Nareszcie będzie się gdzie spotykać

2020-02-02 11:43:23(ost. akt: 2020-02-02 11:49:01)

Autor zdjęcia: Joanna Karzyńska

To bardzo ważna chwila dla osób starszych mieszkających w gminie Świętajno w powiecie szczycieńskim. W poniedziałek 27 stycznia władze samorządowe i wojewódzkie uroczyście otworzyły Klub Senior+. – Świetny pomysł — mówią sami zainteresowani.
Współczesne społeczeństwo staje się społeczeństwem „starzejącym się”. Obecnie ten proces mocno się dynamizuje, a wskaźniki demograficzne wskazują, że ten trend w najbliższym czasie będzie się nasilał. Dlatego konieczne jest aktywizowanie zasobów ludzkich, w tym senioralnych. Aktywni seniorzy mają mniej odczuwalne deficyty zdrowia i większą sprawność psychofizyczną. Regularna aktywność przyczynia się do opóźnienia demencji, choroby Alzheimera i wielu innych chorób o charakterze przewlekłym. Ponadto aktywni seniorzy to osoby wnoszące istotny wkład w rozwój społeczeństwa.

Nowo utworzony klub będzie funkcjonował w zaadaptowanych pomieszczeniach na parterze w budynku po byłej szkole podstawowej. Siedziba klubu została przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Seniorzy mają do dyspozycji pomieszczenie wyposażone w sprzęt RTV, komputer z dostępem do internetu, w kuchnię i łazienkę.

Obrazek w tresci

Klub Seniora to ośrodek, który zajmuje się rozwojem życia kulturalnego, oświatowego, towarzyskiego i rekreacyjnego osób starszych. W klubie w Świętajnie znalazło się miejsce dla 30 seniorów w wieku 60+. Najważniejszymi celami Klubu Seniora jest zapewnienie warunków do przyjemnego spędzania czasu zgodnie ze swoimi zainteresowaniami oraz utrzymywanie kontaktów towarzyskich. Podopieczni placówki będą brali udział w zajęciach edukacyjnych oraz warsztatowych. Klub będzie otwarty trzy razy w tygodniu.

Obrazek w tresci

— Ten Klub to miejsce, na które nasi seniorzy dosyć długo czekali. Otwieramy dzisiaj Klub Seniora dla tych wszystkich osób, które będą mogły tutaj się spotkać i będą mogły w tym miejscu się realizować — mówi Ewa Gronowska kierowniczka Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świętajnie.
Na wstępie uroczystości wójt gminy Świętajno Alicja Kołakowska dokonała podsumowania realizacji modernizacji budynku oraz dostosowania pomieszczeń dla seniorów.

— Klub Senior+ został utworzony w ramach programu wieloletniego Senior+ na lata 2015-2020 edycja 2019. Na mocy porozumienia zawartego między wojewodą warmińsko-mazurskim Arturem Chojeckim a gminą Świętajno — poinformowała zgromadzonych wójt Alicja Kołakowska. — Gmina otrzymała na remont i wyposażenie klubu dofinansowanie w kwocie 26 383,21 złotych, środki własne to 6670,18 złotych. Łącznie w ramach programu wydatkowano 33 053,39 złotych.

— Jesień życia wcale nie musi być smutna, może być złota, radosna i słoneczna, tego właśnie państwu życzę — zwrócił się do seniorów starosta szczycieński Jarosław Matłach. — Rzymskie przysłowie mówi: „Siwą głową i młodymi rękoma można zbudować wielki świat”.

Głos zabrał zaproszony na otwarcie klubu Marcin Jastrzębski, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Wojewódzkiego.
— Kwota wydatkowana na ten program od roku 2015 to prawie 3 mln 800 tysięcy złotych — powiedział. — Jest to kolejna placówka. Dotychczas zostało już otwartych 12 domów i 16 klubów Senior+. Życzę państwu, byście się spełniali w tym właśnie miejscu.

Obrazek w tresci

Najbardziej zadowoleni byli jednak miejscowi seniorzy, którzy z niecierpliwością oczekiwali otwarcia swojego klubu.
— Ta placówka z całą pewnością będzie się cieszyła dużą popularnością wśród seniorów, bo nie ma co ukrywać — Świętajno nie jest miastem, a wioską, w której starsze osoby nie mają się gdzie spotkać — mówią seniorzy z Klubu Senior+. — Uważamy, że to wspaniały pomysł. Dzięki temu będziemy mogli się spotykać, uczyć czegoś nowego, a przede wszystkim aktywnie spędzać czas.

Część artystyczną podczas uroczystości zapewniły gościom przedszkolaki z Przedszkola Samorządowego Akademia Bajek w Świętajnie oraz występy Martyny Dąbkowskiej i Natalii Rzepki.

Joanna Karzyńska

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Zenek #2861055 | 89.231.*.* 3 lut 2020 09:09

    Brawo! Świetny pomysł!

    odpowiedz na ten komentarz

  2. senior #2860702 | 89.228.*.* 2 lut 2020 12:18

    Wszystko fajnie, wszystko pięknie, ale czy bez tego sukienkowego, było by nieważne?????

    odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)