Sejm zajmie się ustawą w sprawie koronawirusa

2020-03-02 08:04:57(ost. akt: 2020-03-03 09:48:28)

Autor zdjęcia: Archiwum GO

W niedzielę wieczorem do Sejmu wpłynął projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.
"W związku z zagrożeniem rozprzestrzeniania się zakażeń wirusem SARS CoV-2 istnieje konieczność wprowadzenia szczególnych rozwiązań, umożliwiających podejmowanie działań minimalizujących zagrożenie dla zdrowia publicznego (...)" - czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy, którą ma się zająć Sejm w czasie dzisiejszego specjalnego posiedzenia.

Czego ma dotyczyć ustawa?

"Ustawa określa w szczególności zasady i tryb zapobiegania oraz zwalczania zakażenia i rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej u ludzi, wywołanej wirusem SARS-CoV-2, w tym zasady i tryb podejmowania działań przeciwepidemicznych i zapobiegawczych w celu unieszkodliwienia źródeł zakażenia i przecięcia dróg szerzenia się choroby, zadania organów administracji publicznej w zakresie zapobiegania oraz zwalczania tej choroby, uprawnienia i obowiązki świadczeniobiorców, świadczeniodawców oraz osób przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie zapobiegania oraz jej zwalczania oraz zasady pokrywania kosztów realizacji zadań związanych przeciwdziałaniem COVID-19, w szczególności tryb finansowania świadczeń opieki zdrowotnej dla osób z podejrzeniem zakażenia lub zakażeniem tą chorobą w celu zapewnienia tym osobom właściwego dostępu do diagnostyki i leczenia" - piszą twórcy projektu.


Jakie zapisy znalazły się w projekcie?

Są to m.in. kwestie dotyczące pracy zdalnej, wypłacania zasiłków czy umożliwienia odwoływania zajęć w szkołach i uczelniach.


*) W celu przeciwdziałania COVID-19 pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie, przez czas oznaczony, pracy określonej w umowie o pracę, poza miejscem jej stałego wykonywania (praca zdalna).
*) W przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły do których uczęszcza dziecko, z powodu COVID-19, ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem, o którym mowa w art. 32 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 645 i 1590) przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy za okres nie dłuższy niż 14 dni.

*) Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przyznawany jest w trybie i na zasadach określonych w ustawie, o której mowa w ust. 1, i nie wlicza się do okresu, o którym mowa w art. 33 ust. 1 pkt 1 tej ustawy. Za okres pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego, zasiłek, o którym mowa w art. 32 ust. 1 ustawy, o której mowa w ust. 1, nie przysługuje.

*) Wojewoda może wydawać polecenia obowiązujące wszystkie organy administracji rządowej działające w województwie i państwowe osoby prawne, organy samorządu terytorialnego, samorządowe osoby prawne oraz samorządowe jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej w związku z przeciwdziałaniem COVID-19. Polecenia podlegają natychmiastowemu wykonaniu.


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej i tygodnika lokalnego tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Komentarze (10) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ziomek #2878668 | 83.9.*.* 2 mar 2020 14:22

  Jestem głęboko za wolą sejmu aby w nasze granice nie wdarł się koronawirusa a to ze względu że u nas stacjonuje spora grupa wojsk okupacyjnych a jeszcze ośmiokrotnie więcej ma jej przybyć ponoć na ćwiczenia jakby u siebie im brakowało miejsca ale jak polski podatnik płaci za takie obyczaje no cóż na razie posłowie to akceptują i się domagają aby pieniądze podatnika na takie cele były wydawane a prezydent z radością potwierdza to co dzieje sie w naszym kraju. Dla tego przemysł upada a praca tylko na zachodzie dla polskiego podatnika.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-7) odpowiedz na ten komentarz

 2. PIs zawsze ponad wszystko #2878574 | 188.146.*.* 2 mar 2020 11:11

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Rząd skutecznie broni nas przed wirusem, gdy szaleje on w obcych krajach. Wiara i patriotyzm są barierą nie do pokonania dla tej plagi naszych czasów. Głosujcie na Andrzeja Dudę, a pokonamy wszystkie kryzysy!!@

  1. j. #2878554 | 83.5.*.* 2 mar 2020 10:34

   Zamiast profilaktyki i leczenia - ustawa i modlitwa! Bo nic innego nie potrafią.... "Boże chroń Polskę!"

   Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz

  2. xsx #2878553 | 178.235.*.* 2 mar 2020 10:31

   Ale świńską grypą się nie przejmują, zmarło na nią wielokrotnie więcej ludzi niż na SARS, a dziki biegają po Olsztynie jak koty.

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

  3. pis #2878538 | 185.138.*.* 2 mar 2020 10:03

   Mówią, że nie ma wirusa w Polsce. Nie wierzę . To tylko kwestia potwierdzenia zachorowania.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (10)