Pobierasz świadczenie z ZUS? Sprawdź, czy go nie stracisz

2020-03-02 19:41:22(ost. akt: 2020-03-03 09:46:17)

Autor zdjęcia: Michał Jarmoluk/ Pixabay

Osoby, które nie ukończyły wieku emerytalnego, a oprócz emerytury lub renty osiągają dodatkowe przychody, muszą sprawdzać, czy ich zarobki nie spowodują zmniejszenia lub zawieszenia wypłaty świadczenia. Od 1 marca 2020 roku limity będą wyższe niż w poprzednim kwartale.

Aktywność zawodowa seniorów ciągle rośnie. W ciągu ostatnich czterech lat liczba pracujących emerytów wzrosła o około 30 proc. Wśród pracujących emerytów w 2018 r. przeważały kobiety i stanowiły 56 proc. Prawie 90 proc pracujących emerytów to osoby w wieku 60-65 lat i więcej. Właśnie ta grupa pracujących emerytów, czyli tych, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny, czyli 60 lat – kobieta i 65 lat – mężczyzna może dorabiać bez żadnych limitów i nie martwić się rozliczeniami z ZUS.

Kontrolować wysokości swoich przychodów z tytułu dodatkowej pracy muszą wcześniejsi emeryci i renciści – przypomina Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego. - Limity dotyczą bowiem tylko osób, które nie osiągnęły jeszcze 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Emeryt, który już osiągnął powszechny wiek emerytalny może dorabiać bez żadnych ograniczeń i nie martwić się tym, że ZUS zawiesi lub zmniejszy kwotę wypłacanych mu świadczeń. – dodaje rzeczniczka.

Wysokość przysługującej emerytury lub renty może ulec zmniejszeniu lub prawo do tych świadczeń zawieszeniu w przypadku osiągania przez świadczeniobiorcę przychodu wpływającego na uprawnienia emerytalno-rentowe powyżej określonej kwoty granicznej.

Kiedy ZUS zawiesi lub zmniejszy wcześniejszą emeryturę lub rentę?

Świadczenie ulega zmniejszeniu w razie osiągania przychodu w kwocie przekraczającej 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, ostatnio ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Natomiast w razie osiągania przychodu w kwocie wyższej niż 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, prawo do emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy oraz renty rodzinnej, do której uprawniona jest jedna osoba, ulega zawieszeniu.

Ile może dorobić emeryt i rencista w 2020 roku?


Źródło: ZUS/ Katarzyna Krupicka


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej i tygodnika lokalnego tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Zw0lenniczka PO-KO #2879488 | 83.6.*.* 4 mar 2020 08:11

  Jak nasza kandydatką Kidawa zostanie Prezydentkom to w ramach ratowania Budżetu Państwa zlikwiduje wszystkie świadczenia. Nasi wyborcy i wyznawcy to zrozumieją.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Dociekliwy #2879081 | 89.228.*.* 3 mar 2020 10:52

  Najwyraźniej Pani Rzecznik jest mało kompetentna, by zajmować obecne stanowisko, jeżeli używa terminu "osoby, które NIE UKOŃCZYŁY wieku emerytalnego".

  Ocena komentarza: warty uwagi (32) odpowiedz na ten komentarz

 3. aaa #2879026 | 176.97.*.* 3 mar 2020 08:41

  Co to znaczy 'nie ukończyć wieku emerytalnego'

  Ocena komentarza: warty uwagi (34) odpowiedz na ten komentarz