Obowiązki pracujących emerytów i rencistów. Powiadom ZUS o swoich przychodach!

2020-02-20 20:22:00(ost. akt: 2020-02-20 18:11:29)
Zdjęcie jest tylko ilustracją tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją tekstu

Autor zdjęcia: Pixabay.com

Emeryci i renciści, którzy dorabiają do swoich świadczeń, mają jeszcze prawie dwa tygodnie na powiadomienie ZUS o osiągniętych przez siebie przychodach w 2019 roku. W tym roku obowiązek ten należy wypełnić do 2 marca, gdyż ostatni dzień lutego 2020 r. przypada w sobotę.
Dokumentów nie muszą składać emeryci, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny, a także osoby, które pobierają renty dla inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy pozostaje w związku ze służbą wojskową oraz renty rodzinne przysługujące po osobach uprawnionych do tych świadczeń.

Przychody rozlicza się na podstawie zaświadczenia od pracodawcy zatrudniającego emeryta lub rencistę. Osoby opłacające składki same za siebie (np. prowadzące działalność gospodarczą) zobowiązane są do przedstawienia oświadczenia o wysokości przychodu. Zaświadczenie należy dostarczyć do oddziału ZUS, który wypłaca emeryturę lub rentę.

Dokumenty muszą złożyć osoby, które jeszcze nie osiągnęły powszechnego wieku emerytalnego, pobierają wcześniejszą emeryturę bądź rentę i pracowały w 2019 r. Nie ma znaczenia, czy była to umowa o pracę czy umowę zlecenia, czy prowadzenie własnej firmy. Informacja o przychodach potrzebna jest ZUS-owi do rozliczenia wypłacanego świadczenia — wyjaśnia Anna Ilukiewicz rzecznik prasowy ZUS w województwie warmińsko-mazurskim.

Zgodnie z przepisami ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, zmniejszeniu podlega emerytura lub renta, gdy uzyskany przychód jest większy niż 70 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w kraju. Do zawieszenia świadczenia dochodzi wówczas, gdy przychód przekroczy górną kwotę graniczną, tzn. 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia.


Zawieszone zostają emerytury i renty świadczeniobiorców, którzy osiągnęli przychód przekraczający 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Przychód w kwocie nie przekraczający 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia nie wpływa na wysokość wypłacanego świadczenia.

Jeśli świadczeniobiorca nie złoży oświadczenia o kwocie przychodu uzyskanego w 2019 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpocznie postepowanie wyjaśniające. Im szybciej doręczy takie zaświadczenie tym szybciej ZUS dokona rozliczenia. W przypadku nienależnie pobranego świadczenia, trzeba będzie je zwrócić razem z odsetkami.

Źródło: ZUS


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej i tygodnika lokalnego tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. zakonnica #2873681 | 37.47.*.* 22 lut 2020 10:38

    TAKICH --------- 2----ETATOWCOW NALEZY DOBRZE--------- ''''UPODATKOWAC''''-----WYZYSKIWACZOW PONSTWOWYCH....

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

  2. stara baba #2872943 | 88.156.*.* 21 lut 2020 07:48

    Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Kiedy wreszcie wprowadzą: praca albo emerytura? Dokąd to starzy ludzie będą blokować etaty? Chcą pobierać świadczenia z ZUS i pracować? Jest tyle miejsc,że można się udzielać,będąc aktywnym,skoro tego tak potrzebują.