Polityka to emocje i rywalizacja

2020-02-18 10:00:00(ost. akt: 2020-02-18 16:26:46)
Jerzy Szmit: W polityce czasem się współpracuje, a czasem rywalizuje. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego

Jerzy Szmit: W polityce czasem się współpracuje, a czasem rywalizuje. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego

Autor zdjęcia: Andrzej Sprzączak

Z liderem Prawa i Sprawiedliwości na Warmii i Mazurach Jerzym Szmitem rozmawiamy o nieprzyzwoitych gestach w polityce, kampanii prezydenckiej, referendum w Olsztynie oraz uregulowaniu własności osób, które wyjechały do Niemiec.
— Co pewien czas ktoś głośno przepowiada panu koniec szefowania strukturom okręgowym Prawa i Sprawiedliwości. Skąd biorą się te informacje?
— Te wieści są tworzone w celu utrudnianie nam w PiS pracy i skłócania naszego środowiska. To tyle komentarza do tych regularnie serwowanych rewelacji na ten temat.

— Olsztyn jest w centrum sporu dotyczącego reformy sądownictwa. Jak pan ocenia wydarzenia w olsztyńskich sądach?
— Sędziowie powinni przede wszystkim zajmować się sądzeniem i wydawaniem sprawiedliwych wyroków. Powinni to robić szybko i sprawnie. Niestety dzisiaj część sędziów zajęta jest czym innym. Zajęta jest polityką i wbrew hasłom, które przyjmują na sztandary, zajęta jest kwestionowaniem Konstytucji. To fatalna sytuacja, która podważa zaufanie obywateli do tak ważnych instytucji, jakimi są sądy. Mam nadzieję, że ten okres możliwie szybko minie.

— Prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie był ostro krytykowany za teatralny gest podarcia projektu uchwały innych sędziów. Teraz w Sejmie pana koleżanka partyjna jest bohaterką internetu w związku z gestem, którego miała użyć, siedząc w ławach sejmowych. Czy przedstawicielom dobrej zmiany zwyczajnie puszczają nerwy?
— Emocje są w człowieku i zawsze będą. Szczególnie wśród tych ludzi, którzy muszą na co dzień stawać naprzeciw morza złych emocji wylewanych w naszym kierunku. Ten potworny hejt, próby poniżania, ciągły atak w pewnym sensie robią swoje. Bywa, że to się kumuluje. Zwyczajnie i po ludzku można czasem nie wytrzymać. Oczywiście nie powinno się takich gestów wykonywać, ale ja właśnie po ludzku tych ludzi rozumiem. Natomiast dziwne jest to, że bardzo wulgarne gesty i bardzo wulgarne zachowania ze strony ludzi opozycji czy zwolenników opozycji, na przykład te z Pucka, gdzie obrażano urzędującego Prezydenta Polski Andrzeja Dudę, w tych samych środowiskach, które dziś potępiają panią Lichocką czy sędziego Nawackiego, mają poklask i dają radość ze spełnionego obowiązku i są entuzjastycznie przyjmowane.

— Na Warmii i Mazurach obrodziło inicjatywami referendalnymi. Najgłośniejszą jest ta w Olsztynie? Referenda wobec niedawno wybranych władz samorządowych są pana zdaniem potrzebne w tej chwili? Prawo i Sprawiedliwość je popiera?
— Prawo i Sprawiedliwość w najbliższych trzech miesiącach ma najważniejsze zadanie. Jest nim wspieranie Andrzeja Dudy w wyborze na Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. To jest nasze główne zadanie. To jest nasz główny cel polityczny w tym roku. Również w Olsztynie i w całym naszym regionie. Nie my rozpoczynaliśmy inicjatywę referendalną. Ci, którzy ją zainicjowali, muszą brać za nią odpowiedzialność. Jeżeli referendum faktycznie będzie, to wypowiemy się jako ugrupowanie polityczne w tej sprawie. Tu jednak trzeba podkreślić oczywistą sytuację, że nie akceptujemy rządów Piotra Grzymowicza, podobnie jak nie akceptowaliśmy rządów twarzy tego referendum Czesława Jerzego Małkowskiego. Ani jeden, ani drugi nie są dla nas do zaakceptowania.

— „Gazeta Olsztyńska” ujawniła problem z własnością niektórych kamienic w Olsztynie. Cierpią na tym lokatorzy, którzy tracą mieszkania na rzecz spadkobierców, którzy wiele lat temu wyjechali do Niemiec. Czy Prawo i Sprawiedliwość ma pomysł, jak ten problem rozwiązać?
— Trzeba podjąć kroki uniemożliwiające sytuację, w której ludzie, którzy w latach siedemdziesiątych czy osiemdziesiątych ubiegłego wieku wyjeżdżali, zrzekali się polskiego obywatelstwa, zrzekali się majątku, potem otrzymywali odszkodowania od rządu RFN, a po kilkudziesięciu latach wracają i żądają ponownie odszkodowań lub zwrotu tych nieruchomości. Pierwszy rząd PiS podjął stosowną inicjatywę. Została wydana ustawa umożliwiająca uregulowanie w księgach wieczystych stanu posiadania. Zabezpieczono także potrzebne na to pieniądze. Część powiatów zrobiła to bardzo dobrze i nie ma z tą sprawą problemu. Niestety Olsztyn nie zrobił tego.
Problemem jest też postawa sądów, które mają przecież możliwość interpretacji przy rozpatrywaniu spraw, a tu w imieniu Rzeczpospolitej działają na szkodę Rzeczpospolitej.

— Obecne rządy w Polsce to rządy Zjednoczonej Prawicy, w której oprócz PiS jest i Porozumienie Jarosława Gowina. Czy na Warmii i Mazurach jest bardziej współpraca czy rywalizacja między partiami tworzącymi Zjednoczoną Prawicę?
— Jest i jedno, i drugie. Jest i współpraca, ale jest także rywalizacja. Tak jak zawsze w polityce. Czasem się współpracuje, a czasem rywalizuje. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego.

Stanisław Kryściński


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej i tygodnika lokalnego tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. az #2875657 | 79.184.*.* 25 lut 2020 16:40

  Aż się prosi by pokazać i jemu i jego ugrupowaniu GEST Lichockiej !!

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Jakub #2871242 | 176.221.*.* 18 lut 2020 21:36

  O tym kwestionowaniu Konstytucji chętnie bym dłużej porozmawiał

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 3. wot #2870857 | 83.9.*.* 18 lut 2020 13:15

  "Trzeba podjąć kroki...:" Taaak! Trzeba powołać komisję, dać w niej zarobić kolesiom, opracować program, skonsultować go z ekspertami z Ordo coś tam, wydrukować go w "Naszym Dzienniku" i podobnych czasopismach, do jego prezentacji w Sejmie wyznaczyć posłankę Lichocką... Skąd my to znamy?

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

 4. kamienica #2870825 | 83.5.*.* 18 lut 2020 12:44

  Taka władza w rękach PiS i nie sprawdziliście dlaczego w Olsztynie nie zrobiono porządku w księgach wieczystych ? Może urzędnikom na tym bałaganie zależy i maja z tego tytułu profity od zainteresowanych ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz

 5. retyk #2870773 | 83.5.*.* 18 lut 2020 11:32

  "ale ja właśnie po ludzku tych ludzi rozumiem" cały PiS

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (6)