Czas na nową Uranię! 130 milionów z Unii, 30 mln z miasta

2020-02-21 11:34:21(ost. akt: 2020-02-21 13:04:15)
Tak ma wyglądać hala Urania po remoncie

Tak ma wyglądać hala Urania po remoncie

Autor zdjęcia: GO/ projekt: Urban Architect Dorota Szymaniak-Urban w Olsztynie

Komisja Europejska przekaże 130 milionów złotych na dofinansowanie remontu hali Urania w Olsztynie. Ale 30 mln zł musi wyłożyć miasto. Termin realizacji to 2023 rok. Szczegóły poznaliśmy na konferencji w urzędzie marszałkowskim.
Na nową Uranię Olsztyn czeka od lat. O sprawie pisaliśmy już w październiku. Wtedy — podczas sesji sejmiku województwa — dobre wiadomości przekazał marszałek województwa, Gustaw Marek Brzezin.
Wtedy też wicemarszałek Miron Sycz, odpowiedzialny za wdrażanie środków unijnych, mówił „Gazecie Olsztyńskiej”:

— Zrobiliśmy remanent w zakontraktowanych do tej pory środkach z Regionalnego Programu Operacyjnego. To fundusze unijne. Do tej pory zakontraktowaliśmy 70 proc., ale są działania, w których podpisywanie umów nie szło zbyt dobrze. Dlatego postanowiliśmy zwrócić się do Komisji Europejskiej o reprogramowanie, czyli przeniesienie części z nich na wskazane przez nas inwestycje. Jest wśród nich właśnie rozbudowa i modernizacji hali Urania.

Miasto czekało tylko na decyzję Komisji Europejskiej, która zdecydowała, że projekt musi być najpierw ocenić inicjatywa Jaspers.
Decyzję mieliśmy poznać najpóźniej 19 lutego. Komisja Europejska trzymała więc miasto w niepewności do ostatniej chwili, ale Miron Sycz przyznał nam wcześniej, że spodziewamy się decyzji pozytywnej.

— Wówczas od razu przystępujemy do działania. Miasto składa aplikację i ruszamy, bo czasu nie będzie tak dużo — zapowiadał wicemarszałek.
Radości z decyzji nie krył zarząd województwa.


To wielka szansa dla Olsztyna, bo miasto od lat planuje inwestycję, ale nie było w stanie zdobyć na nią środków samodzielnie. Łącznie przebudowa ma kosztować 154 mln zł.

— Decyzja zapadła. Unia Europejska sfinansuje modernizację hali „Urania”. To bardzo dobra i wyczekiwana informacja. Oczywiście, musimy dołożyć do tej inwestycji nasze, gminne pieniądze, ale 85 proc. unijnej dotacji w zasadzie przesądza o jej powodzeniu. Dziękuję wszystkim, którzy dołożyli swoją cegiełkę do tego pozytywnego rozstrzygnięcia — napisał Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna.

— Minister Sportu w 2018 roku odmówił miastu dofinansowania modernizacji tej hali — przypomniał Gustaw Marek Brzezin. — Tymczasem to jedyny tego typu obiekt w województwie i de facto służy wszystkim mieszkańcom. Dlatego Zarząd Województwa podjął ryzyko wynegocjowania pieniędzy europejskich, chociaż co do zasady już nie finansują tego typu inwestycji. To naprawdę wielka rzecz — podkreślił.

Poza przebudową hali, w projekcie ujęta została budowa lodowiska zewnętrznego i parkingu podziemnego.

— Prace będą polegać na wyburzeniu części obiektu i wybudowaniu dwóch skomunikowanych ze sobą brył — wyjaśnia dyrektor Wydziału Strategii i Funduszy Europejskich, Justyna Sarna-Pezowicz.

W bryle A ma powstać wielofunkcyjne boisko, wykorzystywane m.in. w rozgrywkach siatkarskich, piłki ręcznej, koszykówki, tenisa ziemnego, tenisa stołowego, badmintona, futsalu, boksu. Boisko byłoby zlokalizowane ponad cztery metry niżej, niż obecne, a widownia ma liczyć 4045 miejsc.
W bryle BC zaplanowano m.in. salę treningowo-rozgrzewkową z miejscami na widowni dla 500 osób, salę podnoszenia ciężarów, salę judo, siłownię oraz zaplecze sanitarno–szatniowo-rehabilitacyjne z pomieszczeniami dla zawodników, sędziów, trenerów, cheerleaderek.
Przetarg na wykonawstwo ma być ogłoszony w połowie roku, a prace mają się zacząć w drugiej połowie roku.


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej i tygodnika lokalnego tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Komentarze (39) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. asd #2875031 | 195.206.*.* 24 lut 2020 20:00

  ohydny ten projekt wygląda gorzej niz teraz

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

 2. Zofia 87 lat #2873871 | 31.0.*.* 22 lut 2020 17:20

  Gazeta Olsztyńska w jednym z artykułów z tego tygodnia pisze o dofinansowaniu przez UE dużymi kwotami Olsztyna i Gdańska z tym że chodzi o spalarnię i recykling odpadów.Musicie się państwo dziennikarze zdecydować.Urania czy ZGOK?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. L #2873802 | 37.201.*.* 22 lut 2020 14:03

  Jeszcze tak niedawno budowalo sie za setki tysiace zlotych , teraz buduje sie w setkach milionow zlotych. Czy wszystko az tak podrorzalo ?. Zeby tylko komus sie czesc pieniedzy nie przylepila . Zebysmy potem nie czytali opowiesci jak o Tomku . Z pewnoscia nowa hale by wybudowala jakas polska firma za mniejsze pieniadze. Kwota na przebudowe 154 miliony zl. to az sie nie chce wierzyc.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. 10 % #2873768 | 95.160.*.* 22 lut 2020 12:47

   160 mln na modernizacje hali urania? Nawet w lodowiskiem to jakieś szaleństwo!! Czy kosztorysy były robione w euro a nie w złotówkach? CBA, CBS I NIK powinny przyglądać się tej inwestycji, bo z daleko śmierdzi szwinglem.

   Ocena komentarza: warty uwagi (13) odpowiedz na ten komentarz

  2. Buszujący w zbożu #2873744 | 88.156.*.* 22 lut 2020 11:57

   Z którego roku jest kosztorys?

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (39)