UWM uruchamia nowy kierunek studiów. Potem znajdą każdego bandytę

2020-01-30 16:09:40(ost. akt: 2020-01-30 16:35:45)
UWM uruchamia nowy kierunek studiów — to kryminologia. Kryminolog po UWM ma być przygotowany do oceny osobowości sprawcy i procesów motywacyjnych w poszczególnych kategoriach przestępczości.
O tym, że kryminologia jest kierunkiem, który powinien powstać na UWM mówiło się od lat. W październiku ruszyła procedura jego tworzenia, w którą zaangażowali się naukowcy ze wszystkich katedr karnistycznych UWM. Według zapewnień władz uniwersytetu, absolwent kryminologii otrzyma solidną wiedzę z samego prawa karnego, ale będzie przede wszystkim specjalistą potrafiącym zwalczać współczesną przestępczość.

Kryminolog po UWM ma być przygotowany do oceny osobowości sprawcy i procesów motywacyjnych w poszczególnych kategoriach przestępczości.

— Nasz absolwent będzie miał bogatą wiedzę na temat współczesnych patologii oraz rozwinie umiejętności, które pozwolą mu pracować w większości organów czy instytucji, które zajmują się zwalczaniem przestępczości. W policji, Straży Granicznej, Krajowej Administracji Skarbowej i Służbie Więziennej. To też jest dobre przygotowanie dla kuratorów, dla osób które chcą pracować w trudnych środowiskach. Program uwzględnia również współczesne zagrożenia, zatem też wszystkie służby specjalne — zachęca, promując nowy kierunek studiów dr hab. Piotr Chlebowicz, prodziekan ds. studenckich i kształcenia Wydziału Prawa i Administracji UWM.

Prodziekan widzi też miejsce dla absolwentów nowego kierunku w organizacjach korporacyjnych.

Dr Piotr Chlebowicz podkreśla, że cała gama przestępstw w tzw. białych kołnierzykach szybko ewoluuje. Absolwent kryminologii ma być też przygotowany do tropienia sposobu działania takich przypadków jak psychopaci. Z programu nauczania nowego kierunku wynika, że kryminologia jest w dużym stopniu kierunkiem interdyscyplinarnym, który łączy wiedzę z zakresu prawa, psychologii, socjologii, psychiatrii a nawet medycyny. Szczególny nacisk kształcenia ma dotyczyć patologiami społecznych.

Jednym z ważnych przedmiotów będzie suicydologia, czyli poznanie mechanizmów prowadzących ludzi do popełniania samobójstw i sposobów przeciwdziałania temu strasznemu zjawisku. Nie zabraknie również profilowania kryminalnego, które jest tak bardzo znane ze scenariuszy wielu filmów o tematyce kryminalnej, w których jest pokazywana, jako jedno z najskuteczniejszych narzędzi do wytypowania i zatrzymania nawet najniebezpieczniejszych przestępców.

— Oczywiście liczymy na duże zainteresowanie nowym kierunkiem. Chcemy jednak utrzymać elitarność i miejsc nie będzie więcej niż 60. — zapowiada dr hab. dr hab. Piotr Chlebowicz.

Kryminologia ruszy na UWM razem z nowym rokiem akademickim. Jednak już teraz, po ogłoszeniu decyzji o jej powstaniu na UWM, wzbudza zainteresowanie nie tylko maturzystów, ale również absolwentów innych kierunków.

— Kiedy dowiedziałam się, że powstaje taki kierunek, to bardzo mnie zainteresowało. Przecież współczesny świat, także ten przestępczy, ciągle się zmienia. Studiowałam pedagogikę specjalną o specjalizacji resocjalizacja i to jest w dużym stopniu pokrewny kierunek. Szkoda, że w tym roku ruszają tylko studia pierwszego stopnia, a nie od razu drugiego, bo chętnie wybrałabym właśnie kryminologię, jako uzupełnienie swojego wykształcenia i poszerzenie możliwości pracy w ciekawym zawodzie — mówi Kinga Deptuła.

— Studia drugiego stopnia, to na razie daleka przyszłość. Oczywiście już o tym myślimy, ale wszystko zależny od tego jakim zainteresowaniem będzie się cieszył nowy kierunek w najbliższych latach — mówi dr hab. Piotr Chlebowicz.

Najbliżej Olsztyna kryminologię studiować można na WSPol w Szczytnie. Zdaniem prodziekana wydziału prawa na UWM nowy kierunek w Olsztynie nie będzie jednak rywalizował ze szczycieńską szkołą.
— Uczelnia w Szczytnie coraz bardziej zamyka się wobec cywili. Tam kształcą się przede wszystkim osoby już pracujący w policji - mówi dr hab. Piotr Chlebowicz.

Na UWM od kilku lat z powodzeniem funkcjonuje już kierunek kryminalistyki i nauk pokrewnych w postępowaniu karnym. W ramach Katedry Kryminologii i Kryminalistyki funkcjonuje Studenckie Koło Naukowe Kryminologii „Vestigium”, które zostało założone 2004 r. i w którym studenci zarówno już istniejącego kierunku, jak i tego, który ma ruszyć od najbliższego października, mogą rozwijać swoje pasje.

SK

Więcej informacji o naszym uniwersytecie: >>> kliknij tutaj.

Obrazek w tresci