Wyloguj mózg. I kup sobie zegarek

2020-03-08 09:00:00(ost. akt: 2020-03-08 09:04:42)

Autor zdjęcia: Pixabay

Nie polecam tej książki rodzicom, nauczycielom i właściwie nikomu. Chyba że ktoś naprawdę jest ciekawy, jak codziennie zabijamy swój mózg przy pomocy swoich smartfonów. Więc, jeżeli chcecie żyć w błogiej nieświadomości— to nie czytajcie.
Psychiatrzy nie są w tej kwestii jednomyślni. Jedni uważają, że uzależnienie od internetu to choroba, inni że zaburzenie. Pewne jest jednak to, że dzisiaj nikt już nie jest w stanie wyobrazić sobie życia bez internetu i smartfona. I nie chodzi tutaj o tych, którzy żyją już tylko sztuczną rzeczywistością. Ani też o uzależnienie od gier, bo te zostało już dwa lata temu uznane oficjalne przez Światową Organizację Zdrowia za chorobę.

Chodzi o nas, zwykłych zjadaczy chleba. I o szkody, jakie naszemu mózgowi wyrządza traktowanie smartfona jako stałego towarzysza naszej codzienności. To właśnie o tym pisze szwedzki psychiatra Anders Hansen w swojej najnowszej książce „Wyloguj swój mózg”.
Okazuje się bowiem, że szkodliwe dla naszego mózgu jest nie tylko korzystanie ze smartfona, ale także po prostu to, że mamy go pod ręką. Hansen powołuje się na wiele badań, które tego dowodzą.

Jak choćby eksperyment, w którym wzięło udział 500 amerykańskich studentów, u których badano pamięć i koncentrację. Podzielono ich na dwie grupy. Jedni mieli ze sobą wyciszone telefony, drudzy zostawili je na zewnątrz. Lepiej z zadaniami poradzili sobie ci drudzy. Tych pierwszych rozpraszało samo trzymanie telefonu przy sobie. Takich badań było sporo. I wszystkie dowiodły jednego: — Okazało się, że telefon komórkowy kradnie uwagę osób badanych nawet, jeśli tylko leży w pobliżu — podsumowuje Hansen.


Smartfon pod ręką to podstawa naszego cyfrowego stylu życia. Jego główna cechą jest to, że staramy się robić kilka rzeczy na raz. Z angielska nazywamy to multitaskingiem, czyli po naszemu wielozadaniowością. Ja na przykład pisząc ten tekst, zerkałem jednocześnie na wiadomości w telewizorze i podglądałem pushe podrzucane mi przez różne strony. Tymczasem, dowodzi Hansen, nie istnieje coś takiego jak wielozadaniowość. W istocie to umiejętność szybkiego przełączania się z robienia jednej rzeczy na drugą, a nie robienia kilku rzeczy jednocześnie.

Hansen przypomina nam też, że nauka z ekranu jest mniej afektywna. A przesadne korzystanie ze smartfona przez dzieci jest szkodliwe dla ich intelektualnego rozwoju. Wiedzieli o tym carowie naszej technologicznej rzeczywistości. Bill Gates kupił swoim dzieciom telefony, gdy miały 14 lat. Steve Jobs rygorystycznie ograniczał swoim dzieciom czas przeznaczony na korzystanie z produktów swojej firmy.

Autor „Wyloguj swój mózg” w swojej książce bardzo dokładnie i przekonywająco wyjaśnia dlaczego stałe korzystanie ze smartfona zabija nasz mózg.

Co radzi?
Przede wszystkim "odspawanie się" od ekranika przed samym snem. Tak, jak zdrowo jest nie jeść 2-4 godziny przed senem dla naszej wagi, tak dla naszego mózgu zdrowe jest odstawienie przed snem smartfona. Lepiej się nam będzie spało. A sen jest ważny, bo wtedy nasz mózg wybiera sobie co w danym dniu było warte do zapamiętania. Dlatego radzi, żeby zamiast ze smartfona korzystać z budzika. I z ręcznego zegarka za dnia.

Swoją książkę Hansen kończy następującym zdaniem: "Odinstaluj media społecznościowe w telefonie i używaj ich tylko na komputerze". Ale to raczej nie jest w dzisiejszych czasach możliwe.

Igor Hrywna

to urodzony w 1974 roku szwedzki lekarz, specjalista w dziedzinie psychiatrii w Instytucie Karolinska. W swoich książkach w prosty sposób wyjaśnia najnowsze odkrycia neurobiologii oraz to, jak możemy wykorzystać je w codziennym życiu. Napisał też "W zdrowym ciele zdrowy mózg" oraz z Carlem Johanem Sundbergiem "Projekt zdrowie. Szwedzki poradnik inteligenta. Jak świadomie wyćwiczyć ciało i umysł". Za "Wyloguj swój mózg" otrzymał prestiżową nagrodą The Health Award of the Year.


Anders Hansen
Wyloguj swój mózg. Jak zadbać o swój mózg w dobie nowych technologii
Wydawnictwo Znak Anders Hansen:

Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej i tygodnika lokalnego tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ogarnięty 2 #3019979 | 188.146.*.* 13 gru 2020 17:23

  A ja nie mam portali społecznościowych e smartfonie! S nadto ,2 m-ce temu zlikwidowałem konto na FB. Ulga. Nie zakładam górna żadnym portalu spol.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 2. asdwertgy #2982947 | 46.76.*.* 9 paź 2020 13:11

  Ale to raczej nie jest w dzisiejszych czasach możliwe. jako nie jest jest to tylko od nas zależy tam nie mamy nic ważnego ...

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. Malwina #2882959 | 194.99.*.* 9 mar 2020 20:34

  mam smartfon i z niego korzystam ale staram się ograniczać ilość technologi w otoczeniu dlatego zegarek mam klasyczny z jordan kerr

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Mr x #2882195 | 109.196.*.* 8 mar 2020 18:31

   Telefon jest tylko narzedziem, nie trzeba sie go pozbywac, trzeba jedynie zrewidowac sposob korzystania z niego. Nawet bron Cie nie zabije jezeli nie wycelujesz jej w siebie i nie nacisniesz spustu.

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

  2. białymiś #2882000 | 5.173.*.* 8 mar 2020 09:26

   "Odinstaluj media społecznościowe w telefonie i używaj ich tylko na komputerze" - a po co w ogóle mieć media społecznościowe? Ja nie mam, nie miałem i nie zamierzam mieć.

   Ocena komentarza: warty uwagi (12) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)