Sąd nie wyraził zgody na ślub niepełnosprawnej pary

2020-02-20 13:34:22(ost. akt: 2020-02-20 16:30:03)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Sąd Rejonowy w Biskupcu postanowieniem z dnia 19 lutego 2020 r. oddalił wnioski pary z Biskupca o zezwolenie na zawarcie związku małżeńskiego.
30 października 2018 r. niepełnosprawna intelektualnie para złożyła do miejscowego sądu wnioski o zezwolenie na zawarcie związku małżeńskiego.

– Sąd Rejonowy w Biskupcu przeprowadził w powyższej sprawie bardzo szerokie postępowanie w postaci przesłuchania licznych świadków, wysłuchania stron, zlecenia wywiadów środowiskowych oraz dwóch opinii psychiatryczno-psychologicznych. Do postępowania zostały dołączone również akta sprawy karnej dotyczącej mężczyzny – informuje sędzia Olgierd Dąbrowski-Żegalski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Sąd Rejonowy w Biskupcu w dniu 19 lutego 2020 r. zakończył postępowanie w tej sprawie, wydając postanowienie, którym oddalił wnioski pary o zezwolenie na zawarcie związku małżeńskiego.

– W ocenie sądu sporządzone w tej sprawie opinie psychiatryczno-psychologiczne jednoznacznie wskazują, że są wątpliwości, co do zdolności spełniania przez wnioskodawców funkcji małżeńskich i rodzicielskich. U obojga wnioskodawców biegli stwierdzili upośledzenie intelektualne w stopniu lekkim. Obniżona sprawność umysłowa oraz zaburzenia ruchowe wnioskodawczyni powodują, że potrzebuje ona pomocy i wsparcia w swoim funkcjonowaniu. Narzeczony jest dla niej wsparciem w miarę własnych możliwości, ale także posiada ograniczenia związane z chorobą somatyczną i niepełnosprawnością intelektualną. Zatem brak pewności, czy wsparcie partnera byłoby wystarczające i dałoby gwarancję bezpieczeństwa dla przyszłego potomstwa – dodaje Olgierd Dąbrowski-Żegalski.

Sąd nie tylko w tym widzi zagrożenie dla trwałości małżeństwa i bezpieczeństwa przyszłego potomstwa wnioskodawców. Na rozstrzygnięcie sprawy wpływ miały także nowe okoliczności w postaci zeznań pracowników Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Biskupcu. Z zeznań tych świadków wynika m.in., że wnioskodawca ma pretensje do narzeczonej, że jest obciążany pracami domowymi w zbyt dużym stopniu, ma zbyt wiele obowiązków w tym związku i czuje się zmęczony. W ocenie sądu zeznania tych świadków są spójne i nie wynikają z chęci postawienia stron w złym świetle.

"W powyższej sprawie nie można tracić z pola widzenia okoliczności o charakterze obyczajowym, będącej w przeszłości przedmiotem postępowania karnego, przy czym w sprawie tej doszło do zatarcia skazania wobec wnioskodawcy" – czytamy w komunikacie Sądu Okręgowego w Olsztynie,


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej i tygodnika lokalnego tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Kto zarabia na niepełnosprawnych #2874108 | 79.184.*.* 23 lut 2020 09:46

  Trudno o komentarz nie znając tej pary ale ta para jak będzie chciała to ze sobą będzie i ani sąd ani ksiądz nic na to nie poradzą. Ja zwróciła bym uwagę jak są wydawane pieniądze z PFRON., kto to kontroluje ?? Z moich obserwacji wynika, że najmniej korzystają osoby niepełnosprawne a łatwą kasę mają tzw. rehabilitanci, logopedzi itp. Na papierze wszystko wygląda pięknie a rzeczywistość, szkoda gadać! PFRON w Olsztynie finansuje programy wspierające rehabilitację a czy widzi WARUNKI w jakich ta pseudo rehabilitacja się odbywa ???????

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Hej #2873395 | 83.9.*.* 21 lut 2020 20:02

   Znowu nie ma komentarza o p M , wszystkie skasowane, rodzice zacznijcie mówić jak jest naprawdę

   odpowiedz na ten komentarz

  2. zyta #2873026 | 46.170.*.* 21 lut 2020 09:38

   Brawo Pani Sędzia.

   Ocena komentarza: warty uwagi (12) odpowiedz na ten komentarz

  3. dlaczego zabraniac #2873010 | 89.228.*.* 21 lut 2020 09:14

   jak beda chcieli to beda miec dzieci i zaden sad im nie zabroni , ludzkie prawo do prokreacji, niech robia to legalnie, a wolne sady znowu chca zastapic Boga

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. mania #2872643 | 83.5.*.* 20 lut 2020 18:20

    Mają prawo do uczuć,a osoby otaczające tę parę do rozsądku. Przyszły mąż już narzeka , że ma za dużo obowiązków w domu to co by było po ślubie ? Czy rodziny tych osób potrafią im pomóc w każdej sytuacji czy spocznie to na MOPS ?

    Ocena komentarza: warty uwagi (15) odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (7)