcd #2884165 | 37.248.*.* 11 mar 2020 13:05

    W którym miejscu ma powstać smażalnia

    odpowiedz na ten komentarz

  2. Lidzbarzanka,była sąsiadka #2883702 | 79.187.*.* 10 mar 2020 18:53

    Wielkie gratulacje dla całej miłej Rodziny i p.Jana głównie !

    odpowiedz na ten komentarz