Dobre losy absolwentów UWM

2020-02-03 23:34:16 (ost. akt: 2020-02-04 00:20:52)
Plebiscyt Belfer UWM 2019

Plebiscyt Belfer UWM 2019

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Ponad 40% absolwentów UWM studiów I stopnia pracuje na etacie w ciągu 3 lat od uzyskania dyplomu. W przypadku absolwentów studiów II stopnia wskaźnik sięga 70%.
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski monitoruje zawodowe losy swoich absolwentów, ankietując przedsiębiorstwa zarówno regionalne jak i o zasięgu międzynarodowym. Najnowsze dane dotyczą absolwentów roku 2017. Badanie objęło 3349 absolwentów 100 kierunków studiów I stopnia oraz 2258 absolwentów 61 kierunków studiów II stopnia.

Ponad 40% absolwentów studiów I st. pracuje na etacie, ponad 15% łączy pracę z dalszymi studiami, 42,4% uczy się dalej.

W przypadku absolwentów studiów II st. 70% pracuje na etacie (niewiele ponad 2% uczy się dalej). Jeśli mają doświadczenie zawodowe, zarabiają średnio 3 tys. zł brutto. Jeśli nie - ich pensja wynosi ok. 1 tys. zł mniej. W tej grupie badanych już 38% pracowało zanim uzyskało dyplom.

- Warto więc zdobywać doświadczenia zawodowe jeszcze w trakcie studiów - komentował prof. Jerzy Przyborowski, prorektor ds. kształcenia i studentów, prezentując wyniki badań na posiedzeniu Senatu UWM.

Jak postrzegają pracodawcy absolwentów UWM? Zdaniem ponad 26% badanych nie wyróżniają się na tle absolwentów innych uczelni; są dobrze przygotowani do pracy (opinia ponad 23% ankietowanych). Według 20% opinia zależy od ukończonego kierunku studiów.

Interesująco przedstawia się wykaz najważniejszych cech absolwentów w zależności od ukończonego kierunku studiów. Według pracodawców najważniejszą cechą absolwentów kierunków humanistycznych i ekonomicznych jest samodzielność; lekarze mają być oprócz bycia samodzielnymi - odpowiedzialni; prawnicy powinni umieć pracować w zespole a wszyscy inni wykazywać się wiedzą i umiejętnościami praktycznymi.

Większość przedstawicieli firm (67,69%), biorących udział w badaniach ankietowych chce uczestniczyć w realizacji przedmiotów praktycznych; zapytani o możliwość nieodpłatnego uczestnictwa w organizowanych przez wydziały lub Biuro Karier UWM przedsięwzięciach mających na celu lepsze przygotowanie studentów do podjęcia pierwszej pracy, w znacznej większości (73,79%) deklarują chęć udziału w takich inicjatywach.

Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej i tygodnika lokalnego tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Więcej informacji o naszym uniwersytecie: >>> kliknij tutaj.

Obrazek w tresci
2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

Unia Europejska

VISA MASTER CARD