Nowa strategia rozwoju regionu przyjęta

2020-02-19 09:31:41 (ost. akt: 2020-02-19 10:09:46)

Autor zdjęcia: Szymon Tarasewicz

Podczas wtorkowej sesji sejmiku radni województwa przyjęli strategię rozwoju województwa „Warmińsko-Mazurskie 2030. Strategia rozwoju społeczno-gospodarczego”.
Jest to najważniejszy dokument, który wyznacza kierunki rozwoju województwa warmińsko-mazurskiego. „Warmińsko-Mazurskie 2030. Strategia rozwoju społeczno-gospodarczego” należy do czwartej generacji dokumentów strategicznych przygotowywanych na poziomie województw w Polsce. Pierwotna koncepcja rozwoju województwa warmińsko-mazurskiego powstała na przełomie 1999 r. i 2000 r. Przyjęta została jednogłośnie 24 lipca 2000 r. przez sejmik województwa warmińsko-mazurskiego.

Strategia województwa do 2030 roku stanowi rozwinięcie i modyfikację dotychczasowego podejścia do procesów rozwoju. Aktualizacji uległ zarówno kontekst instytucjonalny, jak i społeczno-gospodarczy jej realizacji - choćby procesy demograficzne i migracyjne. Zmodyfikowano układ celów strategicznych z wyraźnym położeniem akcentów na kompetencje mieszkańców. Potrzebnych zarówno w kontekście atrakcyjności inwestycyjnej, jak i realizacji swoich planów życiowych, umożliwiających jednocześnie uczestniczenie w zmianach cywilizacyjnych, jakie niesie ze sobą rewolucja technologiczna.

Projekt poddany był szerokim konsultacjom społecznym. Członkowie zarządu województwa odwiedzili wszystkie powiaty województwa. Nie zabrakło również rozmów z przedstawicielami Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego, Rady Działalności Pożytku Publicznego, społecznej rady seniorów oraz młodzieży. Łącznie w tych konsultacjach wzięło udział 1130 osób. Uchwałę w sprawie przyjęcia strategii rozwoju województwa: „Warmińsko-Mazurskie 2030. Strategia rozwoju społeczno-gospodarczego” przyjęto zdecydowaną większością głosów.

marszałek Brzezin O aktualizację strategii województwa zapytaliśmy Gustawa Marka Brzezina, marszałka województwa warmińsko-mazurskiego.
— Panie marszałku, strategia ma przynieść same korzyści dla regionu. Na co możemy liczyć?
— To czwarta odsłona strategii. Nasz cel to ciągły, zrównoważony rozwój przy jednoczesnym dostosowywaniu się do zmian w uwarunkowaniach zewnętrznych i wewnętrznych. Szukamy najlepszych rozwiązań finansowych w realizacji planów. Przy tej strategii bierzemy pod uwagę okres do 2027, a więc także już nową perspektywę finansową UE.

— Na czym więc będzie się skupiać nowa strategia województwa?
— Świat się zmienia, zmienia się także nasz region. Jesteśmy w innym miejscu niż 5 czy 10 lat temu. Zarówno komunikacja, jak i gospodarka się rozwijają, ale wiele jeszcze przed nami. Nie jesteśmy krezusami gospodarczymi, a z drugiej strony wiemy, że mamy potencjał w inteligentnych specjalizacjach — meblarstwo, drzewnictwo, produkcja zdrowej żywności. Jest też kwestia wykorzystania walorów przyrodniczych. Poszukujemy nowych specjalizacji. Dzisiaj wiemy, że na rynku jest deficyt kadry, i tej podstawowej, i specjalistycznej, z zakresu inżynierii czy cyfryzacji. Dlatego w tej strategii bardzo mocno badamy społeczeństwo. Żeby rozwijać region, potrzebujemy dobrze wykształconej młodzieży, która będzie chciała tutaj pozostać, rozwijać się, pracować. Tak jak we wszystkich regionach, mamy problem starzejącego się społeczeństwa. Niebawem będzie u nas mieszkać 20 proc. seniorów. Z tym przyjdzie się nam zmierzyć, bo przyszły okres programowania UE będzie nastawiony na rozwój społeczny, wzrost kapitału ludzkiego. Z drugiej strony mamy wyzwania gospodarki w systemie 4.0, i te procesy też trzeba wspierać, by być konkurencyjnymi.

— Czy są jakieś konkretne pomysły, żeby zatrzymać młodych?
— Najistotniejsze jest to, żeby młodzi uwierzyli w to, że mogą tutaj się rozwijać. Przy budowaniu strategii odbywały się rozmowy z młodzieżą, konsultacje osobiste i online. Widzę pozytywy, doceniam, że młodzież się organizuje, jest gotowa do rozmów i nie wyklucza pozostania w regionie. Pamiętamy też o aspekcie finansowym i oczekiwaniach płacowych z ich strony. Początki bywają trudne, jednak dobrych fachowców trzeba będzie przyzwoicie wynagradzać. Jeśli zatrudniający będą o tym pamiętać, absolwenci pozostaną na miejscu.

— A co z kwestiami ochrony środowiska?
— Warunki naturalne to nasza przewaga, ale i wielkie zobowiązanie. One wpływają na nasze podstawowe gałęzie gospodarki – turystykę i rolnictwo. Interesują nas wszystkie skuteczne rozwiązania mające na celu ochronę środowiska, także rozwój pozyskiwania energii w oparciu o zielone technologie.
pj

Komentarze (17) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. art45 #2874092 | 77.253.*.* 23 lut 2020 09:16

  PSL i wszystko jasne, dużo pitolenia, efektów brak, a dieta leci

  odpowiedz na ten komentarz

 2. bas #2873507 | 37.248.*.* 21 lut 2020 23:22

  Nowa Strategia Rozboju na ostatnie lata przed emeryturą. Jeszcze tylko parę dotacji dla znajomych na wątpliwe inwestycje: tory, mariny, wiaty, uzdrowiska.....

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 3. POlityka jest kłamliwa #2873400 | 83.21.*.* 21 lut 2020 20:14

  Jaki to rozwój,skoro wiekszosc ludzi zatrudnionych w rejonie zapierd...na czarno ,albo na najnizszej?Prawda jest taka ,że jak skończą sie unijne pieniadze,to bedzie gorzej jak w na terenach przygranicznych po stronie rosyjskiej. Rozwój komunikacji widac doskonale przy remoncie drogi 504 ,rozpierd....most na baudzie i rozkopana ul Elblaska ,od roku.Nawet za komuny takich bzdur nikt nie głosił.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. cierpliwie czekam #2873356 | 31.0.*.* 21 lut 2020 18:57

   W 2030 r. to te tereny wrócą do Niemiec. Potomkowie fornali nie mają pomysłu na Prusy Wschodnie.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  2. zbych #2873037 | 89.228.*.* 21 lut 2020 09:47

   Młodzi powinni rozwinąć skrzydła i ogarnąć Europę a nie siedzieć na garnuszku rodziców.Kropka.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (17)