Efektywność geoportalu zdecydowanie powyżej oczekiwań

Anna Kowalewska - dyrektor Wydziału Geodezji w Starostwie Powiatowym w Olsztynie

Anna Kowalewska - dyrektor Wydziału Geodezji w Starostwie Powiatowym w Olsztynie

Autor zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Olsztynie

Powiat Olsztyński zakończył wdrażanie wartego 4,2 mln złotych projektu „e-mapa 2”. Już widać, że efekty zastosowania nowoczesnych rozwiązań informatycznych w Wydziale Geodezji okazały się zdecydowanie lepsze niż oczekiwano.
Efektywność geoportalu zdecydowanie powyżej oczekiwań

Powiat Olsztyński zakończył wdrażanie wartego 4,2 mln złotych projektu „e-mapa 2”. Już widać, że efekty zastosowania nowoczesnych rozwiązań informatycznych w Wydziale Geodezji okazały się zdecydowanie lepsze niż oczekiwano.

W 2014 roku powiat olsztyński wdrożył projekt informatyczny „e-mapa”, polegający na utworzeniu geoportalu geodezyjnego (nowoczesnego sposobu udostępniania informacji przestrzennej), przetworzeniu danych analogowych do postaci numerycznej i złożeniu cyfrowej ewidencji budynków oraz lokali.

Kolejnym krokiem było poszerzenie funkcjonalności tego systemu poprzez rozszerzenie zakresu usług świadczonych tą drogą zainteresowanym. Wiosną 2018 roku ruszyła „e-mapa 2”. Główną ideą projektu było zwiększenie ilości dostępności danych, takich jak ewidencja gruntów i budynków, sieć uzbrojenia terenu i danych topograficznych, czyli informacji np. o krawężnikach, drzewach, skarpach itp.

Dostęp do e-usług stał się również niezwykle prosty. Można z nich korzystać za pośrednictwem dowolnego komputera i z dowolnego miejsca. Warunkiem jest dostęp do sieci i wejście na stronę powiatolsztynski.geoportal2.pl. Geoportal dostosowany jest również do potrzeb osób z niepełnosprawnością wzrokową.

Po półtora roku od wdrożenia projektu nadszedł czas na podsumowanie i analizę jego efektywności. Jak się okazało, wyniki zaskoczyły samych urzędników. – Liczba odwiedzin geoportalu w 2019 roku w trybie publicznym wyniosła prawie 122,5 tysiąca.

Liczba wywołań samej usługi WMS, czyli wyświetlenia treści mapy udostępnianej za pomocą geoportalu powiatu olsztyńskiego, jak i zewnętrznych serwisów, np. geoportal.gov.pl, osiągnęła zaś pułap 18,6 mln. Dużym udogodnieniem jest też możliwość uiszczenia płatności przez internet; liczba tego typu operacji wyniosła 2744 – mówi Anna Kowalewska, geodeta powiatowy i dyrektor Wydziału Geodezji w Starostwie Powiatowym w Olsztynie. Jak dodaje, sukces wdrożonego projektu jest zasługą dużego zaufania zarówno Zarządu, jak i Rady Powiatu w Olsztynie dla takiego rozwiązania informatycznego w olsztyńskim starostwie, a także zaangażowania pracowników wydziału oraz firm realizujących projekt.

Z efektu realizacji projektu zadowoleni są też sami samorządowcy. – Zadaniem urzędu jest zapewnienie klientom obsługi na możliwie najwyższym poziomie, a przez to ułatwienie im życia i pracy. Projekt „e-mapa 2” podniósł ten poziom wysoko. Wdrożyliśmy rozwiązania, które pozwalają uzyskać aktualne dane z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, bez wychodzenia z domu, przez 24 godziny na dobę, czyli także poza godzinami pracy urzędu. To duże udogodnienie dla naszych klientów, którzy nie tracą czasu, wysiłku i pieniędzy na dojazd do starostwa. Dziennie Wydział Geodezji odwiedza około 50 osób. Dzięki temu, że mamy geoportal, znacznie więcej osób korzysta z naszej bazy danych. My możemy też szybciej realizować zadania nałożone na samorząd – podsumowuje Andrzej Abako, starosta olsztyński.

Projekt „e-mapa 2 – rozwój e-usług powiatu olsztyńskiego” kosztował 4,2 mln zł. Jego realizację umożliwiło dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020 w zakresie zintegrowanej informacji geodezyjnej i kartograficznej Warmii i Mazur w wysokości ponad 3,5 mln zł, resztę środków stanowił wkład własny Powiatu.

Geoportal - zrzut ekranu


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej i tygodnika lokalnego tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl