Rycerz, kiosk i łącznik do toalety wstrzymali remont dworca [SONDA]

2020-02-23 14:00:00 (ost. akt: 2020-02-23 20:03:22)

Autor zdjęcia: PKP S.A.

Konserwator zabytków chce wpisania do rejestru zabytków dworca w Olsztynku. Kolejarze dziwią się. A mieszkańcy nie bardzo wiedzą o co chodzi.
Na początek należy się państwu trochę historii. Pierwszy pociąg na stację Olsztynek wjechał w 1887 roku. Przybył z Olsztyna. Potem przyszła Wielka Wojna, a wraz z nią w 1914 roku w ówczesnych Prusach Wschodnich pojawili się Rosjanie. Pod Tannenbergiem (niedaleko Grunwaldu) zatrzymał ich marszałek Paul von Hindenburg.
I to z nim związana jest historia zachowanego do dzisiaj dworca w Hohenstein czyli dzisiejszym Olsztynku. Niemcy bardzo szybko uznali, że zwycięstwo pod Tannenbergiem to świetne antidotum na klęskę z 1410 roku. I w latach dwudziestych obok cmentarza wojennego postawili gigantyczny pomnik poległych niemieckich żołnierzy.

Kiedy Hindenburgowi się zmarło, to pochowano go w Tannenbergu, a pomnik w latach 1934-1935 przerobiono na mauzoleum. W uroczystościach wziął udział sam Adolf Hitler.

Pomnik Rzeszy ku Czci Hindenburga i Poległych pod Tannenbergiem

Teraz okazało się, że konserwator chce w ogóle wstrzymać prace, a cały dworzec wpisać na listę zabytków.

– Wszczęliśmy postępowanie o wpis całego dworca do rejestru zabytków – powiedział w rozmowie z nami Andrzej Kaliczyński, zastępca wojewódzkiego konserwatora zabytków. – W związku z tym prace na dworcu zostały wstrzymane.
– Rzeczywiście ostatniego dnia stycznia została przeprowadzona wizytacja przedstawicieli Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, jednak nie trafiła do nas żadna decyzja administracyjna wstrzymująca prace – powiedział nam z kolei Michał Stilger, rzecznik prasowy PKP S.A.

– Wbrew pojawiającym się opiniom, nie jest prawdą, że PKP unikają kontaktu z konserwatorem zabytków. Rozmawialiśmy z konserwatorem oraz przesłaliśmy obszerną odpowiedź w sprawie uwag Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków dot. prowadzonych prac budowlanych – dodał rzecznik.

Dworzec w Olsztynku....
Powinien zostać uznany za zabytek
63.53%
Nie powinien zostać uznany za zabytek, ale zabytkowe powinny zostać trzy jego elementy wymienione w tekście
14.97%
Nie powinien być zabytkiem
21.5%

Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej i tygodnika lokalnego tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.plKomentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ja #2877761 | 83.9.*.* 29 lut 2020 08:49

  Wkz uzgodnił projekt budowlany. W trakcie realizacji jakiś pajac jeżdzi Pociagiem i robi foto i donosi że rozwalają taki piękny budynek Za komuny nie patyczkowali by sie z budynkiem poniemieckim ale kasy nie Było . Zreszta Niemcy u siebie też nie patyczkuja sie z takimi zabytkami Troche u nich popracowalem to widziałem.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Kronos #2874488 | 78.131.*.* 24 lut 2020 06:51

  Z tego co mi wiadomo konserwator zabytków uzgodnił projekt remontu dworca, to teraz czego on chce? Czyżby wiosenne przebudzenie???

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 3. Ambasada Prusakow #2874458 | 93.207.*.* 23 lut 2020 23:20

  Nie to czy powinien a MUSI zostac uznany za zabytek i w duchu epoki odrestaurowany coby przypominal aktualnym Mieszkancowm, ze nie sa ani pierwszymi ani Ostatnimi na tej Ziemii. Nie bac sie. Historia jest nauczycielka zycia i pokazywac nawet to co bylo w epoce sprzed 2000,- lat o ile udaloby siec to odkryc. W miescie w ktorym czesto bywam w Hessen ,przed laty przy okazji modernizacji centralnego palcu odkryto CASTEL z epki Imperium Romanum i prace archelogow trwaly ok. 8 miesiecy i dopiero po tym wykopaliska zostaly zasypane a le w takiej technologii aby dalo sie to latwo odkopac w przyszlosci i wybudowanoa nowa nawierzchnmie w bardzo drogiej technologii a czesc najtrudniejszych robot wykonali Portugalczycy pod nadzorem Ukrainca na bardzo wysokim poziomie. Dzis trwaja tam prace archeologiczne w miejscu po zburzonych domach w zwiazku z potrzeba dojazdu do budowy apartamentowca i tez odkryto fundamety domow sprzed 700,- lat i tych nowych sprzed zaledwie 200 lat jakie zburzono a po zakonczeniu inswestycji beda zbudowane od nowa bo to byly lokalle handlowe, restauracje na parterze a wyzej mieszkania. Troska i szacunek z jaka Niemcy traktuja niektore swoje Historie jest imponujaca totez wypada brac z nich przyklad coby nastepcy mieli okazje poznac Historie miejsca.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 4. Pasazer #2874262 | 188.146.*.* 23 lut 2020 15:38

  Po co taki etat jak konserwator zabytków jeszcze istnieje-szkoda pieniędzy na taki etat

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz