19 lutego obchodzimy zupełnie nowe święto państwowe

2020-02-19 10:10:09 (ost. akt: 2020-02-19 10:22:57)

Autor zdjęcia: Ministerstwo Edukacji Narodowej

Data 19 lutego 2020 roku to nie tylko rocznica urodzin wybitnego astronoma, Mikołaja Kopernika, ale także data obchodzonego po raz pierwszy Dnia Nauki Polskiej. Dzisiejsze święto stanowić ma inspirację do pójścia w ślady wybitnych polskich badaczy i wzmocnienia zainteresowania nauką.
Jak podano w uzasadnieniu ustawy z dnia 9 stycznia 2020 r. ustanowienie nowego święta państwowego „stanie się wyrazem najwyższego uznania dla dokonań rodzimych naukowców w ponad 1000-letniej historii naszego narodu i państwa”. Projektodawcy zaznaczyli, że przez stulecia nauka stanowiła kluczowy impuls do rozwoju intelektualnego, społecznego i gospodarczego.

Działo się tak również w okolicznościach dla naszego narodu skrajnie trudnych. Podczas niszczących wojen, rozbiorów i okupacji nauka odgrywała istotną rolę w kształtowaniu kolejnych pokoleń polskich elit poczuwających się do odpowiedzialności za los wspólnoty - przypomnieli autorzy ustawy. Podkreślili oni również, że odkrycia polskich badaczy nieraz wywierały duży wpływ na bieg dziejów całej ludzkości.

Wśród najwybitniejszych rodzimych naukowców, oprócz Mikołaja Kopernika, wskazano również Jana Heweliusza, Ignacego Łukasiewicza, Karola Olszewskiego, Zygmunta Wróblewskiego, Marię Skłodowską-Curie, Henryka Arctowskiego, Ludwika Hirszfelda, Jana Czochralskiego i Stefana Banacha.

"Teoria heliocentryczna, lampa naftowa czy odkrycie radu i polonu to tylko kilka przykładów licznych osiągnięć Polek i Polaków będących najlepszą wizytówką naszego kraju" - czytamy w uzasadnieniu ustawy.

Ustawa o ustanowieniu Dnia Nauki Polskiej Prezydent Andrzej Duda podpisał 3 lutego br.

Źródło: Ministerstwo Edukacji Narodowej


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej i tygodnika lokalnego tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Olo #2871936 | 83.9.*.* 19 lut 2020 17:47

  Jejku ja ja się ciesze że naszemu prezydentowi długopis się nie zacina i mamy nowe święto. Pamiętam takich uczonych z Unii Wolności jak pan Geremek, Mazowiecki, Kwaśniewski co to swym autorytetem pan Miller zapewniał ze posiada tytuł magistra.

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Nick #2871773 | 37.201.*.* 19 lut 2020 14:07

   Mam takie wrazenie ze w Polsce kazdy dzien ma swoje swieto. Czy nie jest to za duza przesada ?

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)