Lidzbark Warmiński dalej bez wad postawy
2020-02-04 08:12:29(ost. akt: 2020-02-04 09:20:02)
Nasze dzieci mają poważne problemy z prawidłową postawą ciała. Długotrwałe siedzenie, dźwiganie tornistrów i mała ilość ruchu są często przyczyną poważnych schorzeń w wieku dorosłym. Na szczęście dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Sportu będzie można kontynuować zapoczątkowany przed kilkoma laty program profilaktyczny.
Na pomysł przebadania pod kątem wad postawy lidzbarskich dzieci wpadł radny Wojciech Korzeniewski i redaktor naczelna Gazety Lidzbarskiej Ewa Lubińska.
Pomysł spodobał się Burmistrzowi Jackowi Wiśniowskiemu. Zapadła decyzja, aby ruszyć z projektem "Lidzbark Warmiński bez wad postawy".
— Wiem jak ważne jest zdrowie młodych ludzi — mówi burmistrz Lidzbarka Warmińskiego Jacek Wiśniowski. — Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że współcześnie młodzi ludzie bardzo dużo czasu spędzają w pozycji siedzącej, statycznej w szkole i w domu przy komputerach, o wiele więcej niż my w czasach naszego dzieciństwa. To oczywiście odbija się na ich postawach, kośćcu, dlatego ważne jest aby wady postawy wykrywać jak najszybciej i wdrożyć intensywne ćwiczenia korekcyjne, rehabilitację, ale żeby przyniosły odpowiedni skutek, najpierw trzeba zrobić rozpoznanie, czyli zbadać dziecko i indywidualnie dobrać ćwiczenia.
Dotychczas prowadzone badania wykazały, że problem jest bardzo poważny.
— 90 procent uczniów ma problemy z łopatkami — wylicza Maciej Lasocki, który badał lidzbarskie dzieci — Najczęściej są to odstające łopatki, asymetria ustawienia oraz odległości od kręgosłupa. Poza tym w płaszczyźnie strzałkowej kręgosłupa żadne dziecko nie trzyma pionu. A to tylko część z wad powszechnie występujących wśród przebadanych dzieci.
Gmina Miejska Lidzbark Warmiński otrzymała z Ministerstwa Sportu dofinansowanie w wysokości 100 tys. złotych na realizację projektu „Lidzbark Warmiński bez wad postawy”. Dzięki pozyskanym środkom możliwe będzie dalsze badanie dzieci i realizacja zajęć rehabilitacyjnych, w tym wykładów i spotkań edukacyjnych z rodzicami.
Więcej informacji oraz ćwiczenia korekcyjne znajdziecie na Facebook'u projektu.
oko
Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej i tygodnika lokalnego tylko 199 zł.
Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl
Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Zaloguj się lub wejdź przez
pomyślunki #2861664 | 195.136.*.* 4 lut 2020 10:28
Takich pomysłów i podobnych to jest na pęczki , ważne by pozyskać pieniądze i zrealizować program . "Wielkie Brawa" dla pomysłodawców ...;)
odpowiedz na ten komentarz