Sędziowie z Olsztyna donieśli na prezesa Nawackiego do prokuratury. Głosy krytyki płyną także z innych miast

2020-02-11 15:51:43(ost. akt: 2020-02-11 18:11:05)

Autor zdjęcia: Andrzej Sprzączak

Ponad 50 sędziów podpisało się pod doniesieniem do prokuratury na prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie. To reakcja na to, że podarł projekt ich uchwały na zebraniu sędziów. Doniesienie trafiło do prokuratury we wtorek po południu.
Z informacji, do których dotarła "Gazeta Olsztyńska" wynika, że podpis pod doniesieniem do prokuratury złożyło ponad pięćdziesięciu sędziów Sądu Rejonowego oraz Sądu Okręgowego w Olsztynie. Sędziowie, którzy złożyli doniesienie, na razie nie chcą komentować publicznie swojej decyzji.

— Tak, takie doniesienie dotarło do Prokuratury Olsztyn-Południe i zostało przekazane do nas do Prokuratury Okręgowej w Olsztynie — powiedział nam rzecznik Prokuratury Okręgowej w Olsztynie, prokurator Krzysztof Stodolny.

Przypomnijmy. W piątek w Sądzie Rejonowym w Olsztynie odbywało się Zgromadzenie Sędziów. Sędziowie odrzucili sprawozdanie roczne z działalności sądu za rok 2019. Po głosowaniu jeden z obecnych na sali sędziów przeczytał apel wzywający do przyjęcia kilku uchwał. Jednej domagającej się od prezesa Nawackiego zaniechania działań utrudniających sędziemu Juszczyszynowi wykonywania zawodu. Drugiej przeciw przyjmowanym przez rząd ustawom sądowych i trzeciej z przesłaniem obu wcześniejszych uchwał do pierwszego prezes Sądu Najwyższego, do prezesa Sądu Okręgowego w Olsztynie, marszałkom Senatu oraz Sejmu, premierowi, ministrowi sprawiedliwości oraz przewodniczącemu Krajowej Rady Sądownictwa. Do głosowania nad uchwałami nie doszło, bo prowadzący zebranie prezes Sądu Rejonowego sędzia Maciej Nawacki zamknął obrady. Na koniec prezes sądu demonstracyjnie podarł przekazane mu przez sędziów projekty uchwał.

— To jest niedopuszczalny zakres kompetencji zebrania. W tym momencie, skoro nikt nie chce zająć głosu, zamykam zebranie — powiedział prezes sądu i przed transmitującymi całe zdarzenie telewizyjnymi kamerami przedarł wręczone mu dokumenty.

Pytany przez "Gazetę Olsztyńską" o gest, który wywołał oburzenie zebranych na sali sędziów, prezes sądu określa go jako okazanie dezaprobaty zarówno dla treści projektów uchwał, które nie były uchwałami dotyczącymi pracy Sądu Rejonowego, a politycznymi deklaracjami oraz dezaprobaty dla obecności na sali obrad sędziego Pawła Juszczyszyna, który został zawieszony decyzją Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w obowiązkach wynikających z pracy sędziego.

— Nie może być tak, że decyzja Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego jest ignorowana. Moim zadaniem jest dopilnowanie wprowadzenia jej w życie, a nie kwitowanie uchwał, które negują orzeczenie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego — mówi sędzie Nawacki.

— Przestępstwo, według zawiadamiających, miało polegać na zniszczeniu podczas piątkowego zebrania sędziów sądu rejonowego w Olsztynie, dokumentu, którym prezes Maciej Nawacki nie miał prawa wyłącznie rozporządzać. Czyn ten jest opisany w art. 276 kk i grozi za to kara grzywny, ograniczenia wolności bądź pozbawienia wolności do lat dwóch — powiedział rzecznik Prokuratury Okręgowej w Olsztynie.

Prezes Sądu Rejonowego zapowiada, że jest przygotowany na wszelkie działania osób "negujących obowiązujący w Polsce system prawny" łącznie ze składaniem przeciw niemu doniesień do prokuratury. Jedno z takich doniesień zostało złożone do Prokuratury Krajowej przez osobę prywatną. Jednak sędzia nie był wzywany przez PK do wyjaśnień.

Ja stoję na straży prawa i pilnuję, żeby nie było łamane — kwituje sprawę prezes Sądu Rejonowego sędzia Maciej Nawacki.
Stanisław Kryściński

Aktualizacja:
We wtorek (11 lutego) głosy krytyki wobec zachowania prezesa Macieja Nawackiego napłynęły także z Białegostoku. Kolegium tamtejszego sądu apelacyjnego wypełniło, jak czytamy w dokumencie, obowiązek wypowiadania się w sprawach "zachowań sędziów naruszających zasady etyki". Sędziowie z Białegostoku ocenili "jako wyjątkowo naganne, nielicujące ze standardami pełnienia służby sędziowskiej zachowanie Pana Prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie Macieja Nawackiego z 7 lutego, podczas zebrania sędziów.Przypomnijmy, że jeszcze w styczniu zawiadomienie do prokuratury na Macieja Nawackiego złożyli także m.in. łódzka prawniczka i olsztyński emerytowany prawnik.

We wtorek o złożeniu zawiadomienia do prokuratury poinformował także Tomasz Zimoch - aktualnie poseł, wcześniej: komentator sportowy.


red.


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej i tygodnika lokalnego tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Komentarze (33) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. kaste do więzienia #2867131 | 77.111.*.* 12 lut 2020 14:04

  okradli ludzi tvp info 21.30

  Ocena komentarza: warty uwagi (16) odpowiedz na ten komentarz

 2. Żołnierz AK #2867039 | 37.248.*.* 12 lut 2020 11:53

  Żeby za kolaboracje strzyżono włosy, to część sędziów , całe PO i wszyscy ich zwolennicy chodzili by z łysą glacą!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Nick #2866998 | 37.201.*.* 12 lut 2020 11:10

   Opozycja zdrajcami narodu polskiego.

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

  2. antyleming #2866982 | 5.173.*.* 12 lut 2020 10:57

   Ja płacę ZUS, Ty płacisz ZUS. Palestra nie płaci ...... Oni dostaną od 5.000 do 20.000 PLN emerytury ..... My jak dożyjemy dostaniemy od 800 do 2.500 PLN (w porywach) emerytury. OT CAŁA RRÓŻNICA

   Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. syn_janiny_dziąsło #2866977 | 5.173.*.* 12 lut 2020 10:54

    Najważniejsze, że nowe przepisy zaczynają działać ......... przy ostatnich protestach antyrządowych nie wystąpił żaden czynny sędzia !!!!!!! Olo ! To działa ....ha,ha,ha,haaaa .......

    Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    Pokaż wszystkie komentarze (33)