Zbieramy na sztandar dla naszych żołnierzy

2020-03-04 07:11:00(ost. akt: 2020-03-03 16:04:14)

Autor zdjęcia: DWOT

Trwa publiczna zbiórka pieniędzy na sztandar dla 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. kpt. Gracjana Fróga ps. „Szczerbiec”. Uroczystość wręczenia Terytorialsom sztandaru planowana jest na 17 maja.
Już ponad 2400 żołnierzy liczy 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej, której formowanie rozpoczęło się w 2017 roku. Brygada cały czas się rozwija. Obecnie składa się z czterech batalionów, które znajdują się w Olsztynie, Morągu, Braniewie i Giżycku oraz z trzech kompanii samodzielnych: dowodzenia i logistycznej w Olsztynie oraz kompanii saperów w Ełku. Terytorialsi, których dewizą jest „Zawsze gotowi, zawsze blisko”, coraz bardziej wrastają w region, strzegąc i pomagając mieszkańcom Warmii i Mazur. Od 2018 roku patronem brygady jest kpt. Gracjan Klaudiusz Fróg, ps. „Szczerbiec”, dowódca 3 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, który w grudniu ubiegłego roku został awansowany pośmiertnie na stopień podpułkownika.

W minioną sobotę w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie została odsłonięcia pamiątkowa tablica upamiętniająca dowódcę 3. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej i patrona brygady. Podczas uroczystości została odczytana decyzja dotycząca mianowania kpt. Gracjana Klaudiusza Fróga ps. „Szczerbiec” na stopień podpułkownika. Aktu odsłonięcia tablicy pamiątkowej dokonał wiceminister obrony narodowej Sebastian Chwałek, płk Mirosław Bryś, dowódca 4 W-MBOT i Maciej Fróg, wnuk patrona brygady.

Podpułkownik Gracjan Klaudiusz Fróg ps. „Szczerbiec” urodził się 8 grudnia 1911 roku w Laskówce. Należał do grona najzdolniejszych dowódców wileńskiej Armii Krajowej. Został aresztowany 10 lipca 1948 roku. Podczas śledztwa torturami starano się zmusić go, aby potwierdził absurdalny zarzut współpracy z Niemcami. Nie złamał się. Został skazany na karę śmierci, a wyrok wykonano 11 maja 1951 r. Miejsce jego pochówku pozostaje nieznane. Symboliczny grób ppłk. Fróga znajduje się na cmentarzu powązkowskim.

Brygada ma znamienitego patrona, ale nie ma własnego sztandaru. Żołnierze WOT składając przysięgę wojskową, ślubują na sztandary innych jednostek operacyjnych, bo brygada nie ma swojego. A czym dla jednostki, dla jej żołnierzy jest sztandar, tego nie trzeba nikomu tłumaczyć.

— Sztandar jest najwyższą wartością jednostki wojskowej. Dla żołnierza to jest honor służyć pod sztandarem, a jednocześnie obowiązek, żeby tego sztandaru bronić — mówi płk Mirosław Bryś, dowódca 4 WMBOT.

Niedawno została podjęta oddolna inicjatywa społeczna, żeby ufundować brygadzie sztandar. Zawiązał się społeczny komitet, który prowadzi publiczną zbiórkę na ten cel. Na czele komitetu stoi wojewoda Artur Chojecki, a wiceprzewodniczącym jest prof. Ryszard Górecki, rektor UWM. Zbiórce na sztandar patronuje też „Gazeta Olsztyńska”. Sztandar dla Terytorialsów z Warmii i Mazur będzie symbolem przywiązania do wartości, którymi żołnierze kierują się w służbie: „Bóg Honor i Ojczyzna”. Będzie symbolem integrującym Terytorialsów ze społeczeństwem Warmii i Mazur.

Matką chrzestną sztandaru została Agnieszka Pasko, dyrektor Centrum Edukacji Mundurowej w Ełku, a ojcem chrzestnym Maciej Fróg, wnuk patrona brygady. Koszt sztandaru jest szacowany na ok. 20 tys. zł. Komitet posiada konto bankowe, na które można wypłacać datki. Pieniądze już płyną, ale jeszcze sporo brakuje do potrzebnej kwoty.

— Inicjatywa ta nas bardzo cieszy. Dowodzi to, że lokalna społeczność dostrzega to, co robimy dla mieszkańców, dla regionu — nie kryje zadowolenia dowódca 4 WMBOT. — Nieraz już nasi żołnierze pomagali policji w poszukiwaniach zaginionych osób, np. grzybiarzy w okolicach Lidzbarka Warmińskiego. Wspieramy służby sanitarne w walce z ASF. Jesteśmy żołnierzami, pamiętamy więc o kombatantach, pomagamy im, kultywujemy także pamięć o AK. Zgodnie z naszą dewizą "Zawsze gotowi, zawsze blisko" — podkreśla płk Bryś.

Uroczystość wręczenia Terytorialsom sztandaru planowana jest na 17 maja. W dniu, w którym brygada będzie obchodzić swoje święto.

Andrzej Mielnicki


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej i tygodnika lokalnego tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl