SMS z Ministerstwa Finansów? To może być próba oszustwa

2020-02-13 17:03:05(ost. akt: 2020-02-13 16:52:58)

Autor zdjęcia: Pixabay.com

Oszuści podszywają się pod pracowników ministerstwa i informują o zadłużeniu podatkowym. Kwota jest niewielka i można ją szybko uregulować. Niestety w ten sposób możemy stracić wszystkie swoje oszczędności.
Jak podkreśla wp.pl, przestępcy usypiają naszą czujność, kiedy do zapłaty są niewielkie kwoty. Do tego wywierają presję czasową, pisząc, że zadłużenie musi być spłacone do konkretnego terminu albo „sprawa trafi do komornika”.

Jednak klikając podany link zostajemy przekierowani do strony, która przypomina tę z płatnościami PayU. Jako rodzaj płatności będzie jednak dostępny tylko przelew, co powinno wzbudzić nasze podejrzenia.

Po wyborze odpowiedniego banku scenariusz działania oszustów przebiega różnie. Np. przy fałszywym banku Santander przestępcy chcą od nas wyłudzić kod weryfikujący aplikację mobilną. Wówczas, aby oczyścić konto z pieniędzy nie potrzeba wcale innych kodów. W fałszywym banku Millenium natomiast jesteśmy proszeni o podanie numeru PESEL.

Zatem nawet jeśli nie stracimy swoich pieniędzy, możemy stracić swoje dane. Przestępcy mogą je wykorzystać, żeby wziąć na nasze nazwisko kredyt, tzw. chwilówkę, którą to my będziemy musieli spłacać.

Źródło: wp.pl


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej i tygodnika lokalnego tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. BZ WBK #2868266 | 83.9.*.* 14 lut 2020 10:10

    Uważaj na SMS od Mateusza ....to może być próba oszustwa na "franka".

    odpowiedz na ten komentarz