Więcej patroli przy skrzyżowaniach i przejściach dla pieszych. W całej Polsce trwa policyjna akcja

2020-02-06 13:06:58(ost. akt: 2020-02-06 15:08:29)

Autor zdjęcia: KMP Olsztyn

W czwartek (6 lutego) w całym kraju policjanci ruchu drogowego przeprowadzają działania pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Mimo, że nadrzędnym celem działań jest troska o bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów, funkcjonariusze zwracają uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem.
Celem policyjnych działań „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego” jest troska o bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów – tych użytkowników dróg, którzy w żaden sposób nie są chronieni nadwoziem pojazdu a wręcz są zagrożeni kontaktem z nim.

Warto zaznaczyć, że aura sprzyja używaniu pojazdów jednośladowych, co w połączeniu z przeświadczeniem kierowców samochodów, że sezon na te pojazdy jeszcze się nie rozpoczął, prowadzi do większej niż w roku ubiegłym liczby zdarzeń drogowych z tą grupą niechronionych uczestników ruchu drogowego.

W ramach realizowanych działań funkcjonariusze zwracają szczególną uwagę na zachowania kierujących samochodami wobec pieszych i użytkowników rowerów. Nadzorem objęte są miejsca, które są szczególnie niebezpieczne dla pieszych oraz rowerzystów w tym takie, na których często dochodzi do wypadków z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Podczas takich działań funkcjonariusze ujawniają także wiele wykroczeń, które piesi sami inicjują. Wśród nich jest: przechodzenie w miejscu niedozwolonym czy wbieganie pod nadjeżdżający samochód.

Przypominamy!


Każdy uczestnik ruchu drogowego powinien mieć świadomość, że może zostać niezauważonym na drodze przez innego uczestnika ruchu. Tym samym sposób poruszania się po drodze powinien być dostosowany do warunków ruchu, zmniejszając ryzyko wypadku.

Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, powinien zachować szczególną ostrożność, w tym zmniejszać prędkość i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Ponadto jeśli skręca w drogę poprzeczną jest zobowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża.


— wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany;
— omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.

Kierującemu pojazdem zabrania się w szczególności:

Kierujący ma także obowiązek zachowania szczególnej ostrożności i ustąpienia pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe dla rowerzystów.


Niezależnie od pory roku niechronieni uczestnicy ruchu powinni być dobrze widoczni dla kierujących pojazdami. Stąd też niezbędne jest, aby osoby piesze nosiły elementy odblaskowe, szczególnie w miejscach, gdzie wymagają tego przepisy, czyli po zmierzchu na drodze poza obszarem zabudowanym. Natomiast rowerzyści powinni zadbać o swoje bezpieczeństwo i wyposażyć rower w obowiązkowe oświetlenie oraz z niego korzystać od zmierzchu do świtu, w tunelu oraz w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej np. mgłą, opadami atmosferycznymi.

Pamiętajmy! Partnerstwo na drodze, stosowanie się do przepisów ruchu drogowego, prowadzi do zwiększenia także naszego bezpieczeństwa.


Źródło: BRD KGP


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej i tygodnika lokalnego tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Komentarze (16) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Mieszkaniec #2863898 | 193.243.*.* 7 lut 2020 10:57

  Ciekawe, czy ta akcja zobaczyła wiecznie zaparkowane nie zgodnie z przepisami samochody przy przedszkolu na ul. Wyszyńskiego w Lidzbarku Warmińskim. To co tam robią rodzice, to jest patologia.

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. NOL #2863731 | 5.172.*.* 7 lut 2020 07:22

   Najgorsza zaraza, zagrożenie dla ruchu pieszych i zmotoryzowanych, gorsza od wirusa, to krótki, malutki NOL w starym ciemnym passacie . Uważajcie na pajaca.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

  2. znów akcja policji :) #2863583 | 37.8.*.* 6 lut 2020 21:10

   w czasie tych akcji ginie mniej ludzi czy więcej? Że wy nie ma co robić na co dzień tylko co jakiś czas robicie akcje... Róbcie je codziennie!!!!

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  3. a #2863566 | 93.131.*.* 6 lut 2020 20:36

   tam gdzie sa dwa pasy ruchu musza byc swiatla dla pieszych mam nadzieje ze ktos to w koncu zrozumie-modlitwa i kosciol nie pomoga trzeba dzialac-a poza tym potracenie pieszego na przejsciu dla pieszych w eurpie zachodniej jest tematem nie znanym- przypadek ??? nie napewno nie kultura i tylko kultura jazdy kierowcow o tym swiadczy....

   odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. bzdury #2863541 | 88.156.*.* 6 lut 2020 20:00

    ograniczyć prędkość w terenie zabudowanym do 40 km na godzinę, tak jak było wcześniej /!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (16)