W Olsztynie istnieją dwie ulice o tej samej nazwie? Czy to już administracyjny chaos?

2020-02-11 07:10:00(ost. akt: 2020-02-10 20:43:40)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Pixabay

- W Olsztynie istnieją dwie ulice Grabowe. Jedna od ok. 50 lat na Likusach. Kolejna powstała na Jarotach. My, mieszkający na Likusach, mamy ogromne kłopoty z odbiorem przesyłek od kurierów, bo krążą one z jednej dzielnicy na drugą - skarży się czytelniczka Małgorzata Grażyna Kurmin
Pani Małgorzata zakupy robi przez internet. Opiekuje się niepełnosprawną mamą, która wymaga stałej opieki. Czekała na kuriera w piątek i doczekała się go dopiero w poniedziałek po południu
- Zamówiłam karmę dla psów, więc nie było to dla mnie bardzo pilne. Natomiast często zamawiam również lekarstwa i produkty żywnościowe. Wtedy to byłby już dla mnie spory problem. - skarży się Pani Małgorzata

Teoretycznie ul. Grabowej na Jarotach nie ma, bo oficjalnie to już nie jest Olsztyn, a Bartąg w gminie Stawiguda. Granice pomiędzy miejscowościami bardzo się zatarły, bo bloki znajdujące się w Olsztynie od tych w Bartągu dzieli 5 m, tyle co przejście na druga stronę ulicy. Często informując kogoś o lokalizacji i używając nazwy Jaroty, wiemy, że jest to mniej więcej południowa część Olsztyna.

Niektórzy mieszkańcy kupując mieszkanie u dewelopera, nie byli pewni, w której miejscowości będą mieszkać. Często też na rynku nieruchomości możemy znaleźć mieszkania, które zawierają błędy w adresie, opisując lokalizację jako ul. Grabowa Olsztyn, Jaroty. Czy to jest zwykła niewiedza czy może chwyt marketingowy? Administracyjnie to jest już Bartąg, ale dla kurierów, taksówkarzy i deweloperów nie jest to już takie oczywiste.

Mieszkańcy Olsztyna posiadają bowiem przywileje, których nie mają w mieście osoby zameldowane poza jego granicami. Chociażby darmowe przejazdy komunikacją miejską dla dzieci i młodzieży.

"Ulga dotyczy dzieci (od ukończenia 4 roku życia) i młodzieży uczęszczającej do szkół podstawowych na terenie Olsztyna, których rodzice lub opiekunowie prawni zamieszkują na terenie Olsztyna i rozliczają się z podatku dochodowego od osób fizycznych w Urzędzie Skarbowym w Olsztynie"- czytamy na stronie ZDZiT.

Ulic w Olsztynie przybywa. Przybywa ich też w sąsiednich miejscowościach. Ostatnimi czasy wiele ulic w całym kraju zmieniło nazewnictwo ze względu na projekt dekomunizacji. Łatwiej zatem zamiast patrona wybrać coś mniej problematycznego, co w przyszłości nie będzie miało żadnych konotacji politycznych czy światopoglądowych.

Likusy położone są w północno-zachodniej części Olsztyna. Nazwy ulic nawiązują do charakteru tej dzielnicy, w której występuje głównie niska zabudowa jednorodzinna. Z ulicą Grabową sąsiaduje Jodłowa, Akacjowa, Świerkowa. Czy w Bartągu możemy spodziewać się podobnego sąsiedztwa?

Karolina Rogóz-NamiotkoCzytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej i tygodnika lokalnego tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Komentarze (37) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Jasio #2869757 | 88.156.*.* 16 lut 2020 21:48

  Nic dziwnego, że młodzież nic nie umie, skoro mają taką nauczycielkę. Przecież wystarczy wpisać poprawnie adres: Bartąg.......

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Bartąg to jeszcze nie Olsztyn #2867730 | 83.5.*.* 13 lut 2020 11:53

  Prócz ulic wymienionych jest jescze zapewne kilka innych m in. Lawendowa Należy zaznaczyć, że wszystkie te ulice to Bartąg, a nie Olsztyn !!! Skąd więc tyt. artykułu i chaos ??? Pozdrowienia dla redakcji :-)))

  odpowiedz na ten komentarz

 3. xsx #2866707 | 178.235.*.* 11 lut 2020 21:14

  W Olsztynie to raczej dwie Chabrowe są, bo druga Grabowa jest na Bartągu.

  odpowiedz na ten komentarz

 4. suchar #2866425 | 79.188.*.* 11 lut 2020 14:33

  A kto to był ten Grabow, że mu w Olsztynie dwie ulice gazeta olsztyńska nadała

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. :) #2866423 | 176.221.*.* 11 lut 2020 14:29

   Chaos, to mają w głowach redaktorzy gazety olsztyńskiej

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (37)